gebe
  1. ßeLeN

ßeLeN Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1.316
    Ödül Puanları:
    113

Lamba 132 yıl önce böyleydi!

Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında ßeLeN tarafından paylaşıldı.

thomas edison un bulduğu ilk lamba modeli resmi burada hanımlar Önceden lamba mı vardı canım. İnsanlar mum ışında , gaz lambasıyla idare ederlermiş. Ne zor günlermiş o öyle.
    Bugün hepimizin evinde onlarcası bulunan bulambaların 132 yıl önceki halini hçi göreniniz yada bileniniz var mı melişlerim.

Lambanın icadı hakkında bilgimiz var peki;
    büyük bilim adamı Thomas Edison'un 1879'da bulduğunu biliyoruz önceden nasıl birşeymiş bu lamba?

Edison'un elektrik lambası, yoğun bir beyaz veya sarı ışık yerine, kehribar renginde bir ışık yayıyor, odaya sıcak ve huzurlu bir atmosfer katıyordu. Lambanın içindeki teller, göz alıcı olmadığından estetik bir görünüme sahipti.

Ne kadar farklıymış değil mi şimdi ise çeşit çeşit, renk renkl desen desen lamba , avize çeşitleri mevcut.

Biz şanslıyız seçme hakkımızda var ne güzel :)

nese355 bunu beğendi.
Lamba 132 yıl önce böyleydi! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. 100 yıl önce Tophane

100 yıl önce Tophane

Tophane Osmanlı dönemindeki İstanbul'unun en eski sanayi bölgesidir. Tophane binası, Fatih zamanında top dökümü için inşa edilmiştir. Bugün Tophane Tophane binası bugün Mimar Sinan güzel Sanatlar Üniversitesi Kültür Merkezi olarak kullanılmaktadır. Her yıl Mart'ın ilk haftası okulun kuruluş yıl dönümü kutlamaları çerçevesinde geleneksel kıyafet balosuna da ev sahipliği yapmaktadır.
  2. 100 yıl önce Sirkeci

100 yıl önce Sirkeci

Sirkeci semti Osmanlı döneminde hem Topkapı Sarayı'na yakın olması, hem de Sadrazamlık binası olan Babıali'ye yakın olması bakımından önemli bir semtti. Deniz kenarında olduğu için Babıali'nin iskelesi olma konumundaydı. 1885 yılında Şark Ekspresi'nin hizmete girmesi, 1890 yılında Sirkeci Garı'nın hizmete girmesinden sonra semt daha da büyük bir önem kazandı. Bugün Sirkeci Sirkeci Garı...
  3. 100 yıl önce Kanlıca

100 yıl önce Kanlıca

Beykozun önemli ilçelerinden olan Kanlıca Anadoluhisarı ve Çubukçu arasında yer alır. Bugün Kanlıca Kanlıca ayrıca Mihrabad Korusu'yla da meşhurdur. Anadolu Yakasının en yeşillik yerlerinden biridir. Kanlıca'nın yalıları da ünlüdür.
  4. laf öyle konmaz böyle konur...

laf öyle konmaz böyle konur...

*Sağa sola laf atan bir denyo , bisikletli çok güzel bir kız görür. bu denyo laf atacak ya... -bak teker dönüyor. -(kız durur ve) o çark sana girse sende dönerdin!!! :deli: *Konuşma ;hacettepe üniversitesinde CMYLMZ ile bir hacettepeli arasında geçmektedir : çocuk: cem bey basında sizin hakkınızda karizmatikmiş diye söylentiler çıkıyor. size göre sizin karizmanız var mı? eğer varsa kaç cm?...
  5. ne öyle ne böyle

ne öyle ne böyle

gerçekten söyledikleriniz doğru olabilir.suçlamıyorum kimi kadınlar var ki evli bekar fark etmeksizin erkeklere işve cilve yapıp sonra hiçbir şey yokmuş gibi davranan.belki erkekler değil de kadınlar korkutuyordur bizi.hangi hareketi neden yaptıklarını bilmek ben hiç tahammül edemedim sevdiğim birinin başka bir kadına bakmasına oturup saatlerce ağladığım olmuştur.ben de çokkavga ettim...

Sayfayı Paylaş