gebe
  1. AuSSie-AnGeL

AuSSie-AnGeL Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    780
    Ödül Puanları:
    113

LANETLEME hakkında hadisi şerifler

Konu, 'Dua Ayetler Hadis' kısmında AuSSie-AnGeL tarafından paylaşıldı.

Essalâtu vesselâmu aleyke Yâ Rasûlallâh [​IMG]

Resulullah (sav) buyurdular ki: "Mü'min ne ta'n edici, ne lanet edici, ne kaba ve çirkin sözlü, ne de hayasızdır."
    Kaynak: Tirmizi, Birr 48, (1978

Resulullah (sav) buyurdular ki: "Laneti çok yapanlar kıyamet günü şefaatçi olamazlar, şehid de olamazlar."
    Kaynak: Müslim, Birr 85, (2598; Ebu Davud, Edeb 53, (4907)

Resulullah (sav) buyurdular ki: "Birbirinize, Allah'ın laneti, Allah'ın gadabı ve cehennem temennisiyle bedduada bulunmayın."
    Kaynak: Ebu Davud, Edeb 53, (4906); Tirmizi, Birr 48. (1977)

Resulullah (sav)'a: "Ey Allah'ın Resulü! Müşriklere beddua et, onları lanetle!" denilmişti. Şu cevabı verdi: "Ben rahmet olarak gönderildim, lanetleyici olarak değil!"
    Kaynak: Müslim, Birr 87, (2597)

Resulullah (sav) buyurdular ki: "Bir kimse, diğer bir kimseyi fıskla veya küfürle itham etmesin. Aksi takdirde, itham edilen arkadaşında bunlar yoksa, kelime kendine dönderilir."
    Kaynak: Buhari, Edeb 44

Resulullah (sav) buyurdular ki: "Sövüşen iki kişinin söyledikleri(nin vebali), mazlum olan tecavüzde bulunmadıkça başlayana aittir."
    Kaynak: Müslim, Birr 68, (2587); Ebu Davud, Edeb 47, (4894); Tirmizi, Birr 61, (1982)

Resulullah (sav) buyurdular ki: "Allah Teala hazretleri şöyle dedi: "Ademoğlu, dehre söverek beni üzüyor. Halbuki ben dehrim. Emir benim elimde. Gece ve gündüzü ben çeviririm."
    Kaynak: Buhari, Edeb 101, Tefsir, Casiye 1, Tevhid 35; Müslim, Elfaz 2, (2246); Muvatta, Kelam 3, (2, 984);

Bir kişinin ridasını rüzgar savurmuştu, tutup rüzgara lanet etti. Resulullah (sav) müdahele buyurdu: "Sakın rüzgara lanette bulunmayın. O memurdur, (Allah'ın emriyle) iş görmektedir. Şunu bilin ki, kim bir şeye haksızlıkla lanet ederse, lanet kendisine döner."
    Kaynak: Ebu Davud, Edeb 53, (4908; Tirmizi, Birr 48,

Resulullah (sav) buyurdular ki: "Bu rüzgar, Allah'ın rahmetindendir. Rahmeti de, azabı da getirir. Onu görünce, sakın ona sövmeyin. Allah'tan rüzgarın hayr (getirmes)ini dileyin, şer (getirmes)inden Allah'a sığının."
    Kaynak: Ebu Davud, Edeb 113, (5097)

Resulullah (sav) buyurdular ki: "Ölülere sövmeyin. Çünkü, onlar (sağken hayırdan ve şerden) gönderdiklerine kavuştular."
    Kaynak: Buhari, Cenaiz 97, Rikak 42; Ebu Davud, Edeb 50, (4899); Nesai, Cenaiz 51, 52, (4, 52, 53)

LANETLEME hakkında hadisi şerifler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. hadisi şerif

hadisi şerif

اَلإِسْلاَمُ حُسْنُ الْخُلُقِ İslâm, güzel ahlâktır. مَنْ لاَ يَرْحَمِ النَّاسَ لاَ يَرْحَمْهُ اللَّهُ İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez. اَلدَّالُّ عَلىَ الْخَيْرِ كَفَاعِلِهِ Hayra vesile olan, hayrı yapan gibidir. لاَ يُؤْمِنُ أحَدُكُمْ حَتَّى يُحِبَّ لأخِيهِ مَا يُحِبُّ لِنَفْسِهِ Hiçbiriniz kendisi için istediğini (mü’min) kardeşi için istemedikçe (gerçek)...
  2. Lanetleme Ve Sövme Hakkında Hadisler

Lanetleme Ve Sövme Hakkında Hadisler

küfürle ilgili hadisler küfürle ilgili ayetler hadisi şerif haksızlıkla hadisler küfür ile Resulullah (sav) buyurdular ki: "Mü'min ne ta'n edici, ne lanet edici, ne kaba ve çirkin sözlü, ne de hayasızdır." Kaynak: Tirmizi, Birr 48, (1978) Resulullah (sav) buyurdular ki: "Laneti çok yapanlar kıyamet günü şefaatçi olamazlar, şehid de olamazlar." Kaynak: Müslim, Birr 85,...
  3. Sûrelerin Fazileti Hakkında Hadis-i Şerifler

Sûrelerin Fazileti Hakkında Hadis-i Şerifler

Sûrelerin Fazileti Hakkında Hadis-i Şerifler Kur'anı azimüşşan İnanlar için bir hidayet ve şifadır. 41:44 - Eğer biz onu yabancı dilden bir Kur'ân yapsaydık onlar mutlaka: "Bu kitabın âyetleri genişçe açıklanmalı değil miydi? Arap bir peygambere yabancı dil, öyle mi?" derlerdi. Sen de ki: "O, iman edenler için bir hidayet ve şifadır." İman etmeyenlerin kulaklarında...
  4. Kadının Yolculuğu Hakkında Hadisi Şerifler

Kadının Yolculuğu Hakkında Hadisi Şerifler

kadınlar hakkında hadisler yolculuk hadisleri kadının yolculuğu Essalâtu vesselâmu aleyke Yâ Rasûlallâh... Allah Rasulü Hazret-i Muhammed (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) buyurdular ki : Bir erkek, yanında mahremi bulunmayan (yabancı) bir kadınla yalnız kalmasın! Bunun üzerine bir adam kalkarak: "Ey Allah'ın Resülü, kadınım hacc için yola çıktı, ben ise falan falan gazvelere...
  5. Ayetler ve hadislerle lanetlenmiş kişiler

Ayetler ve hadislerle lanetlenmiş kişiler

ayet ve hadis ışığında lanetliler lanetlenmek ayetlerde lanetlenmek hadislerde lanet hakkında bilgiler merak ettikleriniz hepsi burada melekler Dinimiz belli sınırları kurallara sahiptir.Ve ölçünün dışına çıkmak bize Yüce Rabb'imizin lanetini sunar..İşte ayet ve hadisler ışığında lanetlenmiş kişiler.. Soru Ayet ve hadisler ışığında bir kimsenin Allah, Peygamberi veya melekleri...

Sayfayı Paylaş