gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.224
    Ödül Puanları:
    113

kontakt lensin tarihi

Konu, 'Güzellik ve Bakım Önerileri' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

Kontakt Lens'in Tarihi Bazı söylentilere göre kontakt lensler Rönesans dönemine kadar uzanır. İlk tanımlama 1845'te İngiliz astronom John Frederick William Herschell'e aittir. İlk kontakt lensin yapımı ise 1886'da Xavier Galezowski tarafından katarakt ameliyati sonrasında yaranın iyileşmesi için yapılmıştır. Keratokonus hastaları için yapılan ilk kontakt lens ise 1888'de Fransa'da Eugene Kalt'a aittir. [​IMG]

Macarlar tarafından Lens dizaynıyla ilgili büyük gelişmeler yapılmıştır. Örneğin 1930larda kontakt lens için kullanılan tek madde cam iken bu tarihten sonra cama göre çok daha hafif olan pleksiglas, polimetilmetakrilat (PMMA) kullanılarak lensin sadece kornea üzerinde durabilmesine olanak tanınmıştır. 1930 larda yine bir yenilik olarak ilk rigid gaz gerçirgen lensler olan Selüloit (selüloz asetat bütirad) lensler üretilmiş ve kullanılmaya başlanmıştır.
    1948 de Amerikan Kevin Tuohy'in PMMA'dan yapılan Solexlens adındaki korneal lensi modern lens çağının başlangıcı olarak kabul edilmektedir. 1950'ler polimerize hidroksietilmetakrilat (HEMA) maddesinden yapılan hidrojel lenslerin (su içeren) girmesi ile çok önemli bir sürecin başlamasına sahne olmuştur. Bu ilk yumusak lens Prag'da Otto Wichterle, Daroslav Lim ve Maximillian Dreifus tarafından üretilmiştir. Bu lenslerin seri üretimine olanak tanıyan spin-cast makinesi 1966'da yine Wichterle'nin icadıdır. 1970'lerde sert lenslerde önemli bir gelişme olmuş, oksijen geçirmeyen PMMA materyalinin yerine oksijen geçirebilen rigid gaz geçirgen lensler (RGP) , CAB, Silikon akrilat ve daha sonra florokarbon materyallerden üretilmişlerdir. 1990'larin başında yumuşak lens üretim teknolojisi değişmiş ve kopyalama sisteminin girişi ile planlı aylık değişim lensleri kullanıma girmiştir. 1996 yılından itibaren de Florosilikon hidrojel kontakt lenslerin icadıyla yumuşak kontakt lenslerin oksijen geçirgenlikleri çok arttırılmış ve lensler gece aşırı kullanılabilir hale gelmişlerdir.kaynak:lensbilgi.com

kontakt lensin tarihi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Sezen Aksu - Le Le Le

Sezen Aksu - Le Le Le

Gözümün içine baka baka oynaşıyor ellerle Cehennemde yanarsın sen bu dudu dillerle Kanından mı sütünden mi sülalenden mi bilmem Yarışırsın çapkınlıkta deli ellerle Kanından mı sütünden mi sülalenden mi bilmem Yarışırsın çapkınlıkta deli ellerle Nerelere gideyim, nasıl edeyim Sen aklımı tut yarabbi Nerelere gideyim, nasıl edeyim Sen aklımı tut yarabbi Le le le le le le le le laaa... Le le le...
  2. Yavuz Bingöl - Vay Le Le

Yavuz Bingöl - Vay Le Le

vay lele vay lele bir kırmızı gül olup ellerime vay le le çürütürüm bedenini vay le le Ben bu aşkın garibiyim Ne ağlayıp ne de güldüm vay le le Bir kalbim var onu bildir O da aşkın kulu mudur vay le le Bir çiçektim bittim gittim Sanki gökyüzünde yittim vay le le Bu da dünya yalanıdır vay le le
  3. Le Caprice

Le Caprice

taksim kapris cafe kapris cafe taksim kafe telefon 0212 245 91 31 - 32 - 33 Yer : Beyoğlu Adres : Firuzağa mah. Hayriye Sokak No: 16 Galatasaray-Beyoğlu Ücret : TLTL Kredi Kartı : Visa-Master Park : VAR Web : index Fransız Sokağı`ndaki "Le Caprice", Fransız restoran cafe ve bar Fransız mutfağını tipik Akdeniz yemeklerinin de örnekleri ile hizmet...
  4. Le Chance

Le Chance

0212 244 21 61 Yer : Beyoğlu Adres : Firuzağa mah. Cezayir Sokak No: 10 Galatasaray-Beyoğlu Ücret : TL Kredi Kartı : Geçmiyor Park : VAR Web : index Fransız Sokağı`ndaki Le Chance, Fransanın sokakla iç içe ve şehrin hareketliliği ve yaşam akışına ayak uydurmuş olan Bistro kültürüne uyumluluk içinde tasarlanmıştır. Dekoratif olarak canlı, sıcaklığı...
  5. Kontakt Lens Nedir?

Kontakt Lens Nedir?

Gözünüz bozuk ve gözlük yerine lens kullanmak istiyorsanız ilk önce kontak lensin ne olduğunu ve ne işe yaradığını bilmeniz gerekiyor.Buyrunuz.. Kontakt Lens Nedir? Gözün kırma kusurlarını düzeltmek için gözlüğe alternatif olarak üretilmiş, kornea ön yüzeyine takılan merceklere kontakt lens denir, diğer adıysa "temas camları" dır. Halk arasında "Lens" olarak tabir...

Sayfayı Paylaş