gebe
  1. Monera

Monera Forum Okuru

Koçerlere Koyun Yasağı

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Monera tarafından paylaşıldı.

taşarası karakolu siirt koçerleri Yabancı koyun geçemez!
    Koçerlerin yaylalara götürmek istedikleri binlerce koyuna, askerler tarafından “Yabancı koyunları almıyoruz, çünkü PKK’ye yardım edebilirler” gerekçesiyle izin verilmiyor. Savcılığın ise koyunların götürüleceği alanın ‘askeri yasak bölgelere’ yakın olması nedeniyle izin vermediği bildirildi.

Daha önce çeşitli gerekçelerle yayla yasağı getirilen koçerler, bu kez de, Genelkurmay Başkanlığı tarafından geçtiğimiz yıl ilan edilen ‘geçici askeri güvenlik bölgesi’ engeline takıldı. Binlerce koyunu araçlara yükleyen koçerler, Beytüşşebap üzerinden Feraşin Yaylası’na doğru hareket etti. Ancak, koçerler Genelkurmay’ın Şırnak, Siirt ve Hakkari’yi kapsayan güvenlik bölgesi uygulaması kapsamında, Feraşin Yaylası’na geçiş güzergahında bulunan Taşarası Karakolu’nda durdurularak, geçişlerine izin verilmiyor.

PKK’ye yardım edebilirler!

Yaklaşık 1 aydır başlatılan uygulama çerçevesinde Beytüşşebap nüfusuna kayıtlı olan vatandaşların, koyunların kendilerine ait olduğunu ve Beytüşşebap’ta beslediklerini ispatlamaları halinde geçişlerine izin veriliyor. Ancak koyunlarını dışarıdan getiren koçerlerin koyunlarının geçişlerine ise, Beytüşşebap Alay Komutanlığı’nın talimatıyla, “PKK’lilere yardım edebilirler”, “Yabancı koyunlar geçemez” denerek izin verilmiyor.

İHD’ye başvurdular

Taşarası Karakolu’nda kamyonlar içinde bekletilen binlerce koyun, sıcaklar ve susuzluk nedeniyle telef olma riski taşıyor. İnsan Hakları Derneği’ne başvuran köylüler yardım talebinde bulundular. Köylüler, askerlerin “PKK’ye yardım edebilirler, yabancı koyunlara izin vermiyoruz” denerek geçişlerine izin verilmediğini belirttiler.

Konuyla ilgili olarak Beytüşşebap Cumhuriyet Başsavcılığı ile görüşen İHD’li yetkililere ise “Köylülerin koyunlarını götüreceği alanlar askeri güvenlik bölgesine yakın alanlar. Beytüşşebap dışından gelen onbinlerce koyun var, bu yüzden izin verilmiyor” yanıtı verildi. (Şırnak/DİHA)

Koçerlere Koyun Yasağı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Rüküş Koyun

Rüküş Koyun

rüküş
  2. koyun

koyun

: Koyun İftfetli, şerefli ve saygıdeğer bir kadına; ganimete, çocuğa, hayırlı ve bereketli mala, Koyun peşinde gitmek, bir kadının ardı sıra gitmeye, Koyun sağmak ya da etini yemek hayra ermeye, rızık ve nimete, Koyun otlatmak yönetici olmaya, Derisi yüzülmüş kooyun birinin vefat etmesine, Koyun sürüsü itaatli ve uysal halka, Kirli koyunlar pis ve heşerat taşıyan insanlara, Koyunun siyahı...
  3. YüreĞini koy!!

YüreĞini koy!!

Bir aşk için yapabileceğin her şeyi yaptığına inanıyorsan ve buna Rağmen hala yalnızsan, için rahat olsun. Giden zaten gitmeyi kafasına koymuştur ve yaptıkların onun dudağında hafif bir gülümseme yaratmaktan başka hiçbir işe yaramayacaktır.Sen kendini paralarken o her zaman bahaneler bulmaya hazırdır. Hani ağzınla kuş tutsan "Bu kuşun kanadı neden beyaz değil?" diye bir soruyla bile...
  4. Yasak

Yasak

Yasak ama ; Sarıl bana ! Buna gerçekten ihtiyacım var
  5. Yüreğini Koy

Yüreğini Koy

Yüreğini Koy Bir aşk için yapabileceğin her şeyi yaptığına inanıyorsan ve buna Rağmen hala yalnızsan, için rahat olsun. Giden zaten gitmeyi kafasına koymuştur ve yaptıkların onun dudağında hafif bir gülümseme yaratmaktan başka hiçbir işe yaramayacaktır.Sen kendini paralarken o her zaman bahaneler bulmaya hazırdır. Hani ağzınla kuş tutsan 'Bu kuşun kanadı neden beyaz değil?' diye bir soruyla...

Sayfayı Paylaş