gebe
  1. AYTASI

AYTASI Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    32
    Ödül Puanları:
    28

Külün İçinde Saklı Ateş

Konu, 'Duygu Yüklü Yazılar' kısmında AYTASI tarafından paylaşıldı.

Külün İçinde Saklı Ateş
    Aşk, davaya benzer.
    Cefa çekmek de şahide.
    Şahidin yoksa davayı kazanamazsın!..
    (mevlana)

Küllenmiş her düşüncenin, her duygunun içinde iyi yahut kötü, acı yahut tatlı, neşeli yahut hüzünlü elbette bir kor sıcaklığı vardır ki, eşelendikçe alevi ortaya çıkar.
    Bazen ısıtır bu alev, bazen yakar. Olumlu ya da olumsuz bütün hayaller, bütün idealler ve bütün arzular sonuca ulaşmadıkça, hedefini bulmadıkça elbette kül içinde saklanan kor gibi sıcak bekler. Küçük bir esinti, azıcık bir savrulma... Bir hatırlama... Küçük bir dokunuş... Hele içinizi bir yoklayın...
    Zamanın hızlı akışı, feleğin hızla dönüşü içinde her şey bizim istediğimiz rengi göstermeyebilir, bizim istediğimiz biçimde tahakkuk etmeyebilir. Bağrımızı yırtmanın, yüreğimizi parelemenin, ciğerlerimizi kan doldurmanın faydası da yoktur üstelik. Bu bir ayrı sınav biçimidir. Tesellisi hep ertelenen bir sınav...
    Çoğu insan kendisinin, asıl bulunması gereken yerde olmadığını hisseder. Aslında belki tam da bulunması gereken yerde olduğu için kabullenmek istemez. Çünkü küllenen hayallerine alevlenmeyi bekleyen nice korlar gömmüştür. Bedel ödemeden, yüreğini tutuşturmadan, kendini yakmadan gelinebilecek mertebelerin elbette bir seviyesi vardır; ve bir de yolları çile ile yürünmüş ve kabullenilmiş makamları... Bütün korların küller içinde gül gül olduğu makamlar... Hayret makamı, aşk makamı, sükûnet makamı, teslimiyet makamı...
    İşinizde ve aşınızda, sevincinizde ve kıvancınızda, düşlerinizde ve görüşlerinizde tutuşmayı bekleyen korlar yurt tutmuşsa eğer, eskilerin düstur edindikleri şu beyti teselli babında vird edinmenizi tavsiye ederiz:
    Ele girmezse eğer sevdiğimiz
    Ne çâre, eldekini sevmeliyiz
    Erdem, işte bu asaleti gösterebilmek, kazaya rıza ile cevap verebilmektir. Hele bir düşünün, buraya ağlamaya mı gelmiştik, gülmeye mi; ölüyor muyuz, yoksa doğuyor mu?!..

(İskender Pala)​

2. asi&mavi

asi&mavi Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Ele girmezse eğer sevdiğimiz Ne çâre, eldekini sevmeliyiz

kesinlikle...tesekkürler canım..

Külün İçinde Saklı Ateş konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Maşa (ateş tutmak için)

Maşa (ateş tutmak için)

Rüyada masa, hükümetle halk arasinda idarecilik ve devletin emirlerini bildiren kisi ile tabir olunur. Bazilarina göre; rüyada masa görmek, büyük bir kimseden yardim görecegine delalet eder. Masa ile atesi karistirmak, islerinin düzene girmesi için bazi yerlere basvurduguna isarettir. Masa ile oynarken elinin yandigini görmek, bazi kimselerden zarar görecegine delildir.
  2. Nurettin Rençber - İçimdeki Ateş

Nurettin Rençber - İçimdeki Ateş

içimdeki ateş akor nurettin rençber içimdeki ateş akor notaları nurettin rençber notaları nota içimdeki ateş dinse,külleri donsa günler değil,aylar değil,yıllarım yansa garip canım musallada döne döne yumsa unutamam ben o yari başka gül için ooy turnam turnam benden selam söyle dağlara benden selam yari görmeyeli oldu bir hayli zaman benden selam söyle dağlara benden selam benden dağlara...
  3. Müslüm Gürses - Küllere Dönsemde Ateşim Sen Ol

Müslüm Gürses - Küllere Dönsemde Ateşim Sen Ol

müslüm gürses küllere dönsemde ateşim sen ol küllere dönsemde ateşim sen ol sönmesin gönlümün ümit çırası nasılsa cehennem senden sonrası bendeyse sevipte yanma sırası müslüm gürses indir sönmesin gönlümün ümit çırası Evmek İstİyorum Senİ Delİce BÜtÜn BenlİĞİnle BenlİĞİme DoĞ Yak Benİ Sevgİlİm Delİcesİne KÜllere DÖnsemde AteŞİm Sen Ol SÖnmesİn GÖnlÜmÜn Ümİt Çirasi Nasilsa Cehennem Senden...
  4. Kül ve Ateş (Star Tv)

Kül ve Ateş (Star Tv)

kül ve ateş resmi sitesi Dizi severler için yepyeni bir dizi daha izleyicileriyle buluşuyor...Güzel ve başarılı oyuncu Başak Köklükaya'nın da başrolünde yer aldığı diziyi bakalım sizler beğenicekmisiniz melekler :tik: Köklü ve varlıklı İsfendiyar ailesinin yeni bir konağa taşınmasıyla bir ATEŞ başlayacaktır. Bu ateş İsfendiyar ailesinin kızı Duygu ve konağın bakıcı ailesinin oğlu Ömer...
  5. İntikam Ateşi İçinizi Yakmasın

İntikam Ateşi İçinizi Yakmasın

Meleklerim gün gelir bazı insanlara kızarız,daha da ileri giderse kinleniriz...Okuduğum bir yazı kinin karşındaki insandan çok kendimize zarar verdiğini anlatıyordu...Ben gün geçtikçe daha ılımlı oluyorum...Mesela artık kimseden nefret etmiyorum...:) İnsan olayları kendi dünyasındaki değerlerle, kendine has düşüncelerle yorumladığı için; gün gelip bir haksızlığa uğradığında içinde yepyeni...

Sayfayı Paylaş