gebe
  1. Mirmiga

Mirmiga Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    9
    Ödül Puanları:
    0

Lütfen Konuş Benimle

Konu, 'Bebeğimiz ve biz' kısmında Mirmiga tarafından paylaşıldı.

Çocuğunuz konuşmayı öğrenmeye doğduğu andan itibaren başlar. Çocuğunuz konuşmayı sizden öğrenecektir. Eğer çocuğunuzla konuşmazsanız konuşmayı asla öğrenemez. Bazı Öğütler

Çocuğunuza bir nesneyi, bir eylemi tanıtırken veya direktif verirken her zaman aynı kelimeleri kullanın.

Çocuğunuz istediği nesneyi işaret ettiğinde, onu verirken adını da söyleyin.

Çok fazla kelimelerle çok çabuk konuşmayın. Çocuğunuz ilgisini kaybedip dinlemeyi bırakabilir.

Mutfakta, banyoda, odada nerede olursanız olun çocuğunuzla birlikte iken yaptığınız şey hakkında basit kelimelerle konuşun. Bekleyin ve çocuğunuza cevap vermesi için zaman tanıyın. Çocuğunuz yerine cevap vermeyin. Onun cevabı ses çıkarmak olacaktır.

Anlama

Basit emirleri yerine getirmek için çocuğunuzun zamana ve denemeye ihtiyacı olacaktır. “Paltonu giy, gazeteyi Baba’ya ver, ayakkabılarını getir” gibi basit emirleri her zaman kullanın.

Kelimeleri Birleştirme
    Değişik iki veya üç kelimeleri sözcük gruplarını tekrar tekrar kullanarak çocuğunuza yardımcı olabilirsiniz; paltonu giy, ayakkabını çıkar, uyku vakti, büyük kırmızı araba, kitabı oku, gibi.
    Konuşmak Eğlencelidir

Çocuğunuzun konuşması için ortam yaratın. Unutmayın ki sevdiği ve zevk aldığı şeyi tekrarlayacaktır. Çabasını her zaman takdirle karşılayın. Sonuç mükemmel olmasa bile çabasını bir alkış veya öpücükle ödüllendirin.

İstediğini söylemesi için onu destekleyin, yüreklendirin. Hikayesini kendi tarzında, kendi kelimeleri ile söylemesi için bekleyin. Eğer söylediğini anlamadıysanız sabırlı olun ve onu bir daha denemeye teşvik edin.
    Çocuğum Ne Zaman Hangi Kelimeleri Söylemeli ?

Tüm çocuklar farklı gelişir. Her çocuğun kendine özgü bir gelişme hızı vardır. Down Sendromu da dahil olmak üzere engelli çocuklarda bu daha yavaştır. Ancak düzenli ilgi ve çalışmayla pek çok çocuğun çok düzgün ve açık bir dille konuşabilir düzeye gelmemesi için hiç bir sebep yoktur.

Gün Osborn

Lütfen Konuş Benimle konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. allahım konuş benimle.

allahım konuş benimle.

bir gün,bir adam ellerini açıp yalvardı."allahım!konuş benimle!"tam o sırada bir çayırkuşu adamın bahçesinde en son şarkısını söylüyordu.ama adam çayırkuşuna hiç kulak vermedi ve yakarmaya :"allahım!benimle konuş!"az sonra hava aniden kapandı,gökgürültüsü ve şimşekle birlikte kuvvetli bir yağmur başladı.fakat adam bunlara hiç aldırış etmedi,yakarmaya devam...
  2. Sen en çok bana sustun; ben en çok sana konuştum.  Meğer....Geç fark ettim!"...

Sen en çok bana sustun; ben en çok sana konuştum. Meğer....Geç fark ettim!"...

sen en çok bana sustun ben en çok sana konuştum sustun Biliyor musun; umarsız bir yıkımdı gidişin. Liman boyu uzanan iç kanamalı bir suskunluktu bizden geriye kalan. Oysa bilmeliydin; bütün bir hayatı ürpererek yaşama cesaretiydi aşk. Ve yola çıkıldığında göze alınmalıydı aşkın adressizliği. Sen bir tepeden masal gibi geldiğinde gözlerime, ben kendi masalımı terk edip, gözlerine benzeyen...
  3. Ben Hangi Burcum lütfen yardım burcumu bulamıyorum

Ben Hangi Burcum lütfen yardım burcumu bulamıyorum

ben hangi burcum merhabaa melekler. benim size bir sorum olacak bana yardımcı olursanız sevinirim. soruma gelecek olursak ben 21 nisan doğumluyum ama kesin doğum tarihim bumu bilmiyorum ama bu diye kabul edersek şimdi ben boğa burcumu olmuş oluyorum yoksa koç burcumu ben ne burcuyum bilemedimm. yardımcı olunnn lütfen. sevgilerle....
  4. Depresyondayım kızlar lütfen yardım edin nasıl atlatırım ben bu illeti ?

Depresyondayım kızlar lütfen yardım edin nasıl atlatırım ben bu illeti ?

Derpesyon nasıl atlatılır kızlar ? İlaçta kullanmak istemiyorum ama çevremdeki hiçbirşeyden zevk almıyorum. Çocuklarımdan eşimden, yada izlediğim herhangi bir proğramdan. Böyle sanki boş boş yaşıyormuşum gibi geliyor bana. İnanılmaz rahatsızlık duymaya başladım bu durumdan. Tüm arkadaşlarım nerdeyse benimle ilişkilerini kesmek üzereler. Robot gibiyim. Ne tavsiye ediyorsunuz. Hayattan zevk...
  5. benım yasadıklarım yasayan varsa lütfen bı bakın

benım yasadıklarım yasayan varsa lütfen bı bakın

slm arkadaslar benım 20 aylık bır oglum var ben oglumu sutten kesmeyı dusunuyorum ama nasıl kesıcegımi bılmıyorum ayrıca ne emzık verdım ne bıberon bıberon vermeyı cok ıstedım ama ben fazla uzerınde durmadım nasıl gerı alısır bıberona benım oglum sadece memeyle yatıyo nasıl yatırıcam yazın sutten kesmeyı dusunuyorum ama kesınce ben ne yapıcam lutfen bana yardım edın ayrıca ayaklarımda...

Sayfayı Paylaş