gebe
  1. TİTAN

TİTAN *Melekler Mekanı*

Beğenilen Mesajlar:
    2.685
    Ödül Puanları:
    113

Kurban Bayramında Hangi Dualar Okunmalıdır ?

Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

Bu konu; kurban bayramında hangi dualar okunmalıdır hakkında bilgiler vermektedir.
    Sevgili melekler, geçirdiğimiz ramazan bayramının ardından şimdi de ikinci dini bayramımız olan kurban bayramını kutlamaya hazırlanıyoruz. Durumu iyi olanların kurban kesme vazifelerini yerine getireceği kurban bayramında okunacak dualar bu sayfamızın konusu. Buyrun birlikte öğrenelim kurban bayramı günü nasıl dua etmek gerekirmiş...

İmam-ı Tirmizi, Resûl-i Ekrem Efendimiz’in, “Duânın hayırlısı arife günü yapılan duâdır,” buyurarak Peygamberlerin

arife günü duâsını şöyle okuduğunu haber verir:

-Lâ ilâhe illâllahü bve lehü’l-hamdü ve hüve alâ küli şey’in kadir

Bayram günleri bayram tebrikleri için musafaha ederken önce davranan biri diğerine şöyle duâ eder:

“Tekabbellahü minnâ ve minküm” Allah sizden ve bizden kabûl buyursun”

Muhatab olan da buna “amin” demekle karşılık vereceği gibi

“Gaferallâhü lenâ ve leküm” diye de cevap verebilir” Allah bizi de, sizi de mağfiret buyursun demektir.

Peygamberimiz bayram günlerinde şu duayı çok okuyanın kalbinin ölmeyeceğini haber vermiştir.

“Yâ Hayyû, yâ kayyûm, yâ bedia’s-semavati ve’l-ardı, yâ ze’l-celâli ve’l-ikram”

“Ey Hayy ve Kayyûm olan Rabbimiz, ey semâvat ve arzın bedi’i, ey Celâl ve Kerem sahibi Beni sen koru, sen

istikamette daim eyle Kötülük ve günahlardan muhafaza et, sırat-ı müstakimde dâim ve sabit eyle”

Kurban Bayramında Hangi Dualar Okunmalıdır ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. aşure gününde hangi dualar okunmalı ?

aşure gününde hangi dualar okunmalı ?

Aşure gününe az bir zaman kaldı muharrem ayındayız. Acaba diyorum aşure günüde hangi dualar okumak gerekir, var mı bilgi sitenizde ?
  2. Hastanın yanında hangi dualar okunmalı ?

Hastanın yanında hangi dualar okunmalı ?

Selamlar. Teyzem çok hasta ve elimden birşey gelmiyor. Ölümcül değil çok şükür ama işte endişe ediyorum. Benim sormak istediğim hastanın yanında hangi dualar okunmalı ?Bari öyle yardım etmiş olayım :(
  3. Hangi dualar hergün okunmalı ?

Hangi dualar hergün okunmalı ?

Yer gök dua ile durur derdi anneannem. Çok doğru.Ben de sizden öğrenmek istiyorum bana da cevap verin lütfen.Hangi dualar hergün okunmalı ?
  4. Cuma günleri hangi dua okunmalı ?

Cuma günleri hangi dua okunmalı ?

Cuma günleri mübarek gün biliyorsunuz ve o günlerde okumanın efdal olduğu dua hangisi araştırıyorum.Sizce cuma günleri hangi dua ya da dualar okunmalı ?
  5. Kurban Kesilirken Hangi Dualar Okunmalı?

Kurban Kesilirken Hangi Dualar Okunmalı?

kurban kesilirken, kurban kesme duası, kurban kesme Sevgili melekler, bu yıl Kurban Bayramı ekim ayına denk geliyor. 4-5-6-7 ekim günlerinde ihya edeceğimiz Kurban Bayramı şimdiden hepinize hayırlar getirsin. Kurban Bayramında durumu müsait olan müslümanlar kurban kesecekler. Bayram namazının ardından gerçekleştirilecek olan kurban kesme işleminde hangi dualar okunmalı aşağıdak makalede...

Sayfayı Paylaş