gebe
  1. Misafir

Misafir Forum Okuru

LYS'de Barajın Altında Kalanlara Müjde ilgili haber için buyrun

Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

LYS 2012 barajın altında kalanlar Lys de barajı geçemeyenler için
    Merhaba Sevgili Melek'ler ve bizi ziyaret eden siz sevgili misafirler, daha önce sizlere LYS'de Baraj 165'e Düşürülüyor diye bir haber aktarmıştık. Şimdi de Lys'de barajı geçemeyenler için, müjdeli bir haber sunuyor ve lafı daha fazla uzatmadan sizleri ilgili haberler ile başbaşa bırakıyoruz.

Lys'de baraj sorunu hız kesmeden devam ediyor. ÖSYM’nin üniversite sınav sonuçlarını açıklamasıyla birlikte sınava giren öğrencilerin yarısının baraj altında kalması YÖK’ün uyguladığı 180 baraj uygulamasını kaldırılması tartışmalarını başlattı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, baraj sorunu için devreye girdi. YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya ve ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir ile görüşen Gül, YÖK’ten üniversitelerin ve adayları mağdur edilmeyeceği bir çalışma yapılmasını istedi.

Konuyu uzmanlarına inceleten Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, YÖK Başkanı Prof. Çetinsaya ve ÖSYM Başkanı Prof. Demir ile bir araya gelerek sorunun çözülmesi için nelerin yapılabileceğini görüştü.

Görüşmede, Cumhurbaşkanı Gül’ün, bir taraftan yeni üniversite açılmasına, kontenjanların artırılmasına izin verirken diğer taraftan baraj sınırlamasıyla adayları bekletmenin rasyonel olamayacağını belirterek, adayların ve üniversitelerin mağdur olmayacağı yeni bir düzenleme istedi.

YÖK, barajın düşürülmeyeceğini açıklaması üzerine Vakıf Üniversiteleri, üniversitelerin 4 yıllık lisans bölümünde 200 bin kontenjanın boş kalacağını açıkladı. YÖK’ün geri adım atmaması üzerine Vakıf Üniversiteleri Birliği Başkanı Rıfat Sarıcaoğlu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e görüşerek baraj düşürülmezse vakıf üniversitelerinin iflas edeceği, devlet üniversitelerinde de boş kontenjan sorunun ortaya çıkacağını bildirdi.

YÖK Başkanı Prof. Çetinsaya’nın, adayların şu an tercih döneminde olduğunu bir değişikliğin mümkün olmayacağını belirterek, yerleştirmeler sonucunda boş kontenjan sayısına göre barajda bir düşüş yapılmasıyla ilgili bir formül üzerinde çalıştıklarını bildirdi.

YÖK yetkilileri, ek yerleştirmede barajın 8 ila 15 puan arasında düşebileceğini kaydetti. YÖK’ün gelecek yıllar için baraj sorunu kalıcı olarak çözecek yeni bir uygulama üzerinde çalıştığı da öğrenildi.

LYS'de Barajın Altında Kalanlara Müjde ilgili haber için buyrun konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. baraj

baraj

türkiyedeki yüzölçümü bakımından ve yükseklik bakımından en büyükleri
  2. Memura zam haberleri son gelişmeler - Memurlara müjde

Memura zam haberleri son gelişmeler - Memurlara müjde

Yaklaşık 2 milyon memur ve 1.8 milyon memur emeklisinin merakla izlediği toplu sözleşme görüşmeleri devam ederken müzakerelerden ilk gelen haberler memurları sevindirecek. Dünkü görüşmelerde alt hizmet kollarının tüm istekleri konuşulurken, birçok alanda da müjdeli haberler çıktı. İşte gündeme alınan konular: Eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfındaki personelin ek ödeme oranlarının 50...
  3. LYS'de Baraj 165'e Düşürülüyor Duydunuz mu?

LYS'de Baraj 165'e Düşürülüyor Duydunuz mu?

LYS baraj puanı 2012 LYS baraj puanı kaç Merhaba Sevgili Melek'ler, bilmiyorum sizin de bilginiz var mı ama ben az önce nette genizinirken okudum bu haberi, LYS baraj puanı düşüyor! LYS'de baraj puanı 165 düşüyormuş şimdi gelin ilgili haberin detaylarını okuyalım arkadaşlarım. YÖK, Lisans Yerleştirme Sınavı’nda (LYS) barajı geçen öğrenci sayısındaki düşüş nedeniyle üniversite...
  4. Üniversiteyi Kazanıp Tek Dersten Sınıfta Kalanlara Müjde !

Üniversiteyi Kazanıp Tek Dersten Sınıfta Kalanlara Müjde !

üniversiteyi kazanıp liseden mezun olamayan öğrenciler tek dersten kalanlara sınav hakkı Sevgili melekler, sabah saatlerinde yaptığımız yeni üniversite geçiş sistemi haberimizin ardından yeni bir haber de MEB'dan geldi. Üniversiteyi kazanıp tek dersten sınıfta kalanlara sınav hakkı tanınmasına ilişkin haberin detayları şöyle... Liselileri sevindirecek haber Milli Eğitim...
  5. Keban barajı ile ilgili sorular

Keban barajı ile ilgili sorular

1) Keban barajındaki sudan nasıl elektrik üretilir ? Cevabı çok acil lütfen ! ! !

Sayfayı Paylaş