gebe
  1. *GüMüŞ*

*GüMüŞ* Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    2
    Ödül Puanları:
    0

Limbik Sistem

Konu, 'KLMN Melek Sözlük' kısmında *GüMüŞ* tarafından paylaşıldı.

Limbik sistem, serebral hemisferdeki irıterventriküler foramina çevresinde bulunan, dairesel biçimli boz madde için kullanılan bir terimdir. Belli başlı yapılar amigdala (bkz.), hippokampus (bkz.), «kuşaksı» ve «dişsi» girus'lardır; ama birçok araştırmacı, özellikle temporal lobdaki diğer bazı alanları da limbik sistemin kapsamına almışlardır. Bu sistemin başlıca girişi retiküler formasyon (bkz.) ve frontal loblardır; çıkış ise yine bu yapılara doğrudur. Filojenezin erken safhalarında beliren limbik sistem, emosyonel yaşantı ve ifadeyle ilgilidir. Hayvanlarda, bu lobda gelişen lezyonların yol açtığı Klüver-Bucy sendromuna (bkz.), vizüel agnosia, vizüel stimuluslara aşırı dikkat, aşırı oral aktivite, hiper:):):):)üalite ve hiperfaji eşlik eder.

Limbik Sistem konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Endokrin Sistemi

Endokrin Sistemi

ENDOKRİN SİSTEMİ Çok hücrelilerde vücudun uyumlu bir şekilde çalışmasını sağlayansistemlere düzenleyici sistemler denir. Düzenleyici sistemler endokrinsistem ve sinir sisteminden oluşur. A. SALGI BEZLERİ Hayvanların ve insanların vücudunda kandan aldıkları ham maddelerle özel kimyasal salgılar üreten organlara salgı bezi denir. Salgı bezleri salgılarına ve salgılarını verdikleri yere göre üç...
  2. Dolaşım sistemi

Dolaşım sistemi

Dolaşım sistemi İNDİR
  3. Endokrİn Sİstemİ

Endokrİn Sİstemİ

ENDOKRİN SİSTEMİ ENDOKRİN SİSTEMİ Çok hücrelilerde vücudun uyumlu bir şekilde çalışmasını sağlayan sistemlere düzenleyici sistemler denir. Düzenleyici sistemler endokrin sistem ve sinir sisteminden oluşur. A. SALGI BEZLERİ Hayvanların ve insanların vücudunda kandan aldıkları ham maddelerle özel kimyasal salgılar üreten organlara salgı bezi denir. Salgı bezleri salgılarına ve salgılarını...
  4. Başkanlık sistemi..

Başkanlık sistemi..

Yasama yetkisi “kongre” denilen organdadır.Yürütme yetkisi ise başkana aittir.Başkan, “yasama organı” kongreyi feshedemez aynı şekilde kongrede başkanı feshedemez.Sadece başkanın ağır bir suç işlemesiyle başkan feshedilebilir(impeechment) Başkan halk tarafından seçilir(oylama ile yada dolaylı olarak halkın seçiciler kurulunu seçmesi ve bu kurulun da başkanı seçmesi gibi).Aynı zamanda halk...
  5. Boşaltım sistemi.. :)

Boşaltım sistemi.. :)

kadın boşaltım sistemi kadınlarda boşaltım kadın sistemi soruları ile ilgili sorular ve cevapları Kendime ait bir anı değil fakat okurken hoşuma gitti ve sizlerle paylaşmak istedim... Bir gün okulda saglik dersindeyiz tabi herkes pür dikkat hocayi dinliyor. Sinifta çit yok. Dersimizin konusu ise hayvanlarda bosaltim. Neyse hoca konuyu anlatiyor, hocamiz tam "hayvanlarda bosaltim"...

Sayfayı Paylaş