Kredide hayat ve konut sigortası zorunlu değil!

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Kredide hayat ve konut sigortası zorunlu değil!
konut sigortası zorunlumu konut sigortası zorunlu mu kredisinde zorunlumu mecburimi paket zorunlu mu
Kredide hayat ve konut sigortası zorunlu değil! Bankaların, bireysel kredi kullanan müşterilerine, aynı anda hayat sigortası paketi satmayı adeta kural haline getirmesi Ankara'yı harekete geçirdi. Tüketici Yasası'ndaki açık hükme rağmen, bankaların uygulamada "çapraz satış" olarak adlandırılan yöntemle tüketici kredisine hayat sigortası eklemesi karşısında ilk ciddi adım atılıyor. Sanayi Bakanlığı, Konut Finansmanı Yasası'nın uygulamasını belirleyen bir yönetmelik daha yayımlamaya hazırlanıyor. Yeni düzenlemeye bankacıların itirazına rağmen tüketici lehine bir hüküm eklendi. Bu hükme göre, mortgage kredisi kullananlar hayat sigortası veya konut sigortası yaptırmak zorunda olmayacak. Tüketicinin Korunması Hakkındaki Yasa'nın 5'inci maddesinde, "Aksine bir teamül, ticari örf veya adet yoksa, satıcı bir mal veya hizmetin satışını o mal veya hizmetin kendisi tarafından belirlenen miktar, sayı veya ebat gibi koşullara ya da başka bir mal veya hizmetin satın alınmasına bağlı kılamaz" hükmü yer alıyor. Bu hükümdeki muğlak ifadeler, bankalar tarafından yaygın olarak kullanılıyor. Örneğin otomobil kredisi alan bir müşteriye aynı anda hayat sigortası da yapılıyor. Müşteri böylece hem ilave maliyete katlanıyor hem de kredi vadesi boyunca sigorta primi ödemek zorunda kalıyor. Çoğu zaman bu sigortayı devam ettirmediği gibi bir başka sigorta şirketinden poliçesi bulunması ise kredi veren kuruluşu bağlamıyor. Aynı anda iki hayat sigortası poliçesi satın alınması gibi ilginç durumlar yaşanıyor.

KANUN NE DİYOR?
Sanayi Bakanlığı bu kez yönetmeliğe açık bir ifade yazıyor. Buna göre, Konut Finansmanı Yasası'nda tanımlanan uzun vadeli krediyi alanlara konut sigortası veya hayat sigortası yaptırma zorunluluğu getirilemeyecek. Konutun, zaten Doğal Afet Sigortası Kurumu'nca sigortalandığı dikkate alınacak. Kredi kullanan için "ya ölürse" kaygısına dayalı hayat sigortası dayatması da olmayacak. Kredinin yeterli teminatla verildiği kabul edilecek. Bankalara, "Ayrıca sigorta poliçesi satmak istiyorsan, (müşterini ikna et) veya (maliyetini düşürüp poliçeyi cazip hale getirebilirsin)" mesajı verilecek

Ben konut kredisi için Kuveyt Türk bankasını düşünüyorum Sizin önerebileceğiniz banka var mı acaba ?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Geri