gebe
  1. gülgüzeli

gülgüzeli Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    15
    Ödül Puanları:
    0

Konusan AgaÇ

Konu, 'Dini Hikayeler ve Şiirler' kısmında gülgüzeli tarafından paylaşıldı.

Çok, ama çok eskiden, güzel bir yaz günü kadi efendinin kapisi vuruldu. Gelenler iki kisiydiler. Hallerinde telas ve heyecan vardi. Yaslica olani söze basladi.. "- Ey kadi efendi, ey adalet dagitmakla görevlendirilmis hâkim! Lütfen beni dinleyiniz. Bir yil kadar önce Hacca gitmeye niyetlendim. Yol hazirliklarina basladim. Degeri yüksek, kiymetli bir yüzügüm vardi. Yolda kaybolmasin diye getirip bu arkadasa verdim. Çünkü hem kapi komsumuzdu, hem de ona çok güveniyordum. "Al dedim, bu yüzük sende emanet olarak kalsin. Dönersem alirim."

Sözü fazla uzatmaya gerek görmüyorum efendim..

Üç gün önce memleketime döndüm.
    Yüzügümü istedigimde "Ne yüzügü, ben senden hiçbir sey almadim" diye inkar etti.
    "Sahidin yok, senedin yok..." diyor.
    Böyle müslümanlik olur mu kadi efendi..

yalan yere yemin etmek, emanete hiyanetlikte bulunmak münafiklik degilse nedir?.."

Kadi efendi yasli adamin sözlerini dikkatle dinledikten sonra genç olana döndü:

"- Peki dedi, sen ne diyorsun bu iddiaya? Yüzügü aldin mi gerçekten?"

Genç adam sasirmis gibi gözükerek:

- "Ne diyeyim kadi efendi dedi. Yalan söylüyor. Maksadi sizi aldatmak. Ben yüzük filan almadim. Iftiranin böylesi de görülmüs degil. Tek delili yok. Tek sahidi yok!"

Kadi efendi bir süre düsündükten sonra yasli adama döndü.
    Zavalli neredeyse aglayacak gibiydi..

- "Beni dinle dedi. Senin yüzük havaya gitti galiba. Sahidin ve delilin yok. Söyle bakalim yüzügü nerede verdin?"

Yasli adam: -

Günesli bir gündü diye söze basladi. Yolun kenarinda bir agaç vardi. Çevremizde de kimseler yoktu. Orada vermistim. Ne bileyim böyle inkar edecegini.

" - Yaa, diye mirildandi kadi. Öyleyse git ve o agaçtan bana bir dal getir. Kimbilir, belki Allah o dallari konusturur da kimin hakli kimin haksiz oldugu ortaya çikar. Sen gidip gelene kadar bu adam da yanimda beklesin..."

Yasli adam emri yerine getirmek için hemen çikti. Ne var ki aradan çok uzun bir zaman geçtigi halde dönmedi.
    Kadi efendi de, genç adam da beklemekten sikildilar.

Sonunda kadi:

-"Nerede bu adam" diye mirildandi..
    Gideli iki saat oldu ama hâlâ dönmedi?"

Genç adam tedbirsiz davranip söze karisti:

"- Kanât taksa bile hemen dönemez efendim dedi. Çünkü o agaç epeyce uzakta..."

Kadi bunlari duyunca öfkeyle ayaga firlayip bagirdi:

- Iste dedi, yalan söyledigin ve yüzügü al- digin ortaya çikti. Kurdugun tuzaklar bosa gitti. Eger yüzügü almamis olsaydin, o agacin ne kadar uzakta oldugunu da bilmezdin. Gördün degil mi, agaçlar nasil konusuyormus...
    Hiç duymadin mi sen, yalancinin mumu yatsiya kadar yanar.

Hemen yüzügü getirip teslim et..."

2. Ayışık

Ayışık Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Konusan AgaÇ
    emeğine sağlık

Konusan AgaÇ konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Kur'anı Kerimle konusan kadının hikayesi

Kur'anı Kerimle konusan kadının hikayesi

Abdullah İbni mübarek anlatıyor ''Bir gün hacca gidiyordum,Irak;Suriy e topraklarindan geçerken yalniz bir kadina rastladim.Selam verdim; Selamimi ''Söz olarak Rahim bir Rab'den selam sözüdür onlarin duyacagi''(Yasin:5) ayetiyle aldi .''Buralarda ne yapiyorsun?' diye sordum. "Allah kimi yoldan çikarmissa,ona yol bulduracak yoktur"(A'raf :186) ayetini okudu... .Anladim ki...
  2. Erik-erik agacı..

Erik-erik agacı..

rüyada ağaçtan erik toplamak rüyada erik toplamak kara görmek kara yemek ağacından Mevsiminde görülen erik bir yitiğin bulunması yahut rızka, Hastanın erik yemesi şifa bulmasına, Mevsimi dışında görülen erik üzüntü, keder ve hastalığa delalet eder.Rüyada erik görmek, hiç beklemediği bir yakının ihanetine uğrayacağına işaret eder. Olgun erik görmenin mutluluk getirdiği yorumu yapılır. Erik...
  3. Kubat - Kara Agaç

Kubat - Kara Agaç

karaağaç notaları Yar, gidiyormusun? Gitme, icimde bir korku var. Biliyormusun? Böyle baslar ayriliklar. Gel biraz. Kokunu birak. Baharimi al, soguktur oralar. Agliyormusun? Aglama, hayirlar ugurlar. Gurbete giden döner mi, dönmez mi belli degil bilirim. Ben bi Kara Agac gölgesi buldum.Cebimde ümitlerim. Gurbete giden döner mi, dönmez mi belli degil bilirim. Ben bi Kara Agac gölgesi...
  4. Kayın Agacı

Kayın Agacı

(Akgürgen / Kizilagaç / Fagus / Beech / Hetre / Buche / Hêtre / Beech) Kisin yapragini döken çiçekleri bir cinsli orman agaçlari. Yapraklarinin kenarlari girintili, ince tüylü ve uçlari sivridir. Çiçek durumlari kedicik seklindedir. Meyvelerinin dip kisimlarinda kupula adi verilen kadeh seklinde bir çanak bulunur. Gölgede yetisen agaçlardandir. Kökleri orta derinlige kadar iner. Azamî 700-800...
  5. Görme engellilere konusan kamera

Görme engellilere konusan kamera

ABD'li uzmanlar, görme engelliler için yazılı metinleri tarayarak sesli hale getiren yeni bir cihaz geliştirdi. Massachusetts'teki Kurzweil Eğitim Sistemleri adlı şirket tarafından piyasaya sürülen cihaz, bir kamera ve kişisel bir veri bankasından oluşuyor. Şu ana kadar 500 görme engelli tarafından denenen cihaz 3 bin 500 dolardan satışa sunulacak. Bu cihaz sayesinde görme engelliler, lokanta...

Sayfayı Paylaş