gebe
  1. Bilge Gökçen

Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0

Lisede Kaç Zayıfla Sınıfta Kalınıyor?

Konu, 'Okul ve Öğretmenler' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

kaç zayıfla sınıfta kalınır lisede kaç zayıfla kalınır sınıfta nasıl 9 lise 1 de Milli Eğitim Bakanlığı Orta Öğretim Kurumları Sınıf Geçme ve Sınav Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasın Dair Yönetmeliğe göre:
    -9´uncu sınıfta 3 dersten başarısız olanlar, 10 ve 11´inci sınıflarda 2 dersten başarısız olan öğrenciler bir üst sınıfa sorumlu olarak geçebilecek. Alt sınıflarla birlikte başarısız ders sayısı toplamı 5´ten fazla olan öğrenciler sınıfta kalacak.

-9´uncu sınıfta 3, 10´uncu sınıfta 2 zayıfı olan öğrenci, toplam 5 zayıf ile bir üst sınıfa sorumlu geçebilecek. Sorumluluk, o dersin sorumluluk sınavında başarılı olunması halinde kalkacak.

- Mezunlar 3 kez yapılacak sorumluluk sınavına girebilecek.

AYRICA:

- 4 DERSTEN ORTALAMA YÜKSELTME SINAVINA GİRİLEBİLECEK -

-4 dersten ortalama yükseltme sınavına girilecek.
    -Sorumluluk sınavı sayısı 3 tür.
    -Mezun olamayıp sınav hakkı bulunan son sınıf öğrencilerine de daha fazla sınav hakkı tanındı. Mezunlar bir kez sorumluluk sınavına girerken, bundan sonra 3 kez yapılacak sorumluluk sınavına girebilecek.
    -Hazırlık sınıfı için “Yeterlik Sınavı” maddesi getirildi. Söz konusu sınav, hazırlık sınıfı bulunan okullarda öğrencilerin birinci yabancı dil ve Türkçe dersinde yeterliklerinin belirlenmesi amacıyla yapılacak.

- ALAN DEĞİŞİKLİĞİ SORUMLULUK SINAVINDAN SONRA YAPILABİLECEK -

-Ders kesiminden itibaren Ortalama Yükseltme ve Sorumluluk Sınavlarının bitimini izleyen 10 iş günü içinde yapılabilecek.
    -Alan değişikliği öğrenim süresince bir defa yapılabilecek.
    -Zümre Öğretmenler Kurulu da Birinci ve ikinci dönem başı ile ders kesiminden sonra olmak üzere bir öğretim yılında üç kez toplanacak.
    -Öğrenciler aldıkları sağlık raporunu daha önce 5 iş günü içerisinde bildirecek

nese355 bunu beğendi.
  2. ilkimsu

ilkimsu Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    120
    Ödül Puanları:
    0
    bilmiyordum bunları öğrendiğim iyi oldu =))

3. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

kalmak

Bi sorum olcak 3tane zayıfım var 2 seneliğim 2tanesi 0 bitane 1im var kalıyomuyum

4. erev22

erev22 Forum Okuru

acil yardıma ihtiyaçççç var arkadaşlar

5. görünmez kaza

görünmez kaza Forum Okuru

9. sınıfa yeni başladım,şöyle bir şey var,kurtarma sınavı,sene sonun da. Hangi dersin zayıfsa,onun sınavına girebilirsin. Tavsiyem olsun,hocalara sora bilirsiniz

6. misal

misal Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    10
    Ödül Puanları:
    0
    ayrıca yalnızca dil anlatım dersiniz zayıfsa, ortalamanız tutsa bile sorumlu geçiyorsunuz. yani mezun olana kadar o dersi kurtarmanız lazım.

7. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

.ArkadaşLar ; iyi dinleyin. Bakın şimdi. eğer senin kredin yani notlarının çarpımının toplamı 73 ise ortalama ile hemencecik geçiyorsun.
    9. sınıfta iseniz 3 tane dersten sorumluluk alabiliyorsunuz. bakın 3 zayıfınız var krediniz tutmuyor. o 3 dersten sorumluluk alıyorsunuz yada ortalama yükseltme sınavına girip hepsini 45 yapıp doğrudan geçiyorsun . Sınıfı hop diye geçiyorsunuz . Sizin 7 zayıfınız var diyelim. 3 dersten sorumluluk alıyorsunuz geriye kalan 4 dersten ortalama yükseltme sınavına girilecek. eğer ortalama yükseltme sınavında o 3 tane zayıfı 45ten 2 yaparsan geçiyorsun. yapamazsan kalıyorsun. Diyelimki senin sadece 1 zayıfın var kredin tutmuyor. ortalama yükseltme sınavına giriyorsun . sınavdan 2 alıyorsun doğrudan geçti oluyor. yada geçemedin sınavdan sorumluluk alıyorsun geçiyorsun.
    10.sınıftasın ..eğer senn kredin yani notlarının çarpımının toplamı 73 ise istersen 6 zayıfın olsun geçiyorsun.10.sınıfta sadece 2 dersten sorumluluk alabiliyorsun. 4 dersten de ortalama yükseltme sınavına giriyorsun. diyelim ki saten senn 9. sınıfta aldığın 3 tane sorumlu dersin var. bu 10. sınıfta 2 tane daha alma hakkın var. ama yıl boyu çalışssan iyi edersin çünkü 5 taneyi vermek çok zor.

8. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

ya benim dil anlatımım şuanda 3 ve allahtan bişey olmazsa 4 tanede zayıfım var geçiyormuyom yoksa tastık namemi veriyorlar 2 senelik 9. sınıf ögrencisiyim

9. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

ben dokuzuncu sınıfım 3 tane zayıfım var ama ortalama tutmuyor geçermiyim acil cevapppppp

10. gdghgf

gdghgf Forum Okuru

Benim bir zayıfım varr geçer miyim

11. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

6 zayıfla sorumlu geçilebilir mi ? :(

12. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

ya arkadaşlar benim 3 tane 1 im var ama karne otalamam yüksek bütünlemeye kalırmıyım
    yani karne ortalaması 55 in üstünde olanlar bütünlemeye kalmıyor doğru mu ?

13. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

asdasd

benim 3 tane zayıfım var kredi70 kalıyomuyum yoksa sorunlu olarakmı geçiyorum

14. Misafir

Misafir Forum Okuru

Lise 1.Sınıf Not Ortalaması hesaplama
    Karne Not Ortalaması nasıl Hesaplanır

Merhaba arkadaşlar, sizlere lisede not ortalamanızı hesap etmeniz ve sınıfta kalıp kalmıyacağınızı anlamanız için aşağıda bilgiler sunuyor ve ilgili linki paylaşıyoruz.

Ortalama nasıl hesaplanır..??

- Dersleri alt alt yazıp sıralayınız, karşılarına haftalık ders saatlerini yazınız.

- Her dersin 5 üzerinden karneye düşen 1. ve 2. dönem notlarını toplayıp ve 2'ye bölerek yılsonu ortalamasını bulunuz.

- Her ders için haftalık ders saati ile yılsonu ortalamalarını çarpıp o dersin size getirdiği krediyi hesaplayınız.

-Sonra bu kredileri toplayıp ve sonucu haftalık ders saatine (rehberlik ders saatini düştükten sonra) bölünüz.

Çıkan sonuç 0.00 ile 5.00 arasında bir sonuç çıkmalı.

Eğer 2,50'nin üzerinde ise,

Dil ve Anlatım dersi dışında zayıf düşen derslerinizden ORTALAMA İLE GEÇERsiniz,
    Şayet Dil ve Anlatım dersiniz de zayıf gelirse o dersten SORUMLU GEÇERsiniz

Örnek;

Ortalamanız 2,50'nin üzerinde ve Matematik, Türk Edebiyatı ile Dil ve Anlatım derslerinden başarısızsınız.
    Bu 3 dersten Matematik ve Türk Edebiyatı'ndan ORTALAMA İLE GEÇERsiniz, Dil ve Anlatım baraj dersin olduğu için bir üst sınıfa SORUMLU GEÇERsiniz...

Eğer 2,50'nin üzerinde değil ise,

9.Sınıflar için yılsonunda karneye Dil ve Anlatım dersi dahil en fazla 3 dersin zayıf gelmesi gerekir.
    4 ders ve üstünde karnede SINIF TEKRARI yazacaktır.
    3 ders ve altında zayıfınız gelirse, bu derslerden bir üst sınıfa SORUMLU GEÇERsiniz.

Sorumlu derslerinizden de en az GEÇER not (2-iki) alana kadar başarılı sayılmazsınız.
    Bu notu alana kadar her yılın HAZİRAN ve ŞUBAT aylarında sınavlara girmeniz gerekir.

yada aşağıdaki bağlantıya notlarınızı girerek durumunuza bakabilirsiniz.

Not Ortalamanızı Hesaplamak İçin Tıklayınız

15. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

yha ben 9 sınıfta yeniyim 3 zayıfım var geçebiliyormuyum
    ACİL CEVAP YAZARSANIZ İYİ OLUR....

Lisede Kaç Zayıfla Sınıfta Kalınıyor? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Liselerde Doğrudan ve Sorumlu Sınıf Geçme

Liselerde Doğrudan ve Sorumlu Sınıf Geçme

sorumlu geçme sorumlu sınıf geçme geçmek lisede lise MEB Ortaöğretim Kurumları Sınıf Geçme ve Sınav Yönetmeliği e göre: Hangi Öğrenciler Doğrudan Sınıf Geçerler? Yönetmeliğin 33.maddesinde;Ders yılı ya da ortalama yükseltme sınavları sonunda, tüm derslerden başarılı olan öğrenciler doğrudan sınıfını geçer. Okul türlerine göre hazırlık sınıfı dışında diğer sınıflarda Kurulca belirlenen...
  2. Düz liseler için diploma puanı kaçtır?

Düz liseler için diploma puanı kaçtır?

düz liseler ve puanları düz lise diploma puanları liselerin diploma puansız liseler puansız 2011 Selam arkadaşlarım düz liseler için diploma puanı kaçtır acaba bilen var mı ?
  3. Liselerde Sınıf Geçme Notu Ortalaması En Az Kaç Olmalıdır?

Liselerde Sınıf Geçme Notu Ortalaması En Az Kaç Olmalıdır?

sınıf geçme ortalaması kaçtır sınıf geçme notu sınıf geçme notu hesaplama lise Sevgili melekler, okulların kapanmasına birkaç gün kala, lisede çocuğu olan meleklerimiz ya da lise öğrencisi genç meleklerimiz liselerde bir dersten başarılı olailmek için ortalamalarının en az kaç gelmesi gerektiği konusunda tam olarak bilgi sahibi olamayabiliyorlar. Gerçekten de sınıf geçme yönetmeliğine göre...
  4. 2013 Lisede Sorumlu Olarak Sınıf Geçme

2013 Lisede Sorumlu Olarak Sınıf Geçme

2013 lisede sorumluluk lisede sorumlu geçme 2013 Sevgili melekler, okulların bu cuma günü kapanacağı ve 2012-2013 öğretim yılının bitmeye hazırlandığı şu günlşerde lise öğrencilerini de bir telaş aldı. Notları sağlam olanlar rahatken, işi sorumluluk sınavlarına kalanlar ise bu konuda doğru bilgiye ulaşmaya çalışıyorlar. İşte 2012-2013 lise sorumluluk yönetmeliği ile ilgili bilgiler......
  5. 2013 Lisede Hangi Durumlarda Sınıf Tekrarı Yapılır?

2013 Lisede Hangi Durumlarda Sınıf Tekrarı Yapılır?

2013 lisede sınıf tekrarı lisede sınıf tekrarı 2013 Sevgili melekler, cuma günü okullar kapanıyor ve umuyoruzki tüm öğrencilerin karneleri de gayet güzel gelir ve rahat bir attil geçirirler. Karnelerinde kırık olanlar da üzülmesinler ve yaz tatilini verimli bir şekilde geçirerek hatalarından ders almaya baksınlar. Bu sayfamızda sizlere 2012-2013 MEB lise yönetmeliğine göre sınıf tekrarı...

Sayfayı Paylaş