Kurtuluş savaşında ki toplantılar ve kongreler hangileri ?

• Konbuyu başlatan Kayıtsız Üye
  • Başlangıç tarihi
K

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
Kurtuluş savaşında ki toplantılar ve kongreler hangileri ?
Melekler,i bana yardım edermisiniz bir ödevim var. Kurtuluş Savaşında yapılan toplantılarla ve kongrelerle ilgili bilgilere ihtiyacım var, sizi bekliyorum, teşk ederim

• 19 Mayıs 1919: Mustafa Kemal'in Samsun'a çıkması
  • 23 Temmuz 1919: Erzurum Kongresi
  • 4 Eylül 1919: Sivas Kongresi
  • 11 Eylül 1919: Mustafa Kemal'in Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti Heyet-i Temsiliyesi Başkanlığına seçilmesi
  • 20-22 Ekim 1919: Mustafa Kemal'in İstanbul'dan gelen Bahriye Nâzırı (Bakan) Salih Paşa ile Amasya'da görüşmesi ve Amasya bildirgesinin imzalanması
  • 17 Şubat 1923: Gazi Mustafa Kemal'in İzmir'de ilk Türkiye İktisat Kongresi'ni açması
Sivas Kongresi Çalışmaları ve Alınan Kararlar

Sivas Kongresi 4 Eylül 1919 Perşembe günü saat 14 00’de Sivas Lisesi(o zamanki adıyla Mekteb-i Sultani) salonunda toplantının davetçisi ve düzenleyicisi olan Mustafa Kemal’in açılış konuşması ile başladı
Erzurum Kongresi bir okul salonunda Bitlis, Erzurum, Sivas, Trabzon ve Van vilayetlerinden gelen 56 delege ile toplanmıştır Gelmesi gereken diğer il temsilcileri çeşitli engellemeler yüzünden kongreye katılamamışlardır Mustafa Kemal kongreye 48 oyla başkan seçilmiş ve kongre, çalışmalarını 7 Ağustos tarihine kadar sürdürmüştür

12 Haziran 1919'da Amasya'ya gelen Mustafa Kemal ve arkadaşları Hüseyin Rauf Orbay, Refet Bele ve Ali Fuat Paşa birlikte Amasya Genelgesi'ni hazırladılar.

Geri