gebe
  1. melegim

melegim Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    6
    Ödül Puanları:
    0

Konfüçyus dedi ki;

Konu, 'Hayat Bilgisi' kısmında melegim tarafından paylaşıldı.

Konfüçyus dedi ki; Beş inceliği yücelt, dört kötülükten kurtul!

Öğrenci sordu:
    Bu beş incelik nedir?

Konfüçyus yanıtladı:

1- İyi insanlar, müsrif olmadan eli açık olurlar,
    2- Gocunmadan çalışkan olurlar,
    3- Haris olmadan istek duyarlar,
    4- Mağrur olmadan rahat davranırlar,
    5- Ürkütücü olmadan saygın olurlar.

Öğrenci sordu:

Dört kötülük nedir?

Konfüçyus yanıtladı:

1- Nasihatsız infaz; bu, gaddarlıktır.
    2- Öğretmeden başarıları ölçmek; bu, kabalıktır.
    3- Yönetimde gevşek olup sınırları koymak; bu, kötü niyettir.
    4- Başkalarının hakkını verirken cimri davranmak; bu, bürokrat olmaktır.

2. Bilge Gökçen

Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0
    Ce: Konfüçyus dedi ki;

Ne güzel demiş... Ellerine sağlık canım konu için...

3. *GüMüŞ*

*GüMüŞ* Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Ce: Konfüçyus dedi ki;

katılıyorum eline sağlık meleğim.

Konfüçyus dedi ki; konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. dediler....

dediler....

Söze başlarken dostu an dediler Onu anan söze mercan dediler Gül yüzün görüp hüsn ü ân dediler Korkma dur yolunda ver can dediler Söze dökmüşsün içi boş pazarın Hayal hakikat seçemez nazarın Nefsine geçmez zayıftır azarın Hakka kul olamaz her can dediler Dilden kalbine indir gel sözünü Hakka can ile döndür gel yüzünü Keremden üste yandır gel özünü Hakikat yoluna gir can dediler Gir...
  2. İkinci melek cenazenin yanına indi. Biraz bekleyip arkadaşına dedi ki ???

İkinci melek cenazenin yanına indi. Biraz bekleyip arkadaşına dedi ki ???

Malik ibn Dinar Hazretleri [ö.131/748] anlatıyor: Basra’da küçük bir grubun bir cenazeyi taşıdığını gördüm. Cenazeyi uğurlayan başka kimse de yoktu. Neden cenazeye katılım olmadığını sordum. Dediler ki: - Bu adam büyük günahkâr, asi ve ömrünü boşa harcamış biriydi. Ben de cenazenin namazını kıldım ve kabrine indirdim. Sonra bir gölgeliğe çekildim. Uyuyakalmışım. Rüyamda iki meleğin...
  3. Dedim-Dedin...

Dedim-Dedin...

Dedim; Çok yalnızım. Dedin; " Ben ki sana çok yakınım(Bakara Süresi-186) Dedim; Evet biliyorum Sen bana yakınsın ama ben Senden uzağım, keşke ben de Sana yakın olabilseydim. Dedin; " Rabbini sabah akşam, yüksek olmayan bir sesle, kendi kendine, ürpertiyle, yalvara yalvara ve için için zikret " (Araf süresi-205) Dedim; Bu da Senin yardımını ister. Dedin; "Allah'ın...
  4. Serdar Ortaç "Ne babalar var. Benim ki odun" dedi

Serdar Ortaç "Ne babalar var. Benim ki odun" dedi

serdar ortaç, beyaz şov, babası, Beyaz Şov'a katıaln Serdar Ortaç "ne babalar var, benim babam odun" dedi. Neden böyle dedi, buyrun öğrenelim Melek'lerim:) 'Ne babalar var, benimki odun' Beyaz konukları Atiye, Serdar Ortaç, CNN Türk'te spor spikerliğine başlayan Neslişah Alkoçlar ve kişisel gelişim uzmanı Mümin Sekman'dı Atiye’nin şarkılarını babasının yazdığını duyan Ortaç...
  5. Dedim ki: "Çok yalnızım."

Dedim ki: "Çok yalnızım."

Dedim ki: "Çok yalnızım." Dedi ki: ... فَإِنِّي قَرِيبٌ "Ben ki sana çok yakınım." Bakara-186 Dedim ki: "Evet biliyorum, sen bana yakınsın ama ben senden uzağım, keşke ben de sana yakın olabilseydim. Dedi ki: وَاذْكُر رَّبَّكَ فِي نَفْسِكَ تَضَرُّعاً وَخِيفَةً وَ دُونَ الْجَهْرِ مِنَ الْقَوْلِ بِالْغُدُوِّ وَالآصَالِ "Rabbini sabah akşam, yüksek olmayan...

Sayfayı Paylaş