Kurban Etini Saklarken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

1. MaWiM

MaWiM ♥Sadminin Aşkısı♥ Yetkili Kişi

Kurban bayramına çok fazla birşey kalmadı bayramda kestiğimiz kurban etinden buzdolabında saklamak istiyorsanız mutlaka dikkat etmeniz gereken bilgiler vardır bu bilgilere gelince:
    Kurban eti Sağlıklı koşullarda kesildikten sonra, etler hayvanın uygun yerlerinden yağlı kısımları ayrılarak parçalanmalıdır.
    Kesilen kurban eti mutlaka buzdolabında bir Gün bekletilmelidir. Et beklediğinde suyunu vererek daha iyi pişirmeye hazır olacaktır.
    Etleri, büyük parçalar halinde değil kıymalık, kuşbaşılık, pirzola, biftek ve bonfilelik olarak ayrılmalıdır
    Günlük pişirilecek miktarlara bölünmeli ve buzdolabı poşetine ya da yağlı kağıda sarılarak buzdolabının buzluk kısmında ya da derin dondurucuda saklanmalıdır. Bu biçimde hazırlanan etler, buzlukta ( -2 ºC ) bir kaç hafta, derin dondurucuda ise (-18 ºC ) daha uzun süre ile muhafaza edilebilir.
    Et kolaylıkla bozulabilen potansiyel riskli bir besindir. Etlerin dondurulduktan sonra tekrar çözdürülmesi bazı mikroorganizmalar için üreme ortamı oluşturur ve bu da sağlığımızı tehdit edebilir.
    Bu sebeple buzlukta saklanan etler buzluktan çıkartılınca yemek içinde tamamen kullanılacak biçimde parçalara ayrılarak buzluğa konulmalı, çözdürülen et hemen pişirilmeli, tekrar dondurulmamalıdır.
    Çözdürülmek istenen et, oda ısısında açıkta bırakılacak şekilde değil, yine buzdolabında çözünmesi sağlanmalıdır. Derin dondurucuda saklanan etin, buzdolabının sebzelik kısmının üzerine konularak çözünmesi beklenebilir.
    Çabuk çözünmesi amacı ile uygulanan kalorifer, soba üzerinde çözdürmek, oda sıcaklığında bekletmek vb. sakıncalı yöntemlerdir.

Kurban Etini Saklarken Nelere Dikkat Etmeliyiz konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Peynir Alırken Saklarken Nelere Dİkkat Etmeli

peynir peynir resmi resimleri [SIZE=1][COLOR=black][B]peynir, peynir çeşitleri, peynir saklama koşulları, peynir alırken nelere dikkat etmeli, peynir nasıl saklanır, peynir nasıl alınır[/B][/COLOR][/SIZE] [FONT=Palatino Linotype][SIZE=3][COLOR=darkslategray][/COLOR][/SIZE][/FONT] [FONT=Palatino Linotype][SIZE=3][COLOR=darkslategray][B]Özellikle kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi peynirlerle...
  2. Oruç Tutarken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Sevgili melekler Allah hepinizin orucunu kabul etsin. Bizler oruç tutarken tam olarak nelere dikkat etmeliyiz. Bu hususta bilgilerinizi ve tecrübelerinizi paylaşırmısınız lütfen.
  3. hamilelikte nelere dikkat etmeliyiz ?

Hamilelikte dikkat edilmesi gerekenler nelerdir, neler yenilip içilmeli ? ARkadaşlarım 5 sene sonunda çok şükür hamile kalabilmeyi başardım. Aslında sorunda yoktu ama bir türlü kalamıyordum şu anda 20 günlük hamişim. Allahıma binlerce şükürler olsun. Şimdi sizlere şunu sormak istiyorum. Ben gebelik hususunda çok tecrübesizim. Sizlerden hamilelikte nelere dikkat etmem gerekli konusunda yardım...
  4. Mektup yazarken nelere dikkat etmeliyiz

Mektup yazmak tarihe karıştı fakat ben sevgilime yazmak istiyorum nasıl yazmalıyım ve nelere dikkat etmeliyim
  5. Et alırken nelere dikkat etmeliyiz ?

Hepimiz hergün kasaplardan ya da marketlerden et alıyoruz. Bu beyaz olsun kırmızı olsun aslında çok dikkat edilmesi gerekn bir konu. Hem banim hem tüm ev hanımlarının kulağına küpe olması açısından et alırken nelere dikkat etmemiz gerektiği konusunda bilgi verirmisiniz ?

Sayfayı Paylaş