gebe
  1. Misafir

Misafir Forum Okuru

Kömürle çalışan sinema projeksiyon makinesi

Konu, 'Genel Hobiler' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

sinema projeksiyon makinesi ilk sinema makinesi eski makineleri eski nasıl çalışır Kömürle çalışan sinema projeksiyon makinesi

,,[​IMG]
    13.10.2008 - 18:55

KÜTAHYA- Türkiye'nin kömürle çalışan ilk sinema projeksiyon makinelerinden biri, Kütahya Şeker Fabrikası'nda korunuyor.

1954 yılında üretime başlayan fabrikada, işçilere, işçi ailelerine ve vatandaşlara film gösterimi yapılabilmesi amacıyla sinema salonu kuruldu.

Aynı yıl yurt dışından getirilen İtalyan üretimi sinema projeksiyon makinesiyle işçiler, aileleri ve vatandaşlara uzun yıllar siyah-beyaz sessiz filmler izlettirildi.

Sinema salonları sayısının artması, televizyon ve video sistemi kullanımının yaygınlaşması sonucu 1970'li yıllarda sinema salonunun kapatılmasıyla buradaki projeksiyon makinesi de işlevini yitirdi.

2004 yılındaki özelleştirmenin ardından fabrikayı devralan Kiler ve Torunlar gruplarının idarecileri, tarihi değere sahip projeksiyon makinesini, pancar eleme ünitesinin üst katındaki özel odada korumaya aldı.(AA)

Kömürle çalışan sinema projeksiyon makinesi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Sinema

Sinema

Bakınız; Sahne.Rüyada sinema ile ilgili bir şey görmek, sevdiğiniz insanlarla güzel vakit geçireceğinize işaret eder. Rüyada sinema ile ilgili bir şey görmek, sevdiğiniz insanlarla güzel vakit geçireceğinize işaret eder. Kalabalık yerden gelecek haber, söz, konuşmadır.Rüyada bir sinemada filim seyrettiginizi görmek, son zamanlarda çok tembelce vakit geçirdiginize, islerinize ilgi duymadiginiz...
  2. Taş kömürü

Taş kömürü

Rüyada tas kömürü görmek, cehalet, gaflet kati kalplilik, isyan ve günaha isarettir.
  3. kömür

kömür

: Kömür Ağaç kömürü hürmetli bir kimseye, maden kömürü rızık ve mala, Kendisiyle ateş tutuşturulan her şey günah işlemeye, Yanıp kül olmuş kömür hükmü geçmiş söze, kaçırılmış fırsata, Kış mevsiminde görülen kömür mala, Kömür bazen zorluk ve sıkıntıya delalet edeer.Rüyasında kömür ve ocak gören kişinin para ve mal kazanacağına yorumlanır. Rüyasında kömür ve ocak gören kişinin para ve mal...
  4. Sanyo'dan farklı projeksiyon anlayışı

Sanyo'dan farklı projeksiyon anlayışı

Sanyo yeni projeksiyonlarıyla sınır tanımamaya başladı. İhtiyaçlarınıza uygun bir kablosuz projeksiyon bulamadınız mı? O zaman Sanyo'nun yeni LP-XU355 veya LP-XU305 modellerine göz atsanız hiç fena olmaz. Her biri standard XGA çözünürlüğe sahipler ve yeni "Simple Wireless Setting" (Basit Wireless Özelliği) sayesinde herhangi bir bilgisayar ile kolayca bağlantı sağlanabiliyor....
  5. ülkemizde nerelerde kömür çıkartılıyor

ülkemizde nerelerde kömür çıkartılıyor

Fen hocamızın verdiği bu ödevde bana yardım edebileceğinizi düşündüm. Şimdiden teşekkür ederim. Ben 6a dan eda. Ülkemizde nerelerde kömür çıkartılıyor ?

Sayfayı Paylaş