gebe
  1. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

Kızılcığın İnsan Sağlığına Faydaları

Konu, 'Alternatif Tıp' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

Kızılcık Hakkında Bilgiler Kızılcık Faydası Kızılcık Neye İyi Gelir

Sonbaharda çıkan kızılcığın alternatif tıpta da önemli bir yeri var melekler :) Aşağıda ki yazımızda kızılcığın faydalarını ve kullanım alanlarını öğreneceğiz :)

Kızılcıkgiller familyasından; çoğunluğu çalı veya ağaç halinde odunsu ve bir kaçı da otsu karakterde, kışın yaprak döken veya her zaman yeşil bitki cinsidir. Yaprakları sade, uzun veya kısa saplı, genellikle çatallı tüylüdür. Çiçekleri salkım veya şemsiye şeklindedir. 40 kadar türü vardır. Meyvesi yuvarlaktır. Yurdumuzda yetişen türü sarı çiçekli kızılcıktır. Boyu 7-8 metre kadardır. Çalı şeklinde olanları da vardır. Kış aylarında yapraklarını döker çiçekleri yapraklarından önce açar. Renkleri sarıdır. Yaprakları karşılıklı dizilmiştir. Meyveleri sonbaharda olgunlaşır. 1-1,5 cm boyundadır. Parlak kırmızı renktedirler. Lezzeti buruktur.

Meyveleri şeker, müsilajlı maddeler ihtiva eder. Kabuklarında ise reçineli maddeler, tanen ve müsilaj vardır. Meyveleri yenir veya şurubu yapılır.

Kızılcık Faydaları Nelerdir?
    Meyveleri ishali keser.
    Kabızlık yapar.
    Kabukları ateş düşürür.
    Ağız paslanmasını giderir.
    Ağız yaralarını geçirir.
    Şurubu, vücuda kuvvet verir.

Kızılcığın İnsan Sağlığına Faydaları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Kızılcığın Faydalarını Biliyor musunuz ?

Kızılcığın Faydalarını Biliyor musunuz ?

hamilelikte kızılcık hamilelikte kızılcık yemek Ağzı kamaştıran kızılcıktan bahsedeceğiz arkadaşlarım. Hatta ben bu yazıyı yazarken bağzı Melekler'in ağzının kamaştığını biliyorum ohhh böyle hafif tuzlayacaksın kızılcığı hoop götüreceksin. Ammmman dikkat fazla tuz iyi değil :D:D Kızıkcık meyvesi tam bir C vitamini kaynağı ve bu meyvenin faydaları say say bitmez..Kızılcık meyvesinin...
  2. Karanfilin İnsan Sağlığına Faydaları

Karanfilin İnsan Sağlığına Faydaları

karanfil ve faydaları nelerdir Karanfilin faydaları Özellikle sarımsak tükettiğimiz zamanlarda ağzımıza attığımız, tatlılarda ve sıcak içeceklerimizde kullandığımız karanfilin faydalarını biliyor musunuz melekler ? İşte karanfilin faydaları ... :tik: Ağrı dindirici, antiseptik, antibakteriyel, spazm giderici, sindirimi kolaylaştırıcı, gaz söktürücü ve afrodizyaktır. Sinüsleri açar, baş...
  3. Turpun İnsan Sağlığına Faydaları

Turpun İnsan Sağlığına Faydaları

Turpun yararları Turpun faydaları yararları Kara Turpun Faydaları Sofralarımızdan eksik etmediğimiz turpun pek çok rahatsızlığa şifa kaynağı olduğunu biliyor muydunuz melekler ? İşte turp, özellikleri ve kullanım alanları :tik: "Turp gibi sağlam" sözü boşuna değil. İşte turpun faydaları.. Turp, şifa aşılayan sayısız özelliklerinin yanı sıra karaciğerin en yakın dostu olarak...
  4. Meleklerim Kızılcığın Sağlığımıza Etkileri Hakkında Neler Biliyorsunuz???

Meleklerim Kızılcığın Sağlığımıza Etkileri Hakkında Neler Biliyorsunuz???

Kızılcığın Faydaları Nelerdir Kızılcığın Sağlığımıza Faydaları Kızılcık üzerine hem türküler hem sözler söylenmiştir..Ama bakalım yararlarını biliyormuyuz....Peki Kan kusup kızılcık şerbeti içmek sözünü hiç duydunuz mu acaba ne anlama geliyor...Birde tabi kızılcığın yararlarını öğrendikten sonra birde kızılcığın şerbetini denemek kalıyor geriye.... Kızılcığın faydaları nelerdir?...
  5. kızılcığın faydaları neler ?

kızılcığın faydaları neler ?

Pazarlarda görürüm ama hiç almadım. Kızılcık faydalı mı ? Eskiden annem reçelini yapardı ve ben hiç sevmezdim..

Sayfayı Paylaş