Kornişon turşusu yapımı

Konu, 'Turşular' kısmında handanca tarafından paylaşıldı.

1. handanca

handanca Daimi Üye

kornişon turşu yapımı [​IMG]

En çok sevdiğim turşulardan biri kornişon turşusu..

Malzemeler:
    1 kilo kornişon salatalık
    su (Kaynatılmış soğumuş)
    4-5 çorba kaşığı kaya tuzu
    1 çorba kaşığı toz şeker 10 diş sarımsak
    2 çay bardağı sirke
    10-12 al maydanoz

Yapılışı:Taze, sert yapılı, küçük boy ve aynı kalınlıktaki salatalıklar kullanın. En uygun çesit “kornişon”dur. İçlerinde ezik, çürük ve küflü olanları ayırın; üzerlerindeki çamur, toprak v.b. kirleri yıkayın.1 gece tuzlu suda bekletinki acısı çıksın.Güzelce yıkadığınız Salatalıkları kavanoza doldurun. tuzunu ve şekerini uzerine ilave edin Sarımsaklarını kavanoza yerleştirin. Sirkeyi içine boşaltın. Suyunu salatalıkların tümü salamuranın içinde kalacak şekilde ilave edin. Maydanozu kapak yapın ve kavanozun kapağını kapatın.Hafifçe sallayarak malzemelerin karışmasına yardımcı olun. Tezgah üzerinde yada düz bir zemin üzerinde 2 gün bekletin,suyu azalırsa ki azalacaktır: üzerine biraz daha su ilave edin. Kapağını sıkıca kapatıp, serin ve güneş görmeyen bir yerde 4-5 hafta bekletildikten sonra kullanabilirsiniz.Afiyet olsun…

Kornişon turşusu yapımı konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Alman turşusu

alman turşusu alman turşusu nasıl yapılır tipi turşu tarifi tipi turşu salatalık MALZEMELER -1-2 kg turşuluk salatalık -1 demet dereotu -1 kaşık tane karabiber -1-2 adet kuru soğan -Tuz -Toz şeker -Sirke YAPILIŞI Salatalıkları yıkayıp en fazla 1 litrelik konserve kavanozlarına doldurun. Üzerine 1 kaşık kadar piyazlık doğranmış soğan, bir kaç dal dereotu,7-8 tane kararbiber, 1 çay...
  2. Yaz Turşusu

yaz turşusu nasıl yapılır yaz turşusu tursusu Malzemeler 350 gr sivri biber 350 gr salatalık 150 gr taze fasulye 150 gr bamya 5 diş sarmısak 1 demet dereotu 4 sap asma filizi 8 adet asma yaprağı 1 fincan sirke Tuz Turşuyu hangi sebzeden yapacaksanız, küçük ve körpelerini, şekli düzgün olanları seçmelisiniz. Sebzeleri iyice yıkayıp temizledikten sonra...
  3. Yapımı kolay tığ işi bebek şapka yapımı

bebek şapka yapılışı bebek şapkası yapımı sapka yapilisi tığ işi şapka yapılışı kolay yapımı Arkadaşlar bebeğinize yapabileceğiniz üstelik yapılışı kolay bir şapka modeli sizler için.Biraz tığ işinden anlıyorsanız yapmanız gereken tek şey size verdiğimiz bu adımları tek tek takip etmek olacaktır.Kolay gelsin...
  4. Patlıcan Turşusu Yapımı

patlıcan turşusunun yapımı Tadı taa çocukluğumdan damağımda kalan,enfes patlıcan turşusunu mutlaka deneyin.Yapımı biraz uğraştırsada tadı bütün yorgunluğunuzu unutturuyor. Malzemeler 1 kg.küçük boy patlıcan 2 adet domates 2-3 adet yeşil biber 6-7 adet sarmısak Yarım demet maydanoz Patlıcanların ağzına kapatmak için 2 adet kırmızı ve yeşil biber 1 su bardağı üzüm sirkesi 3 yemek kaşığı...
  5. pancar turşusu

pancarları hafifçe haşalayıp soğumasını bekleyin. soğuyunca bir kavanoza yerleştirip üzerine tuzlu su ve sirke ilave edin. lezzet versin diye bir kaç sarmısak eklemeyi unutmayın afiyet olsun
  6. Ev Yapımı Cips yapımı nasıl yapılır

Kızlar benim iki çocuğum var ellerinizden öpsünler kızım fazla değil de oğlum boğazına çok düşkün sürekli cips yiyor istiyor bu durumdan pek hoşnut kalmıyorum sağlıksız diye acaba cipsi evde kendim yapsam olur mu evde cips yapmayı bilen varsa bana yazabilir mi?
  7. Pratik Ev Yapımı Acur Turşusu Alır mıydınız ?

Ev Yapımı Acur Turşusu acur turşusu Sevgili melekler, bir tabak etli kuru fasülye ve bulgur pilavının yanında en iyi ne gider ? Turşu dediğinizi duyar gibi oluyorum :) Evet bu konumuzda ev yapımı acur turşusu nasıl yapılır, tarifini sizlerle paylaşıyoruz :) Acur turşusu yapmak için gerekli olan malzemeler: 3 kg acur 2 litre sirke 1 adet ekşi elma 2 baş sarımsak...
  8. Çağla turşusu yapımı

Bu konu; çağla turşusu ile ilgili bilgi vermektedir. Mevsimi gelince bol bol tükettiğim çağlayı hep tuza banarak yerim , şimdi de doğrusu pek bir canım çekti :D:D ancak malum çağla mevsimini geçtik ve ben bu tadı her an yaşayabileceğim bir tarifle karşılaştım. Aslında annem yaptığı her turşunun içine beş on çağla atardı ama hiç aklıma sadece çağla turşusu yapmak gelmemişti :D Pratik ev yapımı...
  9. Ev Yapımı Doğal Saç Jölesi Yapımı

doğal saç jölesi, doğal saç jölesi nasıl yapılır, saç jölesi yapılışı Sevgili melekler, saçlarımız biz kadınlar için vazgeçilmezimiz, havamız, güzelliğimiz. Onları daha da güzel bir hale getirmek için her sabah uğraşır dururuz. Bu uğraşı sırasında da ne kadar sağlıksız olduğunu bilsek de jöle veya çeşitli şekillendiriciler kullanabiliriz. Oysa bu maddeler zamanla saçları yıpratarak...

Sayfayı Paylaş

Meleklermekani.Com misafirleri bu sayfayı şunları arayarak geldiler :

1. 1 kg kornişon turşu yapımı