gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.216
    Ödül Puanları:
    113

Lanetleme Ve Sövme Hakkında Hadisler

Konu, 'Hadis-i Şerifler' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

küfürle ilgili hadisler küfürle ilgili ayetler hadisi şerif haksızlıkla hadisler küfür ile Resulullah (sav) buyurdular ki: "Mü'min ne ta'n edici, ne lanet edici, ne kaba ve çirkin sözlü, ne de hayasızdır." Kaynak: Tirmizi, Birr 48, (1978)

Resulullah (sav) buyurdular ki: "Laneti çok yapanlar kıyamet günü şefaatçi olamazlar, şehid de olamazlar."
    Kaynak: Müslim, Birr 85, (2598); Ebu Davud, Edeb 53, (4907)

Resulullah (sav) buyurdular ki: "Birbirinize, Allah'ın laneti, Allah'ın gadabı ve cehennem temennisiyle bedduada bulunmayın."
    Kaynak: Ebu Davud, Edeb 53, (4906); Tirmizi, Birr 48. (1977)

Resulullah (sav)'a: "Ey Allah'ın Resulü! Müşriklere beddua et, onları lanetle!" denilmişti. Şu cevabı verdi: "Ben rahmet olarak gönderildim, lanetleyici olarak değil!"
    Kaynak: Müslim, Birr 87, (2597)

Resulullah (sav) buyurdular ki: "Bir kimse, diğer bir kimseyi fıskla veya küfürle itham etmesin. Aksi takdirde, itham edilen arkadaşında bunlar yoksa, kelime kendine dönderilir."
    Kaynak: Buhari, Edeb 44

Resulullah (sav) buyurdular ki: "Sövüşen iki kişinin söyledikleri(nin vebali), mazlum olan tecavüzde bulunmadıkça başlayana aittir."
    Kaynak: Müslim, Birr 68, (2587); Ebu Davud, Edeb 47, (4894); Tirmizi, Birr 61, (1982)

Resulullah (sav) buyurdular ki: "Allah Teala hazretleri şöyle dedi: "Ademoğlu, dehre söverek beni üzüyor. Halbuki ben dehrim. Emir benim elimde. Gece ve gündüzü ben çeviririm."
    Kaynak: Buhari, Edeb 101, Tefsir, Casiye 1, Tevhid 35; Müslim, Elfaz 2, (2246); Muvatta, Kelam 3, (2, 984);

Bir kişinin ridasını rüzgar savurmuştu, tutup rüzgara lanet etti. Resulullah (sav) müdahele buyurdu: "Sakın rüzgara lanette bulunmayın. O memurdur, (Allah'ın emriyle) iş görmektedir. Şunu bilin ki, kim bir şeye haksızlıkla lanet ederse, lanet kendisine döner."
    Kaynak: Ebu Davud, Edeb 53, (4908); Tirmizi, Birr 48, (1979)

Resulullah (sav) buyurdular ki: "Bu rüzgar, Allah'ın rahmetindendir. Rahmeti de, azabı da getirir. Onu görünce, sakın ona sövmeyin. Allah'tan rüzgarın hayr (getirmes)ini dileyin, şer (getirmes)inden Allah'a sığının."
    Kaynak: Ebu Davud, Edeb 113, (5097)

Resulullah (sav) buyurdular ki: "Ölülere sövmeyin. Çünkü, onlar (sağken hayırdan ve şerden) gönderdiklerine kavuştular."
    Kaynak: Buhari, Cenaiz 97, Rikak 42; Ebu Davud, Edeb 50, (4899); Nesai, Cenaiz 51, 52, (4, 52, 53)

2. mislinay

mislinay Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    39
    Ödül Puanları:
    0
    Ce: Lanetleme Ve Sövme Hakkında Hadisler
    ne kadarda doğru aslında saol canım dikkat etmek lazım saol canım paylaşımın için

3. nisan

nisan Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    Ce: Lanetleme Ve Sövme Hakkında Hadisler

paylasim icin cok sagol canimm,herkesin okumasi gerektigi seyler,,tekrar sagol canm

4. Ayışık

Ayışık Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Lanetleme Ve Sövme Hakkında Hadisler

paylaşım için tşk

Lanetleme Ve Sövme Hakkında Hadisler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Mizah ve Şakalaşma hakkında hadisler

Mizah ve Şakalaşma hakkında hadisler

5359 - Hz. Ebu Hureyre radıyallahu anh anlatıyor: "(Ashabtan bir kısmı): "Ey Allah'ın Resûlü! Sen bize şaka yapıyorsun!" demişlerdi. "Şurası muhakkak ki (şaka da bile olsa) ben sadece hakkı söylerim!" buyurdular." Tirmizî, Birr 57, (1991). 5360 - Hz. Enes radıyallahu anh anlatıyor: "Bir adam Aleyhissalâtu vesselâm'a gelerek: "Ey Allah'ın Resûlü! Beni...
  2. Hadise Hadise ve yine Hadise

Hadise Hadise ve yine Hadise

hadisenin evinin resmi hadisenin evinin içi evini göster resimleri içini göster Eurovizyon starımızın kendide kıyafetide çok iddialı... ewet güzel starımızın kıyafetini kim nerede nasıl yaratmış haberimizde.... umarız herşey bukadar güzel olur emeklerimizin karşılığını alırız ve 1. oluruz.... İŞTE HADİSE'NİN KUMAŞSIZ KOSTÜMÜ HADİSE'NİN OLAY KOSTÜMÜ SADECE AKSESUARDAN OLUŞUYOR... Aksesuar...
  3. LANETLEME hakkında hadisi şerifler

LANETLEME hakkında hadisi şerifler

Essalâtu vesselâmu aleyke Yâ Rasûlallâh Resulullah (sav) buyurdular ki: "Mü'min ne ta'n edici, ne lanet edici, ne kaba ve çirkin sözlü, ne de hayasızdır." Kaynak: Tirmizi, Birr 48, (1978 Resulullah (sav) buyurdular ki: "Laneti çok yapanlar kıyamet günü şefaatçi olamazlar, şehid de olamazlar." Kaynak: Müslim, Birr 85, (2598; Ebu Davud, Edeb 53, (4907) Resulullah...
  4. Ayetler ve hadislerle lanetlenmiş kişiler

Ayetler ve hadislerle lanetlenmiş kişiler

ayet ve hadis ışığında lanetliler lanetlenmek ayetlerde lanetlenmek hadislerde lanet hakkında bilgiler merak ettikleriniz hepsi burada melekler Dinimiz belli sınırları kurallara sahiptir.Ve ölçünün dışına çıkmak bize Yüce Rabb'imizin lanetini sunar..İşte ayet ve hadisler ışığında lanetlenmiş kişiler.. Soru Ayet ve hadisler ışığında bir kimsenin Allah, Peygamberi veya melekleri...
  5. Namaz hakkında ayet hadis ve sözler

Namaz hakkında ayet hadis ve sözler

Namaz hakkında ayetler namaz hakkında ayet ve hadisler.Melekler Yüce rabbimiz kur anı kerimde namaz hakkında ne buyurmuş ve Gönüllerin sultanı olan Peygamber efendimizin (s a v) in namaz hakkındaki bir kısın hadis-i şeriflerini paylaşacağız Namaz Hakında Ayet, Hadis ve Sözler Ayetlerle Namaz "Namazı dosdoğru kıl. Şüphesiz namaz; insanı her türlü hayasızlıktan, çirkinlikten ve...

Sayfayı Paylaş