gebe
  1. *jellibon*

*jellibon* Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    36
    Ödül Puanları:
    48

Mahcuz Mallari Muhafaza Tedbirleri :

Konu, 'İcra ve İflas Hukuku' kısmında *jellibon* tarafından paylaşıldı.

mahcuz malların muhafaza yönetmeliği yediemin yönetmeliği yediemin ücreti soruları mahcuz mal ne demek - TAŞINIRLAR HAKKINDA:
    Madde 88 - Haczolunan paraları, banknotları, hamiline ait senetleri, poliçeler ve sair cirosu kabil senetlerle altın ve gümüş ve diğer kıymetli şeyleri icra dairesi muhafaza eder.

Diğer taşınır mallar masrafı peşinen alacaklıdan alınarak münasip bir yerde muhafaza altına alınır. Alacaklı muvafakat ederse istenildiği zaman verilmek şartiyle muvakkaten borçlu yedinde veya üçüncü şahıs nezdinde bırakılabilir. (Ek cümle: 17/07/2003 - 4949 S.K./21. md.) Üçüncü şahsın elinde bulunan taşınır mallar haczedilince, alacaklının muvafakatı ve üçüncü şahsın kabulü halinde üçüncü şahsa yediemin olarak bırakılır.

İcra dairesi üçüncü bir şahsa rehnedilmiş olan malları da muhafaza altına alabilir. (Ek cümle: 17/07/2003-4949 S.K./21. md.) Ticari işletme rehni kapsamındaki taşınırlar ise, icra dairesince satılmalarına karar verilmesinden sonra muhafaza altına alınabilir. Bu mallar paraya çevrilmediği takdirde geri verilir.

(Değişik fıkra: 17/07/2003 - 4949 S.K./21. md.) Adalet Bakanlığı, mahcuz malların muhafazası için uygun göreceği yerlerde depo ve garaj açabileceği gibi; Adalet Teşkilatını Güçlendirme Vakfına da açtırabilir veya işletme hakkını verebilir. (Ek cümle: 14/07/2004 - 5219 S.K./4.mad) Alınacak depo ve garaj ücretleri Adalet Bakanlığınca belirlenir. (Ek cümle: 14/07/2004 - 5219 S.K./4.mad) Bu yerlerin çalışma esas ve usulleri yönetmelikte gösterilir.

(Değişik fıkra: 17/07/2003 - 4949 S.K./21. md.) İcra dairesi, depo ve garajlarda ve yediemin olarak kendisine hacizli malın bırakılmış olduğu üçüncü kişilerde saklanıp da hukuken artık muhafazasına gerek kalmayan malı, vereceği uygun süre içinde geri almasını ilgililere resen bildirir. Verilen süre içinde eşya geri alınmazsa, icra müdürü icra mahkemesinin kararı ile taşınır mal satışlarına ilişkin hükümler uyarınca bunları satar. Elde edilen miktardan muhafaza ve satış giderleri ödenir. Artan miktar 9 uncu madde hükmüne göre muhafaza olunur. Bu konuda ortaya çıkan ihtilaflar icra mahkemesi *1* tarafından basit yargılama usulüne göre çözülür.

Mahcuz Mallari Muhafaza Tedbirleri : konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Mahcuz Mallarin Muhafazasi Masraflari:

Mahcuz Mallarin Muhafazasi Masraflari:

Madde 95 - Alacaklı haczedilen malların muhafaza ve idare ve işletilmesi masraflarını istenildiği takdirde peşin vermeğe mecburdur.
  2. Anne sütü nasıl muhafaza edilir

Anne sütü nasıl muhafaza edilir

Anne sütü nasıl muhafaza edilir ve saklanır. Saklanma koşulları nelerdir, nasıl saklarım arkadaşlarım. Bebişim şu anda küvözde ve benim sütüm boşa gidiyor bunun için ne yapmalıyım. doktor birşeyler söyledi ama ben buradaki annelerin engin bilgilerinden vetecrübelerinden yararlanmak istiyorum.
  3. Anne sütünü nasıl muhafaza ediyorsunuz?

Anne sütünü nasıl muhafaza ediyorsunuz?

kızlar sağılan anne sütünü poşet dışında neyle muhafaza edebilirim? Siz farklı yöntemler kullanıyor musunuz?
  4. Zeytinyağını Muhafaza Etmenin Yolları

Zeytinyağını Muhafaza Etmenin Yolları

Bu konu zeytinlağını saklamanın yolları hakkında bilgilere yer vermektedir. İnsan sağlığı için çok faydalı olan zeytinyağını uzmanlar mutfaklardan asla eksik etmememiz gerektiğini vurgularken, salatalardan, yemeklere kadar birçok yerde kullanılan zeytinyağını en sağlıklı şekilde saklamanın yolları ile ilgili bilgileri bizlerle paylaştılar. Evinizde ki zeytinyağını en iyi şekil de muhafaza...
  5. gece kıyafetleri nasıl muhafaza edilmeli?

gece kıyafetleri nasıl muhafaza edilmeli?

Selamlar arkadaşlar. Benim birkaç tane gece elbisem var hepsi çok şık ve özel geceler için diktirmiştim.Acaba deforme olmaması için nasıl saklamalıyım?Dolap askısında beklemesi yeterli mi?

Sayfayı Paylaş