Kurban Etini Saklarken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Kurban bayramına çok fazla birşey kalmadı bayramda kestiğimiz kurban etinden buzdolabında saklamak istiyorsanız mutlaka dikkat etmeniz gereken bilgiler vardır bu bilgilere gelince: [​IMG]
    Kurban eti Sağlıklı koşullarda kesildikten sonra, etler hayvanın uygun yerlerinden yağlı kısımları ayrılarak parçalanmalıdır.
    Kesilen kurban eti mutlaka buzdolabında bir Gün bekletilmelidir. Et beklediğinde suyunu vererek daha iyi pişirmeye hazır olacaktır.
    Etleri, büyük parçalar halinde değil kıymalık, kuşbaşılık, pirzola, biftek ve bonfilelik olarak ayrılmalıdır
    Günlük pişirilecek miktarlara bölünmeli ve buzdolabı poşetine ya da yağlı kağıda sarılarak buzdolabının buzluk kısmında ya da derin dondurucuda saklanmalıdır. Bu biçimde hazırlanan etler, buzlukta ( -2 ºC ) bir kaç hafta, derin dondurucuda ise (-18 ºC ) daha uzun süre ile muhafaza edilebilir.
    Et kolaylıkla bozulabilen potansiyel riskli bir besindir. Etlerin dondurulduktan sonra tekrar çözdürülmesi bazı mikroorganizmalar için üreme ortamı oluşturur ve bu da sağlığımızı tehdit edebilir.
    Bu sebeple buzlukta saklanan etler buzluktan çıkartılınca yemek içinde tamamen kullanılacak biçimde parçalara ayrılarak buzluğa konulmalı, çözdürülen et hemen pişirilmeli, tekrar dondurulmamalıdır.
    Çözdürülmek istenen et, oda ısısında açıkta bırakılacak şekilde değil, yine buzdolabında çözünmesi sağlanmalıdır. Derin dondurucuda saklanan etin, buzdolabının sebzelik kısmının üzerine konularak çözünmesi beklenebilir.
    Çabuk çözünmesi amacı ile uygulanan kalorifer, soba üzerinde çözdürmek, oda sıcaklığında bekletmek vb. sakıncalı yöntemlerdir.

Kurban Etini Saklarken Nelere Dikkat Etmeliyiz konusuna benzer içeriklerimiz
  1. ramazanda nelere dıkkat etmelıyız?

Ramazan Ayı İçin Beslenme Önerileri Günümüzde sahura kalkmak yerine gece yatmadan önce yenilen yemek ya da kahvaltı tercih edilmektedir. Bu alışkanlıktan uzak durup; azalan öğün sayısını az ve sık yiyerek sahur ve iftar dahil 1-2 ara öğünle en az dörde çıkarmak gereklidir. Sahura kalkılmadan oruç tutulursa aç kalma süresi artacağından bolik hız düşer, halsizlik, başağrısı, yorgunluk ve...
  2. oyuncak alirken nelere dikkat etmeliyiz

dolgu oyuncak örnekleri eğitici oyuncaklar nelerdir zararlı oyuncaklar nelerdir oyuncak alırken nelere dikkat etmeliyiz dolgu nedir Oyuncak Alımında Dikkat Edilecek Hususlar OYUN NEDİR? Oyun, çocuğa hiç kimsenin öğretemeyeceği konuları, kendi deneyimleriyle öğrenmesi yoludur. Oyun, sonucu düşünülmeden eğlenmek amacıyla yapılan hareketlerdir. OYUNCAK NEDİR? Oyuncak, 14...
  3. kıyafet alırken nelere dikkat etmeliyiz

kumaş bolero dikimi kıyafet alırken nelere dikkat etmeliyiz elbise alırken nelere dikkat etmeliyiz giysi kıyafet edilmeli Aynı markaya ait benzer 2 tekstil ürünü arasında bile büyük fiyat farkı olabileceği, aldanmamak için markaya değil satıcı firmaya güvenilmesi gerektiği bildirildi. Konya Tekstilci İşadamları Derneği (KOTİAD) Başkan Yardımcısı Mustafa Ünal, “Sadece beden numarası söylenerek...
  4. çanta Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Biz bayanların en önemli ve gerekli aksesuarların başında gelen çantalar hakkında sizlere işinize yarayacak bazı bilgileri vermek istiyorum eğer çanta almayı düşünüyorsanız şu sıralar çanta seçiminizi neye göre ve nasıl yapmalısınız tüyoları sizler için geliyor. Çanta kadınlar için bir tutkudur. Hem kıyafetleriyle hem de ruh halleriyle uyumlu olsun isterler. Peki sizin biz tarzınız var mı?...
  5. Peynir Alırken Saklarken Nelere Dİkkat Etmeli

peynir peynir resmi resimleri peynir, peynir çeşitleri, peynir saklama koşulları, peynir alırken nelere dikkat etmeli, peynir nasıl saklanır, peynir nasıl alınır Özellikle kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi peynirlerle ilgili alma, saklama incelikleri... • Beyaz peynir çok fazla gözenekli ise alırken bir kez daha düşünün. Gözeneklerin fazlalığı, asitli süt kullanıldığını gösterir. •...
  6. Oruç Tutarken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Sevgili melekler Allah hepinizin orucunu kabul etsin. Bizler oruç tutarken tam olarak nelere dikkat etmeliyiz. Bu hususta bilgilerinizi ve tecrübelerinizi paylaşırmısınız lütfen.
  7. hamilelikte nelere dikkat etmeliyiz ?

Hamilelikte dikkat edilmesi gerekenler nelerdir, neler yenilip içilmeli ? ARkadaşlarım 5 sene sonunda çok şükür hamile kalabilmeyi başardım. Aslında sorunda yoktu ama bir türlü kalamıyordum şu anda 20 günlük hamişim. Allahıma binlerce şükürler olsun. Şimdi sizlere şunu sormak istiyorum. Ben gebelik hususunda çok tecrübesizim. Sizlerden hamilelikte nelere dikkat etmem gerekli konusunda yardım...
  8. Deni ürünlerinde neleri tercih etmeliyiz?nelere dikkat etmeliyiz?

Deniz ürünlerinde neleri tercih etmeliyiz?nelere dikkat etmeliyiz? Karides güveç omega 3 Selam kızlar hamilelikte deniz ürünleri omega 3 açısından oldukça yararlı ama tabiki her balık değil dip balıklarının tüketilmemesi gerekiyor çünkü fazla civa içeren balık onlar Deniz ürünleri: Midye, istiridye, karides gibi çiğ ve az pişmiş kabuklu deniz ürünleri yenmemeli. Sushi de hamilelikte...
  9. Çikolata Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Bu konu; çikolata seçerken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, çikolata birçok kadının en büyük tutkusu. Gerçek bir çikolatasever olan ben de bu grubun içine ben de dahilim :) Eğer bir sağlık problemimiz yoksa az miktarda tüketilen çikolatanın bize hiç bir zararı olmaz. Ancak sizler de benim gibi yemeye başlayınca duramayanlardansanız, o halde bazı...
  10. Et alırken nelere dikkat etmeliyiz ?

Hepimiz hergün kasaplardan ya da marketlerden et alıyoruz. Bu beyaz olsun kırmızı olsun aslında çok dikkat edilmesi gerekn bir konu. Hem banim hem tüm ev hanımlarının kulağına küpe olması açısından et alırken nelere dikkat etmemiz gerektiği konusunda bilgi verirmisiniz ?

Sayfayı Paylaş