gebe
  1. Bilge Gökçen

Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0

Köpekler İçin İlkyardım

Konu, 'Kedi ve Köpek Bakımı' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

Köpekler icin Ilk Yardim
    Köpeginiz Aci mi Cekiyor?

Acı belirtileri:

Hareket ve yürüme isteksizliği
    Gergin karın kasları
    Sertleşmiş bir boyun
    Topallama ya da sızlama
    Bir bölgeye dokunulduğunda geri çekilmek
    Hemen veterinerinize başvurun…

Köpeginizin Nefes Almasi DurursaNe YApmalisiniz?

Suni Teneffüs
    Elektrik şoku, zehirlenme, boğulma, zehir teneffüs etmek ya da suda boğulma nefes alışı durdurabilir
    Solunum sorunu belirtileri mavi ya da soluk renkli dişetleri, mavi-gri göz zarları, güçlükle nefes alma, genişlemiş gözbebekleri ve bilinçsizliktir Hava kanallarında bir madde varsa, çok yavaş veya hiç nefes almıyorsa suni teneffüs uygulayın
    Bilinçsiz bir köpek iyileşirken agresifleşebilir Her zaman bir ağızlık takınTül bir şerit, kravat veya çorap kullanabilirsiniz Boynunun iki yanından arkaya doğru çekip, kafasının arkasından bağlayın Eğer kusmaya başlarsa, çıkarıp bitince tekrar takın

Nasıl Uygulanır:

1 Yan yatırın Sırtta ve boyunda incinme yoksa, başını ve boynunu ileri doğru çekin
    2 Ağzını açıp boğazını tıkamaması için dilini ileri çekin Parça varsa parmaklarınızla temizleyin ve ağzını kapatın Nabzı tekrar dinleyin
    3 Ağzını ve dudaklarını kapatın Ağızlık takın
    4 Nefes alıp ağzınızı burnunun üstüne hava geçirmez bir şekilde kapatın Nefes verin
    5Ağzınızı çekin ve köpeğinizin göğsünün inmesini bekleyin
    6 Dakikada 10-15 kez tekrarlayın
    7 Eğer dişetlerinin rengi iyileşir ve uygulamaya karşı tepki verirse nefes alım gelişiyor demektir

Köpeginiz Zehirlenirse Ne Yapamalisiniz?

Köpekler yemekleri konusunda dikkatli değillerdir Ne kadar kötü tadı olduğuna aldırmaksızın yutarlar Üstlerine ve ayaklarına bulaşan zehirli maddeleri de yalayabilirler Bazen bir köpek sahibi yanlış bir ilaç verebilir

Belirtiler, şiddetli kusma, ishal, azgınlık, sarsılma, öksürük ve karın ağrısıdır Köpeğiniz zehirli bir madde aldığında, doğru prosedür olduğuna emin olana kadar kusmasına neden olmayın Bazı maddeler, örneğin asitler geri gelirken tekrar yakarlar Köpeğiniz tamamen bilinçli olmadıkça kusturmaya çalışmayın

Eğer bir zehir tedavileri rehberine göz attıysanız ve kusmanın doğru olduğu bir madde aldığını tespit ettiyseniz, 1 yemekkaşığı ipecac şurubu ya da 1:1 hidrojen peroksit ve su karışımı verin Ezilmiş bir tablet aktive olmuş mangal/odun kömürü toksinleri emecektir Veterinerinizi çağırın

Eğer zehri tanımlayamazsanız, köpeğinizi yumurta beyazı, magnezyum sütü ya da süt yutmaya zorlayın
    Bazı zehirler içine çekerek ya da deri yoluyla emilerek de alınabilir Pire tozları köpeklere yararlı olurken köpekleri zehirleyebilir Gübre, boya kokuları veya arabe egzosu öldürücü olabilir

Köpeğinizin zehirlendiğinden şüphelendiğinizde veterineri arayınız Onlara tahmin ettiğiniz süreyi, zehirin tipini, ve uyguladığınız ilk yardım adımlarını anlatın Eğer köpeğiniz şiddetle sarsılıyor veya bilinçsizse ilk yardımı es geçip direk veterinere başvurun Eğer mümkünse kimyasal yanıklar ve şok ilk yardım adımlarını uygulayın Eğer nefes almıyorsa suni teneffüs yapın Eğer kalp durmuşsa CPR uygulayın

Zehirlenmenin önüne geçecek önlemler oluşturmalısınız Toksik maddeleri ulaşabileceği yerlerden uzak tutun Veterineriniz tarafından onaylanmamış hiçbir ilacı vermeyin Böcek öldürücü veya gübre gibi maddelerin potansiyel bir tehlike olduğunun farkında olun Etiketleri okuma alışkanlığı geliştirinBazı maddeler tek başına zararsızken karışımlar öldürücü olabilir

Destek Ilk Yardim Bilgileri

CPR (kalp ve solunum durduğunda)

İnsanlar için uygulanan CPR tekniklerinin benzeri köpekler için de uygulanabilir Köpeğiniz kendi başına yapana kadar kalp atış ve solunum fonksiyonlarını sizin sağlamanız gerekebilir Bu problemler, elektrik şoku, zehirlenme, trafik kazası ve tarvma şoku ile meydana gelebilir

Kalp atışı duyulan bir köpeğe asla uygulanmamalıdır Nefesinde çok zayıflaması ve durması durumunda ancak suni teneffüs uygulayabilirsiniz Köpeğinizin yan bölgelerinin inip kalkışını izleyin

Kalp atışı durmasının görsel belirtileri arasında tamamen genişlemiş gözbebekleri ve serin, mavi renkte dişetleri sayılabilir Köpeğinizin normal durumlarda nabız noktalarını bulmaya çalışıp buna alışın Normal kalp atışının nasıl hissedildiğini bilin bu acil durumlarda işinize yarayacaktır

Eğer nabız ve solunum yoksa, CPR uygulanmalıdır Elinizle kalbe baskı ve suni teneffüs uygulamasını biribiri ardına uygulayacaksınız

1Yan yatırın Sırtta ve boyunda incinme yoksa, başını ve boynunu ileri doğru çekin
    2Ağzını açıp boğazını tıkamaması için dilini ileri çekin Parça varsa parmaklarınızla temizleyin ve ağzını kapatın Nabzı tekrar dinleyin
    3Ağzını ve dudaklarını kapatın Ağızlık takın
    4Nefes alıp ağzınızı burnunun üstüne hava geçirmez bir şekilde kapatın Nefes verin
    5Ağzınızı çekin ve nefesler arası kalp masajı yapın
    6Elinizin bileğe yakın sert kısmını köpeğinizin göğsüne koyun (dirseğinin arkasında aynı hizaya) Diğer elinizin sert kısmını kendi elinizin üstüne koyun
    7Dikkatle ve çevik hareketlerle pompalayın Her vuruşta 2 sayın ve bırakışta 1 (Fazla bastırmanız köpeğinizin kaburgalarını kırabilir dikkat!)

Masaja nabız geri gelene kadar devam edin Suni teneffüse nefes almaya başlayana kadar devam edin Eğer 15 dakika sonra CPR a cevap vermiyorsa, kendine gelme şansı çok zordur

Köpekler İçin İlkyardım konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. İlkyardim

İlkyardim

ilk yardım afişleri ilk yardım ile ilgili afişler ile ilgili afiş yardımla afiş sloganlar TANIMI : Ani olarak hastalanan veya kazaya uğrayan kimseye anında, olay yerinde ve çevre imkanlarından yararlanılarak yapılan, tıbbi olmayan geçici müdahaleye İLKYARDIM denir. İLKYARDIMDA AMAÇLAR : 1- Hayat kurtarmak 2- Durumunu korumak 3- Sakatlıkları önlemek İLKYARDIMDA 6 SAFHA :...
  2. Kedi ve Köpeklere İlkyardım

Kedi ve Köpeklere İlkyardım

İLK YARDIM Her ne kadar siz köpek ve kedinize sevecen bir şekilde baksanız da , kazalar her zaman olabilir Soğuk kanlı olmaya hızlı davranmaya , mantıklı olmaya özen gösteriniz, ve onu mümkün olduğu kadar çabuk bir Veteriner Hekime ulaştırmaya çalışınız Onun ofisinde olduğundan emin olmak için ve acil bir vakanın yolda olduğunu bildirmek için ,önceden telefonla arayınızİlk anda ne yapılması...
  3. Köpek sevenler için...

Köpek sevenler için...

hayvansever özellikle köpek sever melişler için çok şirin aksesuarlar buyrun.......................
  4. Köpeğiniz için Pratik BilgiLer !

Köpeğiniz için Pratik BilgiLer !

DERI · Köpeginizi insan sampuanlariyla yikamayiniz. · Köpeginizi en sik ayda bir kez yikayiniz. · Kedinizi çok kirlendigi zaman yikayiniz. · Köpek ve kedinizin dis parazit mücadelesini düzenli olarak veterinerinize yaptiriniz. · Beslenme konusunda veterinerinize danisiniz. · Düzenli olarak kedi ve köpeginizi tarayiniz. · Kedi ve köpeginizi deri problemi olan diger hayvanlardan uzak tutunuz. ·...
  5. Köpeğiniz için genel bilgiler

Köpeğiniz için genel bilgiler

köpekler kaç ay hamile kalır Köpeğiniz için Pratik Bilgier ! Deri · Köpeginizi insan sampuanlariyla yikamayiniz. · Köpeginizi en sik ayda bir kez yikayiniz. · Kedinizi çok kirlendigi zaman yikayiniz. · Köpek ve kedinizin dis parazit mücadelesini düzenli olarak veterinerinize yaptiriniz. · Beslenme konusunda veterinerinize danisiniz. · Düzenli olarak kedi ve köpeginizi tarayiniz. · Kedi ve...

Sayfayı Paylaş