gebe
  1. Monera

Monera Forum Okuru

Kriz 'geliyorum' dedi

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Monera tarafından paylaşıldı.

Kriz 'geliyorum' dediİşte bildiri gerilimini hazırlayan 5 önemli olay [​IMG] Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, hükümetin tepkisine yol açan bildiri için, ‘Görüş bildirmek doğal hakkımız. Biz bu konularda doğrudan tarafız’ diye konuştu. Kulislerde, Yargıtay’ın tepkisinin 5 ayrı süreçten kaynaklandığı görüşü hâkim
    Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, hükümetin tepkisine yol açan Yargıtay Başkanlar Kurulu bildirisi için, “Görüş bildirmek en doğal hakkımız. Biz bu konularda doğrudan tarafız” dedi.
    Kulislerde, Yargıtay’ın hükümete yönelik tepkisinin 22 Temmuz seçimi öncesi ve sonrası yaşanan 5 ayrı süreçten kaynaklandığı belirtildi. Kaynaklar, bu süreçleri şöyle sıraladı:
    1- HSYK KRİZİ: Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Adalet Bakanı olduğu dönemde, Yargıtay’ın boş üyeliklerine seçim yapılması gerekmesine rağmen Hâkimler Savcılar Yüksek Kurulu’nu (HSYK) toplamadı. Çiçek’in, istediği isimleri Yargıtay’a seçtiremeyeceği için kurulu toplamadığı öne sürüldü.
    2- ANAYASA TASLAĞI:AKP’nin akademisyenlere hazırlattığı anayasa taslağında, tüm yargı organlarının yapısının değiştirilmesinin öngörülmesi ve cumhuriyetin temel değerleri konusunda tartışma yaratan hükümlerin yer alması Yargıtay’ın tepkisine neden oldu. Yargıtay, bir açıklama yaparak kırmızı çizgilerini açıkladı. Aynı dönemde hükümetin Yargıtay Kanunu Tasarısı’nı TBMM’ye sevk etmesi de tepki yarattı.
    3- TÜRBAN DEĞİŞİKLİĞİ: Üniversitelerdeki türban yasağını kaldırmak için yapılan anayasa değişikliği Yargıtay’ın tepkisini çekti.
    4- KAPATMA DAVASI: AKP’nin, Yargıtay Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya’yı hedef alan eleştirileri, Yargıtay’ın tepkisine yol açtı. Bazı Yargıtay mensupları, Yalçınkaya’ya destek için açıklama yapılmasını istedi. TBMM Başkanı Köksal Toptan’ın “3. yol bulunsun” açıklaması başta olmak üzere Anayasa Mahkemesi’ni hedef alan mesajlar da tepkileri artırdı. AKP’lilerin, AB’nin davaya tepki göstermesi için temasta bulunduğu iddiası ve AB yetkililerin açıklamaları da dikkatle izlendi.
    5- STRATEJİ TASLAĞI: Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin’in Yargı Reformu Strateji Taslağı’nı yargı organlarının görüşünü almadan AB temsilcilerine sunması tepki çekti. Durumu eleştiren Yargıtay Başkan Vekili Osman Şirin’e Şahin’in sert biçimde yanıt vermesi de tepkiyi artırdı.
    Yargıtay Başkanlar Kurulu, geçen hafta taslağın Rehn’e sunulmasına kurumsal tepki gösterilmesi kararı aldı. Ancak Yargıtay’daki birikim, hazırlanan bildirinin kapsamlı ve sert olmasına yol açtı. Bir Yargıtay üyesi, bu durumu, “Durmadan kovalanan, dövülen kedi gibi yargı da en sonunda kendini savundu” diye açıkladı.
    ‘Replik-düplik olmaz’
    Hükümetin bildiriye verdiği sert yanıt ise Yargıtay’da, “Bu hukuk davası değil. Replik-düplik olmaz” şeklinde karşılandı ve bu aşamada sessiz kalınması benimsendi. Bildirinin mimarlarından Yargıtay Başkanvekili Şirin ise hükümetin yanıtı için, “Toplum önce bir değerlendirsin. Biz yargıçlarız. Bildirilere ayaküstü cevap vermeyiz. Ayaküstü verilen cevaplara da ayaküstü karşılık vermeyiz” dedi.
    Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker’in, hükümetin yanıtı konusunda yakın çevresine “Strateji taslağında yer alan konularda biz doğrudan tarafız. Yetkili kurullarımız eliyle açıklama yapmak en doğal hakkımız. Derdimiz, yargının bağımsızlığının zarar görmemesi. Yargı ile ilgili konularda konuşma yetkisi bize ait. Ancak bu kişisel bir tartışma değil” dediği öğrenildi.

MİLLİYET

Kriz 'geliyorum' dedi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. dediler....

dediler....

Söze başlarken dostu an dediler Onu anan söze mercan dediler Gül yüzün görüp hüsn ü ân dediler Korkma dur yolunda ver can dediler Söze dökmüşsün içi boş pazarın Hayal hakikat seçemez nazarın Nefsine geçmez zayıftır azarın Hakka kul olamaz her can dediler Dilden kalbine indir gel sözünü Hakka can ile döndür gel yüzünü Keremden üste yandır gel özünü Hakikat yoluna gir can dediler Gir...
  2. İş dünyası 'krize odaklanın' dedi

İş dünyası 'krize odaklanın' dedi

TÜSİAD ve MÜSİAD, Türkiye'nin bir an önce gerçek gündemi olan ekonomiye odaklanması gerektiğini belirtti. TÜSİAD, yeni dönemde, yerel yöneticilerin, vatandaşlara hizmet odaklı, saydam, hesap verebilir, planlı çalışan, idari kapasitesini sürekli geliştiren bir yerel yönetim anlayışı içinde olmalarını temenni edildiği vurgulanan açıklamada, “Bu yerel seçim süreci, siyasi tarihte pek...
  3. Krizde cenaze bile pahalı geliyor

Krizde cenaze bile pahalı geliyor

Global kriz ABD’de günlük yaşamdan sonra, yaşam sonrasını bile etkilemeye başladı. Cenaze defin masraflarından kısmak isteyen ABD’liler yüzde 50 daha ucuz olan ölü yakmayı tercih etmeye başladı. 2000 yılında yüzde 26 olan ölü yakma oranının kriz ile birlikte bu yıl yüzde 38’e çıkması bekleniyor. ABD’de ekonomik kriz cenaze törenlerini de vurdu. Cenaze defin işlemleri için fazla para harcamak...
  4. ''...'' dedim,''...'' dedi!!!

''...'' dedim,''...'' dedi!!!

Sevmek dedim. ''Yoluna ölmek'' dedi. Yol dedim. ''Alıp başını gitmek'' dedi. Gitmek dedim. ''Bir ahh çekip dostlardan ayrılmak'' dedi. Dost dedim. ''Durdu bana baktı dost diye mırıldandı. Yüreğime nasıl koysam bilemediğim'' dedi. Yürek dedim. ''Dünyaları içine sığdıramadığım'' dedi. Dünya dedim. ''Hayatın bir yüzü'' dedi. Yüz dedim. ''Ardında ne gizli bilemediğim'' dedi. Giz dedim. ''Hep...
  5. Dedim-Dedin...

Dedim-Dedin...

Dedim; Çok yalnızım. Dedin; " Ben ki sana çok yakınım(Bakara Süresi-186) Dedim; Evet biliyorum Sen bana yakınsın ama ben Senden uzağım, keşke ben de Sana yakın olabilseydim. Dedin; " Rabbini sabah akşam, yüksek olmayan bir sesle, kendi kendine, ürpertiyle, yalvara yalvara ve için için zikret " (Araf süresi-205) Dedim; Bu da Senin yardımını ister. Dedin; "Allah'ın...

Sayfayı Paylaş