gebe
  1. İzmirella

İzmirella Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    10
    Ödül Puanları:
    0

Maddî Unsur: Hukukî Uyuşmazlıkları Çözme

Konu, 'İdare Hukuku' kısmında İzmirella tarafından paylaşıldı.

İkinci olarak, yargı fonksiyonu, hukukî uyuşmazlıkları ve hukuka aykırılık iddialarını çözme fonksiyonudur. Bundan şu sonuç çıkar ki, yargı organlarının hukukî uyuşmazlıkları ve hukuka aykırılık iddialarına ilişkin olmayan işlemleri yargı fonksiyonunun değil, idarî fonksiyonun kapsamındadırlar. Örneğin yargı organlarının idarî personeline, yazı işlerine, bazı durumlarda hakimlerin disiplinine, yargı organının iç çalışma düzenine, bir yasama organının daireleri arasında görev dağılımına, hakimlerin diğer hakimler tarafından notlandırılmasına, vb. işlemleri yargısal nitelikte değil, idarî niteliktedir

Maddî Unsur: Hukukî Uyuşmazlıkları Çözme konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. kan uyuşmazlığı

kan uyuşmazlığı

Kan Uyuşmazılığı “Kan uyuşmazlığı” genel kanının aksine, karı koca arasında değil, gebelik döneminde anne ile karnındaki bebeği arasında söz konusu olabilen normal dışı bir durumdur. Hangi kan grupları arasında ve nasıl bir uyuşmazlık olduğunu anlatmadan önce kan gruplarını tanımlamak gerekir. Kanımızda oksijen taşımakla görevli kırmızı kan hücrelerinde bulunan proteinler esas alındığında...
  2. Uyuşmazlığın tespiti

Uyuşmazlığın tespiti

Madde 21 - (Değişik birinci fıkra: 3/6/1986 - 3299/6 md.) Toplu görüşme için tespit edilen yer, gün ve saatte taraflardan biri toplantıya gelmezse veya toplantıya geldiği halde görüşmeye başlamazsa ya da toplu görüşmeye başlandıktan sonra taraflardan biri toplantıya devam etmezse, toplantıya gelen taraf, durumu görevli makama altı iş günü içerisinde yazı ile bildirir. Toplu görüşmenin...
  3. Maddî Kriter

Maddî Kriter

Maddî Kriter Maddî kriter (criterium matériel)” ünlü Fransız hukukçusu Léon Duguit (“Leon Dügi” okunur) tarafından savunulmuştur[18]. Maddî kriter, devletin hukukî fonksiyonlarının tasnifini, bu fonksiyonların yerine getirilmesinde başvurulan işlemlerin hukukî mahiyetine göre yapmaktadır. Buna göre, hukukî işlemler maddî mahiyetlerine göre, “kural-işlem (actes-règles)” , “sübjektif işlem...
  4. Kan Uyuşmazlığı

Kan Uyuşmazlığı

Kan Uyuşmazlığı "Kan uyuşmazlığı" genel kanının aksine, karı koca arasında değil,gebelik döneminde anne ile karnındaki bebeği arasında söz konusu olabilen normal dışı bir durumdur. Hangikan grupları arasında ve nasıl bir uyuşmazlık olduğunu anlatmadan önce kan gruplarını tanımlamak gerekir. Kanımızdaoksijen taşımakla görevli kırmızı kan hücrelerinde bulunan proteinler esas...
  5. Merak ediyorum Doğal Unsur Beşeri Unsur Nedir

Merak ediyorum Doğal Unsur Beşeri Unsur Nedir

Selam arkadaşlar az önce bir yerde okudum ve işin açıkçası anlamını çok merak ettim acaba Doğal Unsur Beşeri Unsur Nedir bilen var mı aranızda?

Sayfayı Paylaş