gebe
  1. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0

Kuşlar neden öter?

Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

[​IMG] [FONT=arial,helvetica,sans-serif]Kuşların baharda ötmeye başlamalarının nedeninin, günlerin uzamasına biyolojik bir yanıt olduğu ortaya kondu. Bir grup İngiliz ve Japon araştırmacının Nature dergisinde yayımlanan araştırmasında, kuşların daha uzun dönem gün ışığına maruz kaldıklarında belli beyin hücrelerinin, çiftleşmek için eş arayıp bulmaya yönelten (kuşların bunu öterek yaptığı) bir dizi hormonal tepkiyi harekete geçirdiği kaydedildi. [/FONT]

[FONT=arial,helvetica,sans-serif]Japonya'daki Nagoya Üniversitesi'nden Takaşi Yoşimura başkanlığındaki araştırma ekibinin, farklı derecelerdeki ışıktan kuşların hangi genlerinin etkilendiğini belirlemek için Japon bıldırcınlarından alınan beyin örneklerindeki 38 bin geni ayrıntılı incelediği bildirildi. Yapılan araştırmaya göre, beyin yüzeyindeki hücrelerde bulunan genler, kuşlar daha fazla ışık aldıklarında uyarılıyor ve tiroidi uyaran hormon açığa çıkıyor. Araştırmacılar, bu tür bilgileri geçmişte elde etmenin olanaksız olduğunu, ancak teknolojideki ilerlemelerin kendilerine binlerce geni ayrıntılı inceleyerek hangilerinin mevsimsel değişimden etkilendiği üzerinde çalışmaya olanak tanıdığını belirttiler. Bu arada araştırmada elde edilen bulguların, bir gün kısırlıkta daha ileri tedavilere öncülük edebileceği çünkü insanların da beyninin aynı bölgesinde aynı hücrelere sahip olduğu kaydedildi[/FONT]

2. *GüMüŞ*

*GüMüŞ* Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Ce: Kuşlar neden öter?
    hmmm sizi kuşlar siziiiii... paylaşımın için teşekkürler canım.

3. mislinay

mislinay Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    39
    Ödül Puanları:
    0

ah canlarım benim yaaa yirim ben onları...
    emeğine sağlık canım

4. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0

ben teşekkür ederim kızlar :)

5. SadmiN

SadmiN ♥ Ölürüm Sana Mavimm ♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    970
    Ödül Puanları:
    113
    en çok sevdiğim hayvan diyebilirim.evimdede çok besledim ama şuan malesefki besleyemiyorum:(emeğine sağlık canım..

6. NuRoVSkİ

NuRoVSkİ Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    4
    Ödül Puanları:
    0

ilgınc emegıne saglık..farkındaysanız butun hayvanlar cıftlesme zamanlarında daha cok ses cıkartıyorlar???:):)

Kuşlar neden öter? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. KuŞ Grİbİ Nedİr ?

KuŞ Grİbİ Nedİr ?

KUŞ GRİBİ NEDİR ? Dünyada yaklaşık 15 çeşit Kuş Gribi türü kanatlıları enfekte edebilmektedir. Manyas’da tespit edilen tip H5N1’dir, bu virüs kanatlılar arasında çok çabuk bulaşır ve kanatlıları öldürebilir. Kuş gribinin diğer çeşitlerinin aksine H5N1 insanlara bulaşabilir. Bu bulaşma insanların Kuş Gribi enfeksiyonu çok yoğun olduğu ortamda ve gerekli koruyucu giysiler olmadığında...
  2. Kuş Biti Nedir?

Kuş Biti Nedir?

kuş biti muhabbet kuşunda bit muhabbet kuşu biti kuşu bit bitlenmesi Isıran bit dış parazitler grubuna girer. Uçamayan bu böcekler kuşların tüylerinde yaşarlar, tüylerle ve ölü deriyle beslenirler. Bu tür kan emmediği için kam emenler kadar zarar vermez. Isıran bitlerin birkaç türü vardır ve her bir tür farklı kuşları konak olarak seçer. Bütün bitlerin yaşam tarzları aynı olduğundan bu...
  3. Kuşum Aydın'a ne oldu

Kuşum Aydın'a ne oldu

Kuşum Aydın'a ne oldu Kuşum Aydın'ın yüzüne ne oldu Uzun zamandır ekranlarda görmediğimiz Kuuşm Aydın, Saba tümer'in programına konuk oldu ama cidden tanınmaz haldeydi yüzü gözü şiş bir haldeydi. Sempatik ünlünün yüzüne ne mi olmuş; buyrun onun ağzından dinleyelim Melek'lerim. Şarkıcı Aydın Saba Tümer'in programında yüzüyle ilgili konuştu.Yurt dışından temelli döndüğünü söyleyen Kuşum...
  4. kuşum hiç ötmüyor neden

kuşum hiç ötmüyor neden

saat 12.00 da bir muhabbet kuşu aldım çenesini kımıldatıyor ama ötmüyor geldiğinden beri hiç bişey yemedide içmedide
  5. muhabbet kuşlarım neden çiftleşmiyor ?

muhabbet kuşlarım neden çiftleşmiyor ?

Bir dişi bir erkek muhabbet kuşlarım var. Uzun zamandır birlikteler ama çiftleşmiyorlar.Acaba hastalıklarımı var ben anlayamadım.Ne yapmalıyım?

Sayfayı Paylaş