kızım ders çalışmıyor ne yapmalıyım

• Konbuyu başlatan Kayıtsız Üye
  • Başlangıç tarihi
K

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
kızım ders çalışmıyor ne yapmalıyım
Ne yaptıysam ders çalışmayı sevdiremedim. Kızım neden ders çalışmıyor? Tecrübeli anneler yardım edin :(

Sayın misafirimiz,
Öğrencinin ders çalışma konusunda zihnindeki düşünceler olumsuz ise bu düşüncenin davranışa yansıması da olumsuz olacaktır. Yani çocuk ders çalışmayacaktır. Bu durumun sebebi ise daha çok yakın çevresi tarafından öğrenciye aktarılan olumsuz telkinlerdir.Zihin bunları doğru olarak kabul ettiğinde de öğrenci bunları davranışlarına yansıtıyor yani ders çalışmıyor ya da düzenli ders çalışabileceğine inanmıyor. Bu durumun giderilmesi için, öğrencilerin zihinlerindeki olumsuz düşünceleri onlara fark ettirip onları yerine olumlu düşünceler yerleştirmeye çalışılmalı.

Çocuklar bireysel olarak farklıdır. Bazı çocuklar, okuldan sonra doğrudan derslerini yapmaya başlar ve durdurulamazlar. Hemen bu konuyu kafalarından atmak isterler. Bazıları, bir dinlenme molasına ihtiyaç duyar. Her çocuğun en verimli çalışma zamanı değişebilir ve biz bunu gözlemle anlayabiliriz.

Çalışma için ihtiyacı olan her şey muntazam toplanmış olmalı ve kullanıma hazır durmalı, fakat çalışma sahasını daraltmamalıdır. Defter ve kitaplarını renkli kâğıtlarla kaplarsak, çocuk daha zevkle çalışır. Ayrıca, gereksiz eşyaların erişim mesafesinde bulunmaması gerekir.

Çocuklarımız ders çalışırken, yanlarında oturup onların her yaptığını dikkatle gözlediğimiz zaman, hata yapmalarını önlemeye yardımcı oluruz. Kendi başlarına hata yapma ihtimali artar. Ancak hata yapmak da öğrenmek için bir fırsattır. Arada bir de yalnız bırakarak, kendi başlarına çaba göstermek konusunda güvenlerinin pekişmesine fırsat tanımalısınız.Biz yakınlarındaysak güven içinde gayret gösterirler. Ancak yanlarından ayrıldığımız zaman, endişeler başlar ve yaptıkları işi bırakabilirler. Derse nasıl başlayacaklarını, önce ne yapacaklarını sorarsak, yanlarındayken de bağımsız davranmalarını sağlayabiliriz. Böylece, gerçekten yardım etmemiz gerekip gerekmediğini de anlamış oluruz.

Geri