gebe
  1. gülgüzeli

gülgüzeli Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    15
    Ödül Puanları:
    0

Kur’an, müminler için şifadır

Konu, 'İslam ve İnsan' kısmında gülgüzeli tarafından paylaşıldı.

Kur’an, müminler için şifadırSual: Ölülere ve hastalara, Yasin ve Fatiha okunuyor. Bu surelerin tercümelerinde şifadan bahsetmiyor. Fatiha suresini okurken kendimize dua ediyoruz. Bunların şifa ile ilgisi nedir? CEVAP Neden bahsederse bahsetsin, Kur’an-ı kerimin her âyeti, her harfi şifadır.
    Hadis-i şerifte, (İlaçların en iyisi Kur’an-ı kerimdir) buyuruldu. (İbni Mace)

Peygamber efendimiz üç türlü ilaç kullanırdı. Kur’an-ı kerim veya dua okurdu. Fen ile bulunan ilaçları kullanırdı. Her ikisini karışık kullanırdı. Bir hadis-i şerifte buyuruluyor ki:
    (Kur’an-ı kerimden şifa beklemeyen, şifaya kavuşamaz.) [Deylemi]

Kur’an-ı kerim ve dua, şartlarına uygun okunursa, elbette şifa verir. Okuyanın ve hastanın buna inanması gerekir. Haram işleyenin ve itikadı düzgün olmayanın okuması fayda vermez. Kur’an-ı kerimi ücretle okumak haramdır. (Tefsir-i Mazhari)

Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
    (Fatiha her derde devâdır.) [Beyheki]

(Fatiha suresi Allahü teâlânın gadabını önler.) [Şir’a]

(Ölülerinize Yasin okuyun!) [İ.Ahmed]

(Kabristana giren kimse, Yasin suresini okusa, o gün ölülerin azapları hafifler. Ölülerin sayısı kadar o kimseye sevap verilir.)
    [Etfâl-ül müslimin]

(Yasin okuyanın sıkıntısı gider.)
    [Deylemi]

(Cuma gecesi Yasin suresini okuyanın günahları affedilir.) [İsfehani]

(Geceleyin Yasin okuyan kimse, affedilmiş olarak sabaha çıkar.) [Buhari]

(Allah rızası için Yasin okuyanın günahları affolur.)
    [İbni Sünni]

(Her gece, Yasin okumaya devam eden kimse, şehid olarak ölür.) [Taberani]

(Her şeyin bir kalbi vardır. Kur’anın kalbi de Yasindir.)
    [Tirmizi]

(Bir defa Yasin okuyan, on defa Kur’an-ı kerimi okumuş sevabına kavuşur.) [Tirmizi]

Yasin suresinde, kıyamette olan şeyler, dünyanın geçici olduğu, Cennet nimetleri ve Cehennem azapları da bildirilmektedir. Anlayan hasta, yanında okununca, iman ile gitmeye sebep olan şeyleri işitmiş olur. İmam-ı Gazali hazretleri buyuruyor ki:
    (İmam-ı Ahmed bin Hanbel hazretleri, Cenab-ı Hakkın, (Anlayarak da anlamayarak da Kur’an-ı kerim okuyan, benim rızama kavuşur) buyurduğunu bildirmektedir.) [İhya]

Ölüler için de Yasin-i şerif okunması emredilmiştir. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
    (Yanında Yasin-i şerif okunan hasta, suya doymuş olarak vefât eder, doymuş olarak kabre girer) (Müslüman bir hasta yanında Yasin okunursa, Rıdvân ismindeki melek Cennet şerbeti getirir. O kimse, suya doymuş olarak ruhunu teslim eder. Doymuş olarak da kabre girer, suya ihtiyacı olmaz.) [S. Ebediyye]

Dualar ve şifalar
    Hastalığın durumuna göre tedavi, ilaç ile, sadaka vermekle ve dua ile yapılır. Şifayı veren yalnız Allahü teâlâdır. Kur'an-ı kerimde mealen buyuruldu ki:
    (İbrahim,"hastalığıma ancak O şifa verir" dedi.) [Şuara 80]

(Kur'an-ı kerim, müminler için şifa ve rahmettir.) [İsra 82]

Hadis-i şeriflerde de buyuruldu ki:
    (Asıl deva Kur'andır.)
    [İbni Nasr]

(Fatiha ile Âyet-el kürsiyi okuyana, o gün nazar değmez.) [Deylemi]

(La ilahe illa ente sübhaneke, inni küntü minez-zalimin’i okuyan, dert ve beladan kurtulur.)
    [Hakim] (40 defa okuma iyi olur)

(Sabah-akşam İhlas ve Muavvizeteyni
    [iki kuleuzüyü] üçer defa oku! Bunlar, bütün belaları, afetleri, sıkıntıları ve istemediğin şeyleri giderir.) [Tirmizi

2. Ayışık

Ayışık Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Kur’an, müminler için şifadır
    emeğine sağlık

Kur’an, müminler için şifadır konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. müminler

müminler

Müminler Kuran- ı Kerim de Müminler DAİMA ALLAH’I ANARLAR Onlar, ayakta iken, otururken, yan yatarken Allah’ı zikrederler ve göklerin ve yerin yaratılışı konusunda düşünürler. (Ve derler ki “Rabbimiz, sen bunu boşuna yaratmadın. Sen pek yücesin, bizi ateşin azabından koru.” (Al-i İmran Suresi, 191) Bunlar, iman edenler ve kalpleri Allah’ın zikriyle mutmain olanlardır. Haberiniz olsun;...
  2. Çamur cilt için şifa kaynağı

Çamur cilt için şifa kaynağı

şifalı çamurlar çamurun cilde faydaları çamur çeşitleri Çamur deyip geçmeyin arkadaşlar çamurun güzellik alanındada kullanıldığını ve faydasının olduğunu biliyormuydunuz:) Aktarcılarda dahi satılan çamur cilde son derece faydalı etkileri var Bu konuyla ilgili şimdi sizler için detaylı bilgilere geçiyorum Aktarlarda satılan çamurlar, hem ruhen hem de bedenen rahatlatıyor. Küvetinizi sıcak...
  3. şifa için tefriciye

şifa için tefriciye

slm kızlarr ben kurdeşen hastasıyım kronik ürtiker tıptaki adı.ve şifa olsun diye tefriciye okumaya başladım pazartesi başladım sanırım 1 hafta içinde okunması gerekiyomuş.tedavi görüyorum ama sonuç alamadım.aşılama aşamasına geçtik ama hala çıkıyor bu hastalık.sizden ricam bana tefriciye okurmusunuz 4444 tane olması gerekiyor şuan 1100 oldu okursanız ve ne kadar okuduğunuzu bana yazarsınız...
  4. Petrol şifa içinde kullanılıyor

Petrol şifa içinde kullanılıyor

petrolün faydaları petrol şifa için kullanılıyor petrolün kullanım alanları Bu gün petrolün faydalarını merak ettim ve nette petrolün faydaları hakkında küçük çaplı bir araştırma yaptım ve edindiğim bilgiler karşısında şaşırdım:) Petrol şifa için de kullanılıyormuş Melek'lerim. İşte size o haber; Petrol Şifa Amacıyla Kullanılıyor Petrol, aynı zamanda deri hastalıkları, eklem...
  5. Şifa için

Şifa için

Merhaba melekler çok zaman toplu halde buluşup birbirimize dua ettik şimdi sizden ben dua istiyorum. Yeni doğum yaptım doğumda benden parça alındı ve seröz tümör çıktı yani kansere dönüşme aşamasında, halada sonuç bekliyorum, Rabbim beni bebeğime ve aileme bağışlasın. Benim için ya şafi çekermisiniz? Şimdiden teşekkür ederim güzel melekler...

Sayfayı Paylaş