gebe
  1. *GüMüŞ*

*GüMüŞ* Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    2
    Ödül Puanları:
    0

Kolit

Konu, 'Çöplük' kısmında *GüMüŞ* tarafından paylaşıldı.

İrritabl ya da spastik kolon, emosyonel faktörlere sekonder olan ve sık rastlanan bir barsak fonksiyonu bozukluğudur. Karın ağrısı çok kere palpasyonla teşhis edilebilen sigmoid kolon spazmından ötürü, sol iliak fossa'da hissedilir. Bazan ufak dışkılı ve müküslü diyare, bazan da konstipasyon vardır; diğer psikosomatik bozukluklar da mevcut olabilir. Tedavi bu durumun temelindeki stress ve kişisel çatışmaların değerlendirilmesiyle giderilmesine yönelmelidir; diyare ve konstipasyon için ise semptomatik tedavi gerekebilir. Prognoz, hastanın hayat tarzını değiştirme ve çatışmalarını çözümlemedeki başarısına bağlıdır. Bkz. Psikosomatik bozukluklar ve ülseratif kolit.

Kolit konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Ülseratif Kolit . . . . nedir

Ülseratif Kolit . . . . nedir

kolit bitkisel tedavi ülseratif kolit bitkisel tedavi bebeklerde tedavisi bebeklerde nedir Ülseratif Kolit . . . . -------------------------------------------------------------------------------- Ülseratif Kolit Nedir? Ülseratif kolit bir kalın barsak (kolon) hastalığıdır. Kalın barsak ince barsaktan sonraki barsak bölümüdür. İnce barsak, alınan besinlerin sindirildiği ve emildiği barsak...
  2. Ulseratif Kolit

Ulseratif Kolit

İltihaplı bağırsak hastalığı denen diğer hastalık da ülseratif kolittir. Bu hastalığın nedenleri bilinmiyor. Ülserleşmiş kolit sadece kolonda görülür. Bu yönden bağırsağın herhangi bir bölümünde olabilen Crohn hastalığından farklıdır. Ufak yaraların ve apselerin sadece kolonun iç cidarında (mukoza) görüldüğü iltihaplı bir hastalık özelliğini taşıyan ülserleşmiş kolit bir kronik durumdur....
  3. Ülseratif Kolit

Ülseratif Kolit

Aranızda bu hastalığı yaşayan var mı bilemiyorum ama ; bende bu hastalk hakkında yaşadıklarımı paylaşmak istedim. Ü.K hayatıma yaklaşık olarak 3,5 yıl önce girdi.Yoğun kanamalı dışkılanma ile farkettim. Uzun süre kortizonda dahil yoğun tedaviler gördüm. Bağırsağımın tümü ; yani tam tutulumlu denilen şekliyle yaşadım bu hastalığı.İlaç tedavilerinden sonra ; son kolonoskopide sadece rektumda...
  4. İnfantil kolit ve tedavisi

İnfantil kolit ve tedavisi

İnfantil kolik için çeşitli yazarlar çeşitli tanımlar yapmaktadır. Ancak en çok kullanılan tanım; sağlıklı bir bebekte barsak kökenli olarak en az günde 3 saat, en az haftada üç gün ve en az 3 hafta süren periyodik ağlamalardır.Ancak çok ağlamanın ölçüsü her anne baba için değişebilmektedir. Bu nedenle en basit tanım belirli aralıklarla oluşan ve ilk üç ay boyunca süren sebebi belli olmayan ve...
  5. Ülseratif kolitin belirtileri nelerdir ?

Ülseratif kolitin belirtileri nelerdir ?

Ülseratif kolit nedir ? Kalın barsağın iltihaplı bir hastalığıdır. Ülseratif kolit sadece kalın barsağı tutar. Kalın barsakta ülserlerin oluşmasına ve kanamaya neden olur. Ülseratif kolit neden olur ? Ülseratif kolitin bugün için kesin nedenini bilemiyoruz. Ancak genetik yatkınlığı olan kişilerin barsaklarında bulunan bazı mikroorganizmalara ya da besinler ile alınan bazı maddelere karşı...

Sayfayı Paylaş