gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.224
    Ödül Puanları:
    113

Kızların okula gönderilmesine engel olan nedenler

Konu, 'Kadın Haberleri' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

kız çocuklarının okula gönderilmemesi Kızların okula gönderilmesine engel olan nedenler: Okuldan birini severse, namus cinayetine kurban gider. Dedesi, ninesi, amcası ne der? Okumayıp çalışan kız eve ayda 200 YTL getirir
    Milli Eğitim Bakanlığı ve UNICEF'in araştırmasına göre kızların okula gönderilmeme nedenleri yörelere göre değişiyor. 'Kız Çocuklarının Okullulaşma Oranının Düşük Olmasının Nedenleri ve Okullulaşma Oranının Artırılmasına Yönelik Çözüm Önerileri' konulu araştırmanın ilk aşaması Edirne, İstanbul, Şanlıurfa ve Van'da yapıldı. Rapor haline getirilen bulgular şöyle:

Karara karışan çok

Kızların okula gönderilmesi kararı babada. Annenin baba üzerinde etkisi büyük. Anne ve babanın kararını belirlemede, dede, nine, çalışan abla veya ağabey ile özellikle amca oğlu-amca kızı evliliğinin desteklendiği topluluklarda amcanın da etkisi büyük.
    Özellikle köylerde aileler kadar muhtar, imam ve köy öğretmeni de etken.

Anneler korkuyor Aşiretleri dışarıya kapalı tutabilmek en önemli amaçlardandır. Bu, akraba evlilikleriyle sağlanır. 'Okula giden kızların kendi çevrelerinden olmayan birisiyle evlenmeyi istemesi ve bu yüzden namus cinayeti yaşanması endişesi anneler arasında yaygın.
    Kızların okula gitmesi konusunda anne-babanın eğitim seviyesi, kardeş sayısı ve annenin Türkçe konuşup konuşmadığı temel faktörler. Anneler
    açısından, okuma-yazma bilen ve Türkçe konuşan kızlar, hastanede, adres sorarken, telefon ederken birer tercüman işlevi de görüyor. Bazı aileler, kızların ilk üç yıl okula gidip okuma yazma öğrenmesi ve Türkçe öğrenmesini yeterli bir sosyal sermaye oluşturması bakımından önemli görüyor.

Evi çocuk geçindiriyor İstanbul, Şanlıurfa ve Van'da kızını ekonomik sorunlar nedeniyle okula göndermeyen ailelerin kastettiği, okul donanımını karşılayamamaktan öte, ailenin çocuk emeğine duyduğu ihtiyaç. Son 20 yılda İstanbul'da göçen ailelerin ortak noktası, kız ya da erkek çocuklarının emeğiyle geçinmeleri. Kızların çalışmaya başlama yaşı 10. Bu yaşta 'ortacı' olarak işe başlayan bir kız, ayda ortalama 200 milyon lira alıyor. Edirne'de ise kız çocuklarının okullulaşmasına 'Roman grupların sosyal dışlanması' engel oluyor.
    Raporda okullaşmaya ikna sürecine paralel olarak burs, harçlık, okula giden kızların ailelerine sağlık hizmetlerinden yararlanmada ekonomik kolaylık sağlanmasının etkili olabileceği belirtildi. Kız çocuklarına nüfus cüzdanı çıkarma kampanyasının düzenlenmesi gerektiği vurgulandı.

Kızların okula gönderilmesine engel olan nedenler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Boşanmasına engel olan oğlunu öldürttü

Boşanmasına engel olan oğlunu öldürttü

İşadamı Osman Asilsoy, eşinden boşanmasına engel olduğunu öne sürdüğü oğlu Fatih Asilsoy’u garajda adamlarına öldürttüğü iddiasıyla gözaltına alındı. Baba Asilsoy,?“Niyetim konuşmaktı” derken Fatih’in ağabeyi, “Babam kardeşimi sürekli tehdit ediyordu. Daha önce de silah sıkmıştı” dedi Asilsoy Kültür ve Eğitim Vakfı Başkanı işadamı Osman Asilsoy, eşi Kamile Asilsoy’dan boşanmasına karşı çıkan...
  2. Okula gitme nedenleri

Okula gitme nedenleri

okula gitme oyunları Sohbet etmek için -Devamsizlik yapmamak için -Bos zamanlari degerlendirmek için -Renkli kazaklari göstermek için -Sinif mevcuduna katkida bulunmak için -Ögretmenlere günaydin demek için -Siralarin üstüne resim çizmek için -Derslerde uyumak için -Erken kalkmak sagliga yararli oldugu için -Kantin bütçesine katkida bulunmak için -Okulun geç kagidi stogunu bitirmek için...
  3. güzelliğimize engel olan hatalar!!!

güzelliğimize engel olan hatalar!!!

Güzel ve çekici görünmek istiyorsanız, çok basit 8 hatayı asla yapmayın. Mesela, sivilcelerinizi sıkmayın... Bazı hatalar güzelliği alıp götürüyor! İşte, sivilceleri sıkmak veya saçları sık boyamak gibi çekiciliği vuran 8 faktör. Önlem alabilirsiniz Her ay farklı konularda kadınları aydınlatan Cosmopolitan dergisi, Mayıs sayısında yine çok önemli bir konuyu ele aldı: Güzelliğin...
  4. Zayıflamanıza engel olan 11 neden

Zayıflamanıza engel olan 11 neden

Zayıflamak isteyenler tek bir formül var; o da hayat tarzı haline gelmiş, sağlıklı alışkanlıklarla oluşturulmuş bir program. Eğer siz de fazla kilolarınızdan kurtulmak istiyorsanız önce zayıflamanızın önüne geçen nedenleri bulmalısınız. Formsante dergisi bu nedenleri sıraladı 1- Bağırsak florasının bozulması Fareler üzerinde yapılan çalışmalar, bağırsak florası düzenine göre kalori...
  5. Kızım Okula Başladı

Kızım Okula Başladı

2011 2012 ilköğretim yılı okula başlayan çocuklar sorunlar yeni öğretim yılı hakkında genel bilgiler burda melekler vee evettt sonunda kızım okula başladı meleklerrr:D:D daha önceden de kızım okula başlayacak ve çok endişe ediyorum nasıl olacak demiştimm bugün gittikk gayet iyi bir öğretmeni vardıı tüm çocuklara çok sıcak yakın davrandıı bu beni birazda olsa rahatlattı doğrusu ilk günümüz...

Sayfayı Paylaş