Kolay Pırasalı Börek (Resimli) | Melekler Mekanı FORUM - 30 Eylül 2016

Kolay Pırasalı Börek (Resimli)

Konu, 'Hamur İşleri' kısmında HaYaL tarafından paylaşıldı.

1. HaYaL

HaYaL Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    229
    Ödül Puanları:
    83
    pırasa böreği resimli pırasalı börek pırasa böreği pirasali börek prasalı
    Birazdan bu böreği yapıcam arkadaşlar tarif hep elimin altında olsun diye sizlerle paylaşayım dedim. Siz de deneyin çok kolay.:)

Malzemeler:

3 adet yufka

1 adet yumurta 500 gr pırasa
    2 adet orta boy havuç
    Yarım çay bardağı sıvıyağ
    2 su bardağı yoğurt
    tuz
    fırın tepsisini yağlamak için margarin

Yapılışı:
    Pırasaların ayıklayıp yıkayın. İster ince ince kıyın, esterseniz 2-3 parçaya böreke rondodan geçirin. Havuçları soyup rendeleyin.
    Geniş bir tavaya 2-3 yemek kaşığı sıvıyağ koyarak üzerine pırasaları ekleyin ve orta ateşte 5-6 dakika kadar soteleyin.
    Pırasalar hafifçe öldüğünde üzerine rendelediğiniz havuçları ve tuzunu ekleyerek 2-3 dakika daha soteleyin. (Ben ocak başında çok vakit kaybetmemek için havuçları soteledikten sonra yarım su bardağı sıcak su katıp tavanın üzerini bir kapak ile kapatıyorum. Suyunu çekinceye kadar kısık ateşte pişiriyorum.)
    Pişen harcı soğumaya bırakın. Böreğin harcı için derin bir kapta
    Fırın tepsisini iyice yağlayın (ben genellike margarin kullanırım) 1 adet yufka tepsiden taşacak şekilde serin ve yumurta fırçası yada çatal yardımıyla hazırladığınız yoğurtlu harçtan sürün.
    Her koyduğunuz yufka katına, yoğurtlu sostan sürün ve pırasalı harçtan yayarak yufkanın kenarda kalan parçaları ile üstünü kapatın.
    En son kata gelince en altta kalan geniş yufkayı böreğin üzerine düzgünce kapatın. Kalan sostan üzerine sürün ve çörekotu serpin.180 derece önceden ısıtılmış fırında güzelce kızarana kadar pişirin.

Not: Ben havuç katmayacağım yerien fazladan bir pırasa katacağım. Siz ne türlü severseniz ona göre yapın.:)

2. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

yumurtayı nerde kullandığınızı anlayamadım doğrusu.. ayrıca yoğurtlu sos demişsiniz ama nasıl olduğunu anlatmamışsınız.. yumurta ve yoğurt karıştırılıp sosmu yapılıyor? :)

3. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

Sayın misafirimiz, Yumurta + yoğurt + sıvıyağ umumiyetle böreklerde kullanılan sıvı harçtır. Yani sostan kasıt bu tarifte yumurtalı yoğurtlu ve yağlı karışımdır. :)

Kolay Pırasalı Börek (Resimli) konusuna benzer içeriklerimiz
  1. pırasalı ve havuçlu börek:

malzemeler: 4 yufka pırasalı harç: 2 yemek kaşığı zeytinyağı 1kg pırasa 4 havuç 150gr peynir 1 tatlı kaşığı karabiber yoğurtlu harç: 1 su bardağı yoğurt 1 yumurta yarım çay bardağı zeytinyağı üzerine: 1 yumurtanın sarısı çörek otu/susam hazırlanması: pırasaları ve havuçları yıkayın. hepsini ince daireler şeklinde doğrayın. zeytinyağını ısıtın. öncelikle havuçları 1-2 dakika...
  2. makarna böreği çok kolay

1 paket makarnayı haşlayın ama iyice haşlayın biraz bayılsın makarnalar...süzün ve soğuk suda gezdirin makarnaları..sonra içine 4 büyük yumurta kırın ve iyice karıştırın.tepsinizi yağlayın ve makarnanın yarısını dökün ve sonra üzerine peynirli maydonoz karışımını dökün.ve sonra kalan makarnayı üzerine yayın.tuz atmayıda unutmayın makarnanıza yada peynirinize.sonrada üzerine biraz yoğurt...
  3. Zeytinli Yayma Börek (resimli)

zeytinli yayma börek, tarifi, malzemeleri, yapılışı, resimleri, ile ilgili bilgiler burada melekler Malzemeler 4 adet Yumurta 1 su bardağı Yoğurt 3,5 su bardağı Un 1/2 su bardağı Sıvı Yağ 1 paket Kabartma Tozu 1 su baradğı dilimlenmiş Siyah Zeytin 3 adet orta boy Domates (küp doğranmış) 4 adet Karabiber 12 adet Çarliston Biberi (ince doğranmış) Tuz Üzerine Haşhaş tohumu Hazırlanışı...
  4. $ul€'nin Börekleri [[ Resimli ]]

börek tarifi paçanga nasıl yapılır kolay tarifler börek yapılışı resimli hakkında merak ettiğiniz herşey burada. Merhaba sevgili melekler; Bugün canım acayip şekilde börek istedi. Anneme söyledim gidip hemen 2 paket yufka aldım. Ve hemen hazırlıklara başladım. Öneclikle malzemeleri hazırlamaya koyuldum. Sosu için; 2 yumurta 1 su bardağı süt 4 yemek kaşığı sıvıyağ... bunların hepsini derin...
  5. Makarna Böreği Tarifi Resimli

Makarna Böreği Tarifi Resimli Merhaba kızlar daha önce yediniz mi bilmiyorum ama sizden makarna böreği tarifi istiyorum. resimli olursa makbule geçer

Sayfayı Paylaş