gebe
  1. يeKe®îм

يeKe®îм Forum Okuru

Küçük Çocuk Kendi Kendine Neden Vurur_?

Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında يeKe®îм tarafından paylaşıldı.

coçuk amları , ,
    ,
    ,,

,

Bebeklerde ve küçük çocuklarda kendi elini kullanarak ya da beşiğinin kenarı gibi başka bir nesneye çarparak kafasına vurma davranışı tahmin edilenden çok daha sık karşılaşılan bir durumdur. Bu davranışın genelde 9 ay civarı başlayıp 18-24 ay arasında en yüksek seviyeye ulaştığı ve pek çok çocukta 3 yaş civarında tamamen bittiği görülür.

Çocukların kafasına vurma davranışının kendi kendini rahatlatma amacına hizmet ettiği düşünülür. Eğer çocuğunuz özellikle onu tasvip etmediğiniz zamanlarda kafasına vuruyorsa bu, davranışın “engellenme” duygusuna verdiği fiziksel bir tepki olduğunu gösterir. Küçük çocuklar, duyguları sözlerle ifade etme becerisi henüz yeterince gelişmediğinden engellenme, kızgınlık ve bazen de sevinç gibi yoğun duygularla başa çıkamayıp kafasına vurarak kendini rahatlatmaya çalışabilirler.

Çocukların kafasına vurma davranışıyla başa çıkabilmek için uygulayacağınız en sağlıklı yöntem, onu gün içinde uzun süreli olarak sıkıntı durumunda bırakmaktan kaçınmanız ve kendi kafasına vurduğu zamanlar hariç, ona olumlu anlamda bolca ilgi göstermenizdir.

ONUNLA KONUŞUN VE OYNAYIN
    Çocuğunuzla gün boyu birlikte olan kişilerin onunla yeterince konuşup oyun oynadığından emin olun. Eğer çalışıyorsanız, eve gelince aynısını siz de yapın. Ayrıca, yaptığı bir şeyin tasvip edilmemesi karşısında hissettiği engellenme duygusunu sözlerle açıklamanız çocuğunuzun duyguları tanımasını ve onları düzenleyebilmeyi öğrenmesini sağlar. Böyle durumlarda örneğin; “Şimdi kızdın biliyorum ama ... yapmana izin veremem” , “Kızgınlığın geçene kadar sana sarılayım” gibi şeyler söylemeniz, hem
    duygularıyla başa çıkabilmesine yardımcı olur hem de duyguların isimlerini öğretir.

2. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

çok faydalı bilgi
    tşkler. süper bir sayfa faydalı ve egitici

Küçük Çocuk Kendi Kendine Neden Vurur_? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Çürükler Kendi Kendilerine İyileşecek!

Çürükler Kendi Kendilerine İyileşecek!

çürükler, diş, nasıl iyileşir, ortodonti, yenilikler, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Geçenlerde okuduğum bir makale sık sık dişçi ziyareti yapmamdan ötürü ,beni çok sevindirdi.Makale şöyle; Paris’teki Ulusal Sağlık ve Tıbbi Araştırmalar Enstitüsünden araştırmacılar, MSH (melanosit uyarıcı hormon) içeren bir jel ya da mikrofilm kullanarak çürük dişe...
  2. Laptop kendi kendine kapanıyor ya kızlar neden böyle

Laptop kendi kendine kapanıyor ya kızlar neden böyle

Kızlar Casper Hp Pavilion marka laptopum var windowsu açıyorum böyle bekliyorum 5-10 dakika sonra birden bire kendi kendine kapanıyor. Bakıyorum pili tamam şarjla kullanıyorum o da tamam 2 ay oldu ya alalı daha servise de götürmek istemiyorum. Bu kadar kısa sürede bi laptop kafayı mı yer anlamıyorum ya. Napacam ben şimdi?
  3. Çocuğunuzun Kendine Güveni Yoksa Ne Yapmalısınız ?

Çocuğunuzun Kendine Güveni Yoksa Ne Yapmalısınız ?

Bu konu; çocuğunuzun kendine güveni yoksa ne yapmalısınız hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, çocuklarda dönem dönem kendine güvensizlik sorunu ortaya çıkabilir. Eğer gerekli müdahale edilmez, çocukla ilgilenilmezse bu durum çocuğun ileri ki yaşta ki hayatında olumsuz bazı sonuçlara sebep olabilir. Eğer siz de çocuğunuzda bir güvensizlik sorunu hissediyorsanız, aşağıda ki...
  4. Laptopunuz Kendi Kendine Kapanıyorsa Ne Yapacaksınız ?

Laptopunuz Kendi Kendine Kapanıyorsa Ne Yapacaksınız ?

Bu konu; laptopun kendi kendine kapanma sorunu hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, Kullandığınız bilgisayarlar ve laptoplar zaman zaman arıza sinyalleri verebilirler. Bunlarda en sık karşılaşılanı da kendi kendine kapanan bilgisayarlardır. Genelde aşırı ısınma sonucu kapanan laptoplar için size soğutucu tavsiye edebilirim. Kullanmakta olup çok memnun kaldığımız soğutucu aşırı...
  5. Evde Kendi Kendinize Zayıflayabilirsiniz!

Evde Kendi Kendinize Zayıflayabilirsiniz!

Bu sayfa; Evde Kendi Kendinize Zayıflayabilirsiniz konusu hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, zayıflamak için illaki diyetisyenlere gidip para harcamanıza gerek yok. Akıllıca ve doğru bir beslenme programı sayesinde siz de sağlıklı bir şekilde zayıflayabilirsiniz. Bunun için belli başlı bazı kuralları bilmeniz yeterli. İşte kendi kendinize zayıflarken bilmeniz gerekenler......

Sayfayı Paylaş