gebe
  1. AV. GÖKHAN ARICAN

AV. GÖKHAN ARICAN Moderator

Beğenilen Mesajlar:
    8
    Ödül Puanları:
    18

Mağdur çocukların tanık olarak dinlenmeleri

Konu, 'Ceza Mahkemesi Hukuku' kısmında AV. GÖKHAN ARICAN tarafından paylaşıldı.

5271 sayılı CMK'nun 52. maddesinin 3. fıkra (a) bendi uyarınca mağdur çocukların tanıklığında, görüntü veya seslerin kayda alınması, aynı yasa'nın 236. maddesinin 3. fıkrası uyarınca tanık olarak dinlenmeleri sırasında psikoloji, psikiyatri, tıp veya eğitim alanında uzman bir kişinin bulundurulması gerekli ise de, her dinlenmede psikolojileri daha da bozulacak olan mağdur çocukların, CMK'nun 236. maddesinin ikinci fıkrası uyarınca zorunluluk arzeden haller dışında, soruşturma veya kovuşturmada tanık olarak bir defa dinlenebileceği dikkate alınmalıdır.

Son düzenleme: 15 Ağustos 2012
Mağdur çocukların tanık olarak dinlenmeleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Görgü Tanığı

Görgü Tanığı

bir cinayet işlenmiş ve tek görgü tanığı var duruşmada görgü tanığına hakim sormuş Bir cinayet işlenmiş ve tek görgü tanığı var. Duruşmada görgü tanığına hakim sormuş: " Anlat bakalım nasıl oldu ? " Görgü tanığı da aynen şöyle anlatmış: " Sahilde yürüyordum iskeleye yanaşmış olan gemide adam kafasına silahı dayayıp 2 el ateş etti." Yani görgü tanığı adamın intihar ettiğini...
  2. Ceza Olarak Çocuğa Küsmeli mi

Ceza Olarak Çocuğa Küsmeli mi

Bazı ana babalar, çocukları yanlış bir davranış sergilediğinde küsmekle onlara ders vermek isterler ? Peki bu davranışla ona hangi mesajı göndermiş olurlar: Küsme, sağlıklı bir iletişim şekli midir Büyüklerin birbirlerine küsmeleri doğru mu? Çünkü küsme, iki tarafı da azap içinde yaşatmaktadır. Hatta küsmeyi, pasif saldırganlık olarak nitelendirenler vardır. Pasif saldırganlığın sonucu ise...
  3. Tanık

Tanık

Rüyasında tanıklık eden istemediği bir sorumluluk alır.
  4. Çocuklarınızı Sırdaş Olarak Seçmeyin

Çocuklarınızı Sırdaş Olarak Seçmeyin

İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü’nün okullarda yaptığı araştırma 37 bin 34 öğrencinin anne ve babasının boşanmış olduğunu ve bu çocukların ciddi sorunlar yaşadığını gözler önüne serdi. Psikolog Özge Türk “Çocuğunuzu sırdaş olarak seçmeyin. Çocuklar bu yükü kaldıramaz.” dedi... Milli Eğitim Müdürlüğü’nün okullarda yaptığı araştırma boşanmış ailelerin çocuklarındaki sorunları gözler önüne...

Sayfayı Paylaş