Koca çalışmıyor ise tedbir nafakası ödemesi gerekir mi?

• Konbuyu başlatan istanbul34
  • Başlangıç tarihi
I

istanbul34

Forum Okuru
Koca çalışmıyor ise tedbir nafakası ödemesi gerekir mi?
Merhaba

Ben üç yıl evli kaldım çocuk yok ve iki yıldır da boşanmaya çalışıyorum.Davayı kaybettim ve halen boşanamadım tabi bu süreçte Tedbir nafakasını sürekli ödedim.Son 5 aylık ödenen Tedbir nafakasında ise işsizdim.İşsizken tedbir nafakası ödenmesi mecburi midir, eğer böyle bir mecburiyet yoksa ödenen son 5 aylık nafakayı geri alma hakkım varmıdır?

Değerli misafirimiz sizin durum baya bir karışık Allah kolaylık versin hakkınızda ne hayırlısıysa onu yaşarsınız inş. ama bildiğim kadarıyla eğer ki karşı taraf işsizim diye nafaka ödemem gibi bir durumla karşınıza çıkıyorsa yeni yasaya göre bu imkansız . Sizin dava boyunca ödediğiniz o para hukukçulardan öğrenebilecegınız bir husus. En ufak bir ayrıntı bile davayı lehinize cevireceği gibi aleyhinizede cevirebilir.

Nafaka hakkında yeni bir bilgi ..

İşsizim nafaka veremem yok!

Boşanma nedeniyle yoksullaşan kadına Yargıtay'dan iyi haber... Yargıtay, işsiz olduğunu beyan ederek boşandığı karısına nafaka ödemekten kurtulan erkeği haksız buldu.

EŞLER EŞİT KUSURLU

Yerel mahkemenin kararını bozan Yargıtay, bedeni ve akli kabiliyetine rağmen çalışmayan kocanın, nafakadan muaf tutulamayacağına karar verdi.

Yargıtay'ın kararına konu olay Ordu'da yaşandı. Şiddetli geçimsizlik nedeniyle mahkemeye başvuran M.T. adlı koca, boşanma talebinde bulundu. Karşı dava açan G.T. adlı kadın, boşanmaya karar verilmesi halinde yoksulluğa düşeceğini belirterek, mahkemeden uygun miktarda nafaka talep etti. Eşler arasındaki geçimsizliğin evlilik birliğinin devamına imkan vermeyecek boyutta olduğunu belirleyen mahkeme, tarafların eşit kusurlu olduğunu tespit etti ve boşanmaya karar verdi.

Genç kadının 'yoksulluk nafakası' talebini de inceleyen mahkeme, davacı kocanın, 'İşsizim, gelirim yok, nafaka veremem' mazeretini dikkate alarak, talebi reddetti. Boşanma sonucu ekonomik güvenceden yoksun kalan kadın, Yargıtay'a başvurarak yerel mahkemenin nafakaya ilişkin kararını temyiz etti. Davaya son noktayı koyan Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, boşanma sonucunda genç kadının yoksulluğa düşeceğine dikkat çekerek yerel mahkemenin kararını bozdu ve işsiz kocanın yoksulluk nafakası ödemesine karar verdi. Yargıtay'ın benzer davalara emsal teşkil edecek olan kararı özetle şöyle:

YOKSULLUĞA DÜŞMÜŞ

'...Boşanmaya neden olan olaylarda tarafların eşit kusurlu olduğu belirlenmiştir. Dosyadaki delillere göre karşı davacı kadının, boşanma yüzünden yoksulluğa düşeceği anlaşılmıştır. Davacı koca, bedeni ve fikri kabiliyetine rağmen çalışmıyor ve gelir temin edemiyorsa, bunun sonuçlarına katlanmak zorundadır. Türk Medeni Kanunu'nun 175'inci maddesi, boşanma yüzünden yoksulluğa düşecek tarafın, kusuru daha ağır olmamak koşuluyla, geçimi için diğer taraftan mal” gücü oranında süresiz olarak nafaka isteyebileceğini öngörmektedir. Yoksulluğa düşen kadın yararına uygun miktar yoksulluk nafakası takdiri gerekirken, bu talebin reddedilmesi yasaya ve usule aykırıdır...'

ISSIZSEN GERI ALAMASSIN ÖDEDIGIN NAFAKAYI ODEYEMESSEN KARSI TARAF HAKKINI ARARSA HAPIS YATARSIN 3 AY NAFAKADAN KURTULMAN IMKANSIZ UZERINDE EV ARABA VARSA HACIZ KONAR ÖDEYEMESSEN YANI ÖLEDE BÖLEDE KURTULAMASSIN

Adam işsiz ve iş bulamıyorsa ne yapabilir???Kanun eliyle erkeklerin hayatı karartılıyor.Kadın erkek eşitse neden sadece erkek çalışmaya zorlanıyor?Kadında çalışsın yada zaten birbirine düşman olmuş eşleri dahada tahrik edeceğine devlet kadını maaşa bağlasın yada iş versin

İNTERNETTE OKUDUM KARIM Mahkeme AÇMIŞ Tensip zaptı hazırlandı Açılış Tarihi06/12/2017
3 yıllık evliyim 2 yaşında oğlum ve eşim 6 aylık hamile lise terkim eşim üniversite mezunu çalışmıyor
Adana da babamın evinde idik hanımımın memleketine onun isteği doğrultusunda taşındık babam adanadaki evi satıp

hanımımın memleketinden ev aldı ve oturttu kendi adanada yalnız kaldılar
ben markette işci idim istifa ettim lokanta açtım hanımımda arada yardım ediyordu
iflas ettim işsizlikten bunalıma girdim psikolojim bozuldu bonzai bile kullandım bir ara ama bıraktım 4 aydır kullanmıyorum

sicilimede işlendi heralde e devletimde adli tıp dosyası dosya durumu açık diye gözüküyor .
evlendiğimizden beri babam masraflarımızı karşılıyor kalorifer. elektirik. su. internet.doğal gaz ve aidatı hep babam ödedi
her ayda bir miktar para gönderiyodu direk hanımıma. Zaten evde Babamın kirada vermiyoruz
babamda bağkurdan emekli bizede yardım edince zor geçiniyor.
İflastan dolayı30 milyar borcum var. hanımım işsiz ve borçlu olduğum için evi
terketti babasının evine gitti 1 aydır orda. ve dava açmış Karımı seviyorum asla şiddet kullanmadım ve boşanmak istemiyorum
ama mahkeme hemen nafaka ve tazminat bağlarmış ödeyecek durumum yok ne kadar nafaka bağlanır

yardımcı olursanız sevinirim

Geri