kortizonun aldırdığı kilo nasıl verilir bu konuda bilgi verin

• Konbuyu başlatan Kayıtsız Üye
  • Başlangıç tarihi
K

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
kortizonun aldırdığı kilo nasıl verilir bu konuda bilgi verin
ay boyunca kortizonun en yüksek dozunda iğne kullandım ve o aralar kilo almadım ama kortizondan bir yıl sonra yani şimdi anlamsız bir şekilde sanki her gün kilo alıyorum:S sizce bu kortizonun yan etkisinden mi? Ve kortizonun yan etkisi daha ne kadar sürecek ayrıca kortizonun aldırdığı kilo nasıl verilir?

Sizler de çevrenizden duymuşsunuzdur. Bazı kişiler ben eskiden zayıftım ama hormon tedavisi ile kilo aldım şeklinde şeyler söyler. Burada hormon tedavisi ile kastedilen şey % 99 ihtimalle kortizon hormonudur. Şimdi kortizon kilo aldırırmı sorusunu cevaplayıp kortizon hormonu kilosu nasıl verilir ve kortizon sonrası nasıl zayıflanır sorusuna cevap verelim.

Kortizon Neden Kilo Aldırır?

Pek çok hastalığı tedavi eden kortizon, yan etkileri yüzünden hastanın yaşam kalitesini olumsuz etkiliyor. Kortizon tedavisi ve yan etkileri hakkında yeterli bilgiye sahip misiniz?

Aslında vücudumuz kortizon üretir. Kortizon bir böbrek üstü bezi hormonudur. Beyinin kontrolüyle en çok da sabah saatlerinde üretilir. Aslında bir çeşit stres hormonudur. Vücudun stresli olduğu durumlarda, travma ve cerrahi müdahale gibi durumlarda artar.

Vücutta kortizon olmadığında ciddi sorunlar ortaya çıkar. Özellikle bağışıklık sistemi üzerinde ciddi etkisi vardır.

Kortizon tedavisinin gerektiği durumlarda, yan etkiler oluşuyor. Bunların başında kilo alma geliyor. Kortizon vücuttaki yağ dağılımını değiştiriyor. Kortizon kullananlarda özel bir tip şişmanlık oluşuyor. Vücutta su ve tuz tuttuğu için, ödem oluşmasına da sebep oluyor. Kortizondan kaynaklanan kilo alımlarında yağ, karın bölgesi ve arkada iki kürek kemiğinin arkasındaki bölgede birikiyor, yüz şişiyor. Bacak ve kollar aynı kalıyor.

kortizon sonrasi odem atma ve kortizondan sonra zayıflama

kortizon sonrası şişlikler

1- kullandığınız kortizonun cinsine , tipine
2- süresine
3- dozuna
4- tatbik şekline
5- doz ayarlamasına
6- başka bir hastalığınızın bulunup bulunmadığına göre değişir.

ancak ödem sökücü bitkisel kürler kortizon kilolarını atmada işe yarar

Kortizon tedavisi görenlerin tuz ve şekeri kesmeleri, yağı azaltmaları gerekiyor. Uzun süreli tedavilerde ve yüksek doz uygulandığında, Cushing Sendromu adıyla bilinen bir hastalığa yol açıyor.

Kortizonun Oluşturabileceği Yan etkiler:

Yüzde şişme ve yuvarlaklaşma, sırtta yağ birikimi

Deride morarma, incelme, yarılma ve sivilceler

Hipertansiyon ve şeker hastalığı

Kas zayıflığı ve kemik erimesi

Midede ve yemek borusunda ülser ve kanamalar, hazımsızlık, şişkinlik, bulantı

Psikolojik bozukluklar

Kıllanma

Göz tansiyonu, katarakt

İnfeksiyonlara karşı eğilim

Yaraların geç iyileşmesi

Ödem Nedir, Ödem Nasıl Atılır – Ödem Sökücü Bitkiler

Ödem Biz Kadınların büyük sorunu. Kimi zaman ödem oluşması sonucu girdiğimiz kıyafetlere giremiyoruz bile.Bilindiği üzere ödem,vücutta su birikmesidir.

Ödem sorunundan kurtulmak için :Gün içinde bolca su için ve sıvı tüketin. Tükettiğiniz besinlerin Na (sodyum) oranlarının düşük olmasına dikkat edin. Hazır yiyecekler, et suyu tabletleri, turşular, konserveler tuz yönünden zengin besinlerdir. Sizi rahatlatacak küçük bir formülle de bu sorunu çözebilirsiniz.

• 1 yemek kaşığı biberiye
  • 1 yemek kaşığı rezene
  • 1 tatlı kaşığı anason
  • lt. suda bitki karışımını demleyin. Otları suyun içinde bırakmamaya dikkat edin. Gün içinde 2-3 fincan bu karışımdan içebilirsiniz.

Prof. Dr. Osman MÜFTÜOĞLU

Merhaba...
Ben de uzun süre yüksek dozda kortizon iğneleri kullandım ve doktorumun tuzu kesmemi istemesiyle tuzu hayatımdan çıkarttım bol bol su içtim ve kilo almak yerine kilo verdim diyebilirim. Son 9 aydır kullanmıyorum tedavim bitti ama bu günlerde sanki kilo alıyorum gibi. Bunun sebebi kortizon değildir çünkü kortizon tedavisi bittikten bir süre sonra ödem olayı da bitiyor:) Size önerim bol bol su için ödem sökücü bitkisel tedaviler de deneyin ve bol bol yürüyüş yapın:)
Geçmiş olsun...

Merhaba ben 53 kilodan 75 kiloya çıktım kortizonu bıraktığımda bu kiloları verebilir miyim ?

Merhaba ilaç kesildikten sonra düzenli belenme programı ve egzersizlerle fazla kilolardan kurtulabilirsiniz.Sıkıntı yaşadığınız taktirde diyetisyenden yardım alabilirsiniz.

Merhaba ben 16 yaşındayım.Akut Lenfoblastik Lösemi nedeniyle geçen yıl (2014) Kit (Kemik İliği Transplasyonu) oldum.Nakilden 5 ay sonra ağızda, vücutta, ayaklarda GVHD gelişti.Doktorum kortizon tedavisine başlayacağımı, karnımın, yanaklarımın şişeceğini söyledi.Fakat tuzsuz ve şekersiz yemem gerektiği konusunda bilgi vermedi.Çok fazla tuz ve şeker kullanmıyordum ama yine de tuzu ve şekeri hayatımdan tamamen çıkarmamıştım.5 ay önce kontrolde doktorum çok fazla tuz tükettiğimi, tuzu ve şekeri tamamen bırakmam gerektiğini söyledi.8 aydır kortizon tedavisi alıyorum.Başlarken 58 kiloydum ve 56 mg la başladım.İlk zamanlar 10 günde 7 kilo verdim.Sonrasında hızla kilo almaya başladım.Kollarım, bacaklarım, karnım, yanaklarım, çene altım, boynum, koltuk altım hatta parmamlarım bile şişti.Şuan 75 kiloyum.Kortizonu 16 mg alıyorum.Düzenli yürüyüş ve egzersiz yapıyordum ta ki ayak bileklerimde kortizona bağlı kıraklar olana kadar.Kortizonu kullanmayı bıraktığımda bu kiloları verebilir miyim ? Eski halime dönebilir miyim ? bunu çok merak ediyorum.Kortizon gerçekten çok etkili ve yan etkisi çok olan bi ilaç.Allah kimseyi bu ilacı kullanmaya mecbur bırakmasın.Herkese çok geçmiş olsun.

merhabalar ben 15 yaşındayım romotizma rahatsızlığım böbreklerime vurdu bu yüzden kortuzon kullandım şimdi 1 sene oluyor 1 senedir tuzsuz yağsız ve şekersiz yiyorum ilacın dozunu azaltınca yanaklarım indi eğer tuzlu yağlı ve şekerli şeyler tükettiyseniz ödeminizi o şişliklerinizi atamazsınız ayrıca düzenli spor yapın kortuzon şekeri yükseltiyor bu yüzden bazen canım çok tatlı çekiyor ama yememeye gayret ediyorum hepsi sağlığımız için sonuçta ..... allah herkese şifa versin sabır ederseniz eğer allahın izniyle iyileşirsiniz ben bu ilacı 5 yaşındaykende kullanmıştım tam 7 sene kullandım işte şimdi gene kullanıyorum ben dayanıyorsam eminim sizde dayanabilirsiniz BİLGİ ALMAK İSTEYEN fecabook ünzile köz den bana mesaj atabilir muğlada oturuyorum 15 yaşındayım :)

Merhaba hocam, ben tüp bebek tedavisi gördüm ve doğum yapalı bir sene oldu. Tüp bebek tedavisinden öncede gebelik tedavisi gördüm. Göbeğim var. Vücudumda hormon birikmesinden dolayı olduğunu düşünüyorum. Ne yapmalıyım bana yardımcı olur musunuz.

Sizler de çevrenizden duymuşsunuzdur. Bazı kişiler ben eskiden zayıftım ama hormon tedavisi ile kilo aldım şeklinde şeyler söyler. Burada hormon tedavisi ile kastedilen şey % 99 ihtimalle kortizon hormonudur. Şimdi kortizon kilo aldırırmı sorusunu cevaplayıp kortizon hormonu kilosu nasıl verilir ve kortizon sonrası nasıl zayıflanır sorusuna cevap verelim.

Kortizon Neden Kilo Aldırır?

Pek çok hastalığı tedavi eden kortizon, yan etkileri yüzünden hastanın yaşam kalitesini olumsuz etkiliyor. Kortizon tedavisi ve yan etkileri hakkında yeterli bilgiye sahip misiniz?

Aslında vücudumuz kortizon üretir. Kortizon bir böbrek üstü bezi hormonudur. Beyinin kontrolüyle en çok da sabah saatlerinde üretilir. Aslında bir çeşit stres hormonudur. Vücudun stresli olduğu durumlarda, travma ve cerrahi müdahale gibi durumlarda artar.

Vücutta kortizon olmadığında ciddi sorunlar ortaya çıkar. Özellikle bağışıklık sistemi üzerinde ciddi etkisi vardır.

Kortizon tedavisinin gerektiği durumlarda, yan etkiler oluşuyor. Bunların başında kilo alma geliyor. Kortizon vücuttaki yağ dağılımını değiştiriyor. Kortizon kullananlarda özel bir tip şişmanlık oluşuyor. Vücutta su ve tuz tuttuğu için, ödem oluşmasına da sebep oluyor. Kortizondan kaynaklanan kilo alımlarında yağ, karın bölgesi ve arkada iki kürek kemiğinin arkasındaki bölgede birikiyor, yüz şişiyor. Bacak ve kollar aynı kalıyor.

kortizon sonrasi odem atma ve kortizondan sonra zayıflama

kortizon sonrası şişlikler

1- kullandığınız kortizonun cinsine , tipine
2- süresine
3- dozuna
4- tatbik şekline
5- doz ayarlamasına
6- başka bir hastalığınızın bulunup bulunmadığına göre değişir.

ancak ödem sökücü bitkisel kürler kortizon kilolarını atmada işe yarar

Kortizon tedavisi görenlerin tuz ve şekeri kesmeleri, yağı azaltmaları gerekiyor. Uzun süreli tedavilerde ve yüksek doz uygulandığında, Cushing Sendromu adıyla bilinen bir hastalığa yol açıyor.

Kortizonun Oluşturabileceği Yan etkiler:

Yüzde şişme ve yuvarlaklaşma, sırtta yağ birikimi

Deride morarma, incelme, yarılma ve sivilceler

Hipertansiyon ve şeker hastalığı

Kas zayıflığı ve kemik erimesi

Midede ve yemek borusunda ülser ve kanamalar, hazımsızlık, şişkinlik, bulantı

Psikolojik bozukluklar

Kıllanma

Göz tansiyonu, katarakt

İnfeksiyonlara karşı eğilim

Yaraların geç iyileşmesi

Ödem Nedir, Ödem Nasıl Atılır – Ödem Sökücü Bitkiler

Ödem Biz Kadınların büyük sorunu. Kimi zaman ödem oluşması sonucu girdiğimiz kıyafetlere giremiyoruz bile.Bilindiği üzere ödem,vücutta su birikmesidir.

Ödem sorunundan kurtulmak için :Gün içinde bolca su için ve sıvı tüketin. Tükettiğiniz besinlerin Na (sodyum) oranlarının düşük olmasına dikkat edin. Hazır yiyecekler, et suyu tabletleri, turşular, konserveler tuz yönünden zengin besinlerdir. Sizi rahatlatacak küçük bir formülle de bu sorunu çözebilirsiniz.

• 1 yemek kaşığı biberiye
  • 1 yemek kaşığı rezene
  • 1 tatlı kaşığı anason
  • lt. suda bitki karışımını demleyin. Otları suyun içinde bırakmamaya dikkat edin. Gün içinde 2-3 fincan bu karışımdan içebilirsiniz.

Prof. Dr. Osman MÜFTÜOĞLU

Geri