gebe
  1. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0

M.Kemalin Annesine Yazdığı Mektup

Konu, 'Mustafa Kemal Atatürk' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

atatürkün annesine yazdığı mektuplar atatürkün annesine yazdığı mektup atatürk ün mektup atatürk ün mektuplar Muhterem Valdeciğim, İstanbul'dan mufarakatımdan beri sizlere birkaç telgraftan başka bir şey yazmadım. Bu sebeple büyük merak içinde kaldığınızı tahmin ediyorum. Bilhassa hakkımda gerek ötekinden berikinden ve gerek gazetelerden işittiğiniz natamam haberler şüphesiz merakınızı tezyit etmiştir. Halbuki şimdi vereceğim izahatla mutmain olacağınız veçhile şayan-ı endişe hiçbir şey yoktur.

Malumunuzdur ki, daha İstanbul'da iken ecnebi kuvvetlerin devleti, milleti fevkalade sıkıştırmakta ve millete hizmet edebilecek ne kadar adamımız varsa cümlesini hapis ve tevkif ve bir kısmını Malta'ya nefy ve tazip etmekte pek ileri gidiyorlardı. Bana nasılsa ilişememişlerdi. Fakat 3. Ordu müfettişi olarak Samsun'a ayak basar basmaz İngilizler benden şüphelendiler. Hükümete benim sebebi izamımı sordular. Nihayet İstanbul'a celbimi talep ve bunda ısrar ettiler. Hükümet beni iğfal ederek İstanbul'a celp ve İngilizlere teslim etmek istedi. Bunun derhal farkına vardım. Ve bittabi kendi ayağımla gidip esir olmak doğru değildi. Padişahımıza hakikat hali yazdım. Ve gelemeyeceğimi arz ettim. Zat-ı şahane de evvela buna muvafakat etti. Fakat daha sonra İngilizlerin tazyiki ziyadeleşti. Nihayet o da İstanbul'a avdetimi irade etti. Bu suretle artık resmî makamımda kalmaya imkân göremediğim gibi askerliğimi muhafaza ettikçe İngilizlerin ve hükümetin hakkımdaki ısrarına mukabele edilemeyecekti. Bir tarafında bütün Anadolu halkı tekmil millet hakkımda büyük bir muhabbet ve itimat gösterdi. 'Seni bırakmayız' dediler. Filhakika vatan ve milletimizi kurtarabilmek için yegâne çare askerliği bırakıp serbest olarak milletin başına geçmek ve milleti yekvücut bir hale getirmekle hâsıl olacak kudret ve hareket-i milliyeyi hüsn-i istimal eylemekten başka çare mutasavver değildi. Binaenaleyh ben de böyle yaptım. Elhamdülillah muvaffak da oluyorum.

EnCey bunu beğendi.
  2. AZRA

AZRA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Ce: M.Kemalin Annesine Yazdığı Mektup
    emeğine sağlık cnm.....

3. İzmirella

İzmirella Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    10
    Ödül Puanları:
    0
    Ce: M.Kemalin Annesine Yazdığı Mektup

paylaşımm içinnn teşekkürlerrr

4. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

saol un ıı kı yapmssınız yarın son gun cunku

5. Nuşka

Nuşka Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Allah bizlere de O nun gibi evlat nasib etsin.

EnCey bunu beğendi.
  6. EnCey

EnCey Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    468
    Ödül Puanları:
    113
    amin canım.....

Nurlar içinde yat Mustafa Kemal ATATÜRK....

7. zerrinplt

zerrinplt Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    Emeğine sağlık canım paylaşım için tşkler

M.Kemalin Annesine Yazdığı Mektup konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. M.Kemal ATATÜRK 'ün Samsuna ulaştığında İstanbul'a yazdığı mektup

M.Kemal ATATÜRK 'ün Samsuna ulaştığında İstanbul'a yazdığı mektup

M.Kemal ATATÜRK 'ün Samsuna ulaştığında İstanbul'a yazdığı mektup Devlet-i Osmaniye Telgraf ve Posta ve Telefon Nezâreti Mahreci: Samsun Numara: 1029 Târîh: 20/5/[13]35 Numara: 2 Beyoğlu Mutasarrıflık Dâiresi karşısında Sempatyan Apartmanı'nda Dâhiliye Nâzırı Ali Kemal Bey'[e] Dâhiliye Nezâreti 'ne Bugün öğleden evvel saat sekizde Samsun'a muvâsalat ve vazîfe-i...
  2. bir çocuğun boşanmış anne babasına yazdığı mektup...

bir çocuğun boşanmış anne babasına yazdığı mektup...

babaya yazılan mektup bir çocuğun babasına yazdığı mektup babaya yazılan mektuplar bir annenin çocuğuna yazdığı cocuktan anne 1- Beni ikinizden birini tercih etmeye zorlamayın. Belki siz şu an karı-koca değilsiniz ama hâlâ benim annem ve babamsınız. Lütfen bana birbirinizin kötüklerini değil, iyiliklerini anlatın. 2- Beni ikiniz arasında laf getirip-götüren biri yapmayın. Birbirinize...
  3. hamileyken bebeğime yazdığım mektup.

hamileyken bebeğime yazdığım mektup.

canım oğlum volkanım oğluma doğum günü mektubu Canım oğlum.. Daha dünyaya gelmeden sana oğlum demek ne müthiş bir duygu.Canım oğlum,canım Volkanım.Volkan diyorum,çünkü; dedeni çok sevdiğimiz için babanla karar verdik bu isme.Kimbilir deden ne kadar çok sevinecek bu işe..hadi allahtan şanslısın oğlum.Ya dedenin ismi Abuzer olsaydı. Hiç unutur muyum oğlum ilk senin müjdeni babana nasıl...
  4. bana yazdığı son mektup :(

bana yazdığı son mektup :(

atatürk mektubu neden yazmış az önce geldi postacıı beni sordu Allahımm neden yapıyo bunu bana ya neden :18: bana mektup yazmışş hiçbirşey olmamış gibi sanki başkasıyla nişanlanan o değil :18: benim miş o sonu ölüm olucakmışş :18: ben zaten öldümm yeter artık :18:
  5. Bir annenin doğmamış bebeğine yazdığı mektup

Bir annenin doğmamış bebeğine yazdığı mektup

bebklerimize mektup.Meleklerim hepimiz bebeğimiz daha doğmadan ona bişeyler hissetmeye kendi kendimize bişeyler söylemeye başlarız bilmem bunu hiç kağıda döken oldumu içinizde ben hiç yapmadım yani foğmamış bebeğime mektup yazmadım şimdi düşünüyorumda keşek yazsaydım diyorum büyüdüğü zamn onlara işte daha doğmadan size yazdığım mektup diye bir annenin daha doğmamış bebeğine yazdığı mektup işte...

Sayfayı Paylaş