gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.218
    Ödül Puanları:
    113

Kolumu Kesiver Komutanım

Konu, 'Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

Çanakkale’de savaş kızışmıştı Allah… Allah… nidaları top seslerini bastırıyordu. Çanakkale Savaşların’da kumandanlık etmiş, yaralanmış, emekli bir subay o anda yaşadığı bir olayı şöyle anlatıyor: “Bir aralık yanımda bir ayak sesi duyar gibi oldum. Geriye dönünce, Ali Çavuş ile karşılaştım. Sapsarı olmuş, yüzünden büyük bir ızdırap okunuyordu. Daha neyin var demeden, o her şeyi anlatmaya yetecek olan kolunu bana gösterdi. Dehşetle ürpermiştim. Sol kol bileğinin dört parmak kadar yukurısından aldığı bir isabetle hemen tamamen kopacak bir hizaya gelmiş, eli yere düşmekten, ancak zayıf bir deri parçası alıkoymaktaydı. Ali Çavuş dişlerini sıkarak ızdırabını yenmeye çalışıyordu. Sağ elindeki çakıyı bana uzatarak “şunu hemen kesiver komutanım” dedi. Bu üç kelimelik cümle öyle müthiş bir istek, öyle bir mecburiyet ifade ediyorduki, gayrı ihtiyari çakıyı aldım ve derinin ucundan sallanan eli koldan ayırdım. Bu tüyler ürpertici vazifeyi yaparken, bir şey söylemiş olmak için; “üzülme Ali Çavuş Allah vücduna sağlık versin.” diye mırıldandım.

O yere düşen elin, elsiz kalan koluna ve bir oluktan boşanır gibi akan kanlara kıymet bile vermiyordu. Gözlerini duman ve ateş içindeki yurt ufuklarına çevirerek”Feda olsun, yeter ki memleket sağ olsun!” diye mırıldandı.

Ali Çavuş yalnız elini değil, çok geçmeden hayatını da bu memleket uğruna, bu mukaddes ülkeyi korumak yolunda feda etti. Gözlerini hayata yumarken de aynı kelimeleri tekrarlamış:

“Allah imandan ayırmasın! Canım vatana feda olsun!” demişti.”

2. beklenenbebis

beklenenbebis Forum Okuru

“Allah imandan ayırmasın! Canım vatana feda olsun!” demişti.”

çok güzell

Kolumu Kesiver Komutanım konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Efsaneleşen Komutan Mustafa Kemal

Efsaneleşen Komutan Mustafa Kemal

Çanakkale Savaşları’nda efsanelerle gerçekler birbirinden ayrılmayacak şekilde iç içe, sarmaş dolaş olmuş, olaylar garip, hikmetli ve sırlarla gelmiştir. 1915 Mayıs’ında, Çanakkale müdafaasının yankıları kulaklara gelmeye başlayınca her şey değişiverdi. Destanî unsurlar baştan başa harp yangınıyla tutuşmuş yurdun her tarafına yayılıvermişti. İşte, Çanakkale’de patlayan otuz sekizlik düşman...
  2. komutan

komutan

Komutan Rüyasında komutan gören kişinin, yakın zamanda ün ve şeref sahibi olacağına yorumlanır. Rüyasında komutan gören kişinin, yakın zamanda ün ve şeref sahibi olacağına yorumlanır. Rüyada komutan görmek, zaferle yorumlanir. Bir kumandanla tanisip konustugunu görmek, islerinde basarili olacagina ve düsmanlarina karsi da üstün gelecegine delalet eder. Kendisinin komutan oldugunu ve askeri...
  3. koltuk

koltuk

Koltuk Evde bulunan koltuklar kişinin eş ve dünyalığına, Resmi dairelerde görülen koltuk sorumlulluk gerektiren iş ve görevlere, Gösterişli koltuk makam ve mansıp sevdasına, gözünü yöneticilik hırsı bürümüş halk avcılığı yapan demagog kimselere delalet eder. Kool ile omuzun birleştiği yerin alt kısmı olan insan vücudundaki koltuk insanın sırlarına, eşler arasındaki sevgi ve muhabbete;...
  4. kol

kol

rüyada kol düğmesi rüyada düğmesi görmek Kol Uzun kol cömert insana, kısa kol yiğit ama kendini beğenmiş bir kimseye, Kolunda acı ve ağrı hissetmek üzüntüye yahut eliyle yaptığı şeyin değer ve kıymet bulmamasına, Kolun kırılması vefat etmeye yahut bir musibete uğramaya, Kolda görülen aşırı kıllar, kişiyi rahatsız edecek borca, Çıplak erkek kolu, kendi kazancını yiyen şerefli bir erkeğe;...
  5. Karagül Oğuz Komutan Kimdir ?

Karagül Oğuz Komutan Kimdir ?

Fox Tv'de Cuma akşamları yayınlanan, Karagül dizisindeki Oğuz Komutan karakterini Ogün Kaptanoğlu canlandırmaktadır. Karagül dizisinde Oğuz Komutan; yıllarca bölgede Jandarma Komutanı görevini üstlenmiş, bölge halkı tarafından oldukça sevilen bir kişidir. Oğuz Komutan, Narin'in etrafında pervane gibi dönmektedir. Çünkü Narin'e aşıktır. Ve Narin durumun farkında değildir. Ogün Kaptanoğlu...

Sayfayı Paylaş