gebe
 1. handanca

  handanca Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  1 Nisan 2008
  Mesajlar:
  4.684
  Beğenilen Mesajlar:
  106
  Ödül Puanları:
  63

  Maaşınızı alamıyorsanız mutlaka okuyun..

  Konu, 'Yeni Ssk Yasaları' kısmında handanca tarafından paylaşıldı.

  Ekonomik krizi bahane edip aylardır personelinin ücretlerini süresinde ödeyemeyen çok sayıda işveren var. İş Kanunu'na göre; ücreti ödeme gününden itibaren yirmi gün içinde mücbir bir neden dışında ödenmeyen işçi, iş görme borcunu yerine getirmekten kaçınabilir. Kişisel kararlarına dayanarak iş görme borcunu yerine getirmemeleri sayısal olarak toplu bir nitelik kazansa dahi grev olarak nitelendirilemez. Gününde ödenmeyen ücretlerde mevduata uygulanan en yüksek faiz oranı uygulanır.

  Bu işçilerin bu nedenle iş akitleri çalışmadıkları için feshedilemeyeceği ve yerine yeni işçi alınamayacağı, bu işlerin de başkalarına yaptırılamayacağı belirtilmiştir.

  Ücretini aylık olarak alan işçilerin, çalıştıkları ayı izleyen ayın 20'sine kadar ödenmemesi halinde işçinin iş görme borcunu yerine getirmeyebileceği ve gününde ödenmeyen ücretler için mevduata uygulanan en yüksek faizin uygulanacağı belirtilmiştir.

  Bu durumda işçilerin izleyebileceği iki yol bulunmaktadır;


  birincisi, işi bırakmadan her gün mesai zamanlarında işyerine gelmek, ama çalışmamak. Ücreti ödenmeyen işçi, iş görme edimini yerine getirmekten kaçındığı takdirde, kendisine çalışmadığı süreler için ücret ödenmeyeceği gibi bu sürelerde sigorta ilişkisinden söz edilemeyeceğinden çalışılmayan sürelerde sigorta primi ödenmeyecektir. Yargıtay kararlarında işçinin iş görme borcunu yerine getirmekten kaçındığı bu sürenin ücretini işverenden talep etmesi mümkün olmadığı, zira işçinin çalışmaması kendi iradesi ile oluşmuştur.

  İkincisi de 4857 Sayılı İş Kanunu'nun 24/II-e fıkrası gereğince haklı nedenle işten ayrılarak işverenden kıdem tazminatı ile diğer işçilik haklarını (ücret, ikramiye, kullanılmayan yıllık ücretli izinlerin parası vs.) istemektir.


  Karar sizin.
   
Maaşınızı alamıyorsanız mutlaka okuyun.. konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. kilo alamıyorsanız bu konuyu mutlaka okuyun!

  kilo alamıyorsanız bu konuyu mutlaka okuyun!

  kilo alamıyorsanız nesquik faydaları nesquik yararları Çevremizde kilo vermek isteyenlerin aksine kilo almak isteyenlerin de karşımıza çıktığına tanık olmuşuzdur. Çevremizde kilo vermek isteyenlerin aksine kilo almak isteyenlerin de karşımıza çıktığına tanık olmuşuzdur. Öncelikle enerji tüketiminin enerji harcamasından az olduğu durumlarda kilo alamama...
 2. Aşkın Dekorasyonu Mutlaka Okuyun

  Aşkın Dekorasyonu Mutlaka Okuyun

  . Fotoğrafını gördüm. İçim gitti. Deri halı yapmışlar. Hem de en sevdiğim renklerde. Morlar, lilalar, muhteşem görünüyor. Zaten artık böyle bir yenilik şart olmuştu. Deri koltukların altında bizim klasik halılar güzel durmuyordu. Ama bir yapmışlar, helal olsun. Deriyi çok sevmem ben. Kullanımı zor. Milat, kumaş koltukları bile ne hale getiriyor. İç güdüsel olarak tırnaklarını geçiriyor...
 3. Hamilelikte Stres Mutlaka Okuyun

  Hamilelikte Stres Mutlaka Okuyun

  hamilelikte stres bebeği etkiler mi hamilelikte stres Gebelik dönemi kadınların en hassas olduğu dönemlerden biridir melekler :) Bir anda başlayan ağlama nöbetleri, aşırı alınganlık bu dönemin beliritleridir. Bu dönemde mümkün olduğunca sakin ve stresten uzak zaman geçirmek gereklidir. Zira hamilelikte stres bebeği de etkileyebilir. Bu yazımızda hamilelikte stresin bebeğe etkileri ile ilgili...

Sayfayı Paylaş