gebe
  1. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0

La Havle Ve Lâ Kuvvete İllâ Billâh

Konu, 'Dua Ayetler Hadis' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

Hazine; altın, gümüş, mücevher gibi değerli eşya yığını, büyük servet, değerli şeylerin saklandığı yer anlamına gelir. Mecazi olarak büyük bağlılık duyulan, değer verilen şey veya kimse manasında kullanılır. Efendimiz (sellallahu aleyhi vesellem) bazı hadislerinde La Havle…\'nin2 ebedî Cennet hayatında bir hazine olduğunu, diğer bir hadislerinde arş hazinelerinden biri, Hz. İbrahim (aleyhisselam)\'den naklen de bir cennet fidanı olduğunu şöyle ifade buyurmuşlardır:

Ebû Musa el-Eş\'arî anlatıyor: \"Allah Resûlü Hayber\'e gazaya giderken ashap bir vadide yüksek sesle tekbir getirmeye baladı. Bunun üzerine Allah Resûlü:
    — Yavaş tekbir getiriniz! Çünkü siz ne sağıra dua ediyorsunuz, ne de gaibe sesleniyorsunuz. Muhakkak ki siz, iyi işiten ve size çok yakın olan Allah\'a dua ediyorsunuz. O her zaman sizinle beraberdir, buyurdu. Bu sırada ben Allah Resûlü’nün binitinin arkasında idim. Ben de: “Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâh” demeye başladım. Sesimi işitti ve:
    — Ey Abdullah b. Kays! (Ebû Mûsa el-Eş\'arî\'nin lakabı) diye seslendi. Ben de:
    — Buyur ey Allah\'ın Resûlü, dedim. Efendimiz:
    — Ey Abdullah, sana Cennet hazinelerinden bir hazine haber vereyim mi? buyurdu. Ben de:
    — Bildir, ey Allah\'ın Resûlü; anam-babam sana fedâ olsun! dedim. Efendimiz:
    — O kelime, “Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâh”tır, buyurdu.\"

Hz. Ebû Eyyüb el-Ensârî (radıyallahu anh) anlatıyor: \"Miraç gecesi Allah Resûlü, Hz. İbrahim’in yanına uğradı. Hz. İbrahim (aleyhisselam), Hz. Cebrail’e yanındakinin kim olduğunu sordu. O da: “Muhammed’dir” dedi. Hz. İbrahim şöyle dedi: “Ya Muhammed! Ümmetine emret, cennete çok fazla fidan diksinler. Çünkü cennetin toprağı verimli ve yeri de geniştir.” Allah Resulü, cennet fidanının ne olduğunu sorduğunda da şu cevabı verdi Hz. İbrahim: “Lâ havle ve lâ kuvvete illa billâh”tır.\"

Hz. Hazım b. Harmele de bir gün Efendimiz’e uğradığında kendisine şunu söylediğini belirtmektedir: \"Ya Hazım! La havle vela kuvvete illâ billah\'ı çokça söyle; zira o cennet hazinelerinden biridir.\"5 Hz. Muaz ise Efendimiz’in kendisine \"Sana Cennet kapılarından birini haber vereyim mi?\" diye sorduğunu ve arkasından da: \"O La havle ve lâ kuvvete illâ billâh\'tir\" dediğini haber vermektedir.

alıntı

2. CaRiZmA

CaRiZmA Vip Melek Üye

Beğenilen Mesajlar:
    43
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: La Havle Ve Lâ Kuvvete İllâ Billâh
    Paylasim icin tsk ederim canim

3. gülgüzeli

gülgüzeli Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    15
    Ödül Puanları:
    0

emeğine sağlık canım

4. Ayışık

Ayışık Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Ne kadarda önemli bir dua emeğine sağlık

5. elmiray

elmiray Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    emeğine sağlık....

La Havle Ve Lâ Kuvvete İllâ Billâh konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. La Sera

La Sera

La Sera Alsancak La SERA 10.02.1995 tarihinde sizlere Cafe Bar ve Restaurant olarak hizmet vermek için İzmir 1.Kordon'da SERA TURİZM A.Ş.'nin bir işletmesi olarak hizmete girmiştir. Salonumuz iç mekan olarak 350 kişi kapasiteli olup yazın bahçe bölümünün açılmasıyla birlikte 750 kişiye ulaşmaktadır. La SERA zengin mönüsü ile günün farklı dilimlerinde sizlerin damak zevkine hitap etmektedir....
  2. 2012 Lada Niva Resimleri ve Özellikleri

2012 Lada Niva Resimleri ve Özellikleri

lada niva 2012 lada niva 2011 2012 lada niva, modeli, resimleri, özellikleri, fiyatı, ile ilgili bilgiler burada melekler Ucuz olması sebebiyle pek çok ülkede rağbet gören Lada, 2012 Niva modelini görücüye çıkarmış.Bu sağlam arazi aracıyla ilgili sizinle paylaşabileceklerimiz şöyle; 2012 yılında çıkması beklenen Lada Niva modelinin yeni halinin tahmini çizimleri yayınlanmış. 1977...
  3. 2012 Oscar De La Renta Bot ve Çizme Modelleri

2012 Oscar De La Renta Bot ve Çizme Modelleri

2012 oscar de la renta sonbahar-kış bot çizme modelleri çeşitleri resimleri ile ilgili bilgiler burada melekler Oscar De La Renta ayakkabıdan gelinliğe ,aksesuardan parfüme kadar çok geniş bir ürün yelpazesiyle müşterilerine hizmet veriyor melekler :) Ürünlerini Maçka-Polar Moda ve Nişantaşı-Vakko'da bulabileceğiniz Oscar De La Renta bot ve çizme modellerinden sizler için seçtiklerimizi...
  4. elevit ve ferrum fort la ilgili sorun

elevit ve ferrum fort la ilgili sorun

bu ilaçları kullandığımda ağzımdan burnumdan kan geliyor sizdede böyle birşeyler oluyormu ? doktor bana kanın iyi demişti 1 hfta ilaçları bıraktım hiç sorun yoktu bugun yine başladım ve akşama yine tekrarladı :( ne yapabilirim hapları bırakayımmı
  5. Rüyada la havle okumak

Rüyada la havle okumak

Rüyada “La havle velâ kuvvete illâ billâhil aliyyil azîmi” görmek ve mânâsı: (Güç, kuvvet, ancak azamet sahibi yüce Allah’a mahsustur). Okuduğunu ya da okunduğunu görmek; rüya görenin başına gelecek felaketin önceden farkına varacağına işarettir. Bazı rüya tabirlerine göre ise üzüntü ve kederin yok olmasına işarettir.Rüyada La havle demek ne anlama gelir; Bazen ise fakir birinin görmesi;...

Sayfayı Paylaş