gebe
  1. handanca

handanca Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    106
    Ödül Puanları:
    63

Maaşınızın düşük gösterilmesi emekliliğinizi etkiler!!

Konu, 'Yeni Ssk Yasaları' kısmında handanca tarafından paylaşıldı.

[​IMG] Çoğumuzun maaşı sigortaya işveren tarafından asgari ücretle gösteriliyor.. Şimdilik para lazım diye sesimiz çıkmıyor ama bu durum emkli olduğumuz zaman alacağımız paranın tutarını etkileyecektir. Nasılmı?

Her ay SSK ya bildirilen ve üstünden prim hesaplanan kazanç tutarı yüksek olması halinde, emekli aylığı bağlanan ortalama kazanç tutarını yükseltildiğinden, emekli aylığı tutarı da yüksek oluyor.

Örneğin; aylık bağlama oranı yüzde 65 olan biri ortalama kazanç tutarı 2.000 YTL ise, 1.300 YTL emekli aylığı(2.000 x % 65), ortalama kazancı 1000 YTL ise 650 YTL emekli aylığı(1.000 x % 65) bağlanır.

Prim ödeme süresi de aylık bağlama oranını belirliyor. Dolayısıyla prim ödeme gün sayısı ne kadar fazla olursa, emekli aylığı bağlama oranı da o derece artar ve emekli aylığını yükseltir.

Örneğin; ortalama kazanç tutarı 2000 YTL olan biri 9000 gün prim ödemişse, aylık bağlama oranı yüzde 65 olacağından 1.300 YTL emekli aylığı bağlanırken, aynı tutarda ortalama kazancı olan, ancak; 7200 gün prim ödeyen birinin aylık bağlama oranı 55 olacağından 1.100 YTL(2.000 x % 55) emekli aylığı bağlanacaktır.

15 yıl tavandan prim ödeyip, emekliliğe 3, 5 yıl kala asgari ücretten prim ödenmesi ortalama kazanç tutarını(üstünden emekli aylığı bağlanacak kazanç) düşürür. Diğer taraftan, 7 yıl prim ödememenizde aylık bağlama oranınızın en azından artmasına mani olur. Sonuç olarak, hiç prim ödemeden 7 yıl beklemek yerine, mümkün olduğu kadar yüksek tutarda kazanç bildirerek çalışmaya devam etmek en doğru olanı..

Maaşınızın düşük gösterilmesi emekliliğinizi etkiler!! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Emeklilik

Emeklilik

Emeklilik, erkekler için en önemli stress'lerden biri sayılır, çünkü statü ve gelir kaybının yanısıra, uğraş kaybı da olur. Emeklilik batının endüstrileşmiş toplumlarına özgü bir fenomendir ve yeni ustalıkların öğrenilmesi ve yeniden eğitim gibi sorunlar, emeklinin çektiği güçlükleri arttırmaktadır. Atölyeler, bazı vakalarda yararlı olmakla birlikte, bugün gittikçe daha da karmaşıklaşan...
  2. Memurdan En Düşük Maaş İsteği: 1.301 TL

Memurdan En Düşük Maaş İsteği: 1.301 TL

TÜRKİYE Kamu-Sen ve Memur-Sen, yarın başlayacak 2009 yılı toplu görüşmelerinden önce düzenledikleri basın toplantılarıyla hükümetten taleplerini açıkladı. Türkiye Kamu-Sen, en düşük memur maaşıyla ilgili talepte bulunmadan önce, bu konudaki kararın açıklanmasını bekleyecek. Memur-Sen ise, 831 YTL maaş alan bekar memur maaşının 1301 YTL’ye; 934 YTL maaş alan evli, iki çocuklu ve eşi...
  3. En düşük Öğretmen maaşı ne kadar oldu

En düşük Öğretmen maaşı ne kadar oldu

Hükümetle memur sendikaları arasındaki toplu görüşme sürecinin olumlu sonuçlanmasının ardından kimin ne kadar maaş alacağı netleşti. Eğitim Öğretim Hizmetleri Sınıfı'na dahil 'öğretmen' unvanlı kadrolarda görevli olanlara 475 YTL eğitim-öğretim yılına hazırlık ödeneği ödenecek. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik imzasıyla yayımlanan genelgeye göre, 657 sayılı kanunun ilgili maddesi uyarınca...
  4. sigortada maaşı düşük gösterilenler!!

sigortada maaşı düşük gösterilenler!!

maaşı düşük göstermek düşük maaş gösterme maaş üzerinden sigorta maaşın gösterilmesi maaşa göre sigorta primi hesaplama Arkadaşlar bu konu üzerinde paylaşımlarda bulunup bilgilenmenizi ve haklarınızı korumanız için akıllanmanızı istiyorum.. Şimdiden susuyorsunuz ama emeklilik aşamasında bile hakkınızı alamayacaksınız... ŞÜKRÜ KIZILOT'UN YAZISI'nı hemen paylaşıyorum.. Bordroda ücreti...
  5. 2012 en düşük memur maaşı ne kadar oldu ?

2012 en düşük memur maaşı ne kadar oldu ?

En düşük memur maaşı nekadar kaç lira ? Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, memur maaşlarında her 1 puanlık artışın bütçeye 1 milyar TL ilave yük getirdiğine işaret ederek “O ilave yük, ya borçlanma ya da ilave vergi demek. Vergileri artırarak, vatandaşa ilave bir yük çıkartmak istemiyoruz. Çünkü memur ve işçinin ilave zammının yükünü 75 milyon çekecek. Vergileri herkes ödüyor” dedi. Bütçeden...

Sayfayı Paylaş