Mahkeme Salonu...

kördügüm

Tatlı ve Çalışkan Melek
Üye
Mahkeme Salonu...
mahkeme salonu mahkeme salonu fotoğrafları resimleri resmi
[FONT=arial,sans-serif]Mahkeme salonunda,seksen yaslarindaki yasli ciftin durumu icler acisiydi. Adam inatci bakislarla,suskun ninenin aglamaktan iyice cukurlasmis gözlerini ve bitkin bakislarini süzüyordu.
Hakim tok sesiyle, yasli kadina:
-Anlat teyze,neden bosanmak istiyorsun?diye sordu. Yasli kadin, derin bir nefes cektikten sonra bas örtüsüyle agzini aralayip,kisilmis sesiyle konusmaya basladi. -Bu herif yetti gayri,50 yildir bezdirdi hayattan....dedi Sonra uzunca bir sessizlik, bu tür haberleri her gün manset yapan gazetecilerden birinin flasiyla bozuldu.Kim bilir yasanmis 50 yilin ardindan nasil bir manset atacaklardi?Cok sayida gazeteci izliyordu davayi...Kadin neler diyecekti?Herkes, onu dinliyordu. Yasli kadinin gözleri doldu ve devam etti:
-Bizim cok sevdigimiz bir sedef cicegi vardi....o bilmez...50 yil önceydi.. O cicegi bana verdigi cicekler arasindan kopardigim bir yapraga tohumlamistim, öyle büyüttüm.Yavrumuz olmadi onlari yavrum bildim.Bir süre sonra cicek kurumaya basladi.O zaman adak adadim.Her gece günes dogmadan önce,bir tas suyla sulayacagim onu diye....iyi gelirmis derlerdi.50 yil oldu ben her gece kalkip cicegi sularim.Bu herif bir gece kalkip bu cicegi bir kere de ben sulayayim demedi.Gecen gece takattim kesilmis uyuyakalmisim... Ben,böyle bir adamla 50 yil gecirdim.Hayatimi umudumu her seyimi verdim. Ondan hic bir sey görmedim. Onsuz daha iyiyim yemin ederim. Hakim yasli adama dönerek;
-Diyecegin bir sey varmi baba? diye seslendi.Yasli adam o ana kadar suclanmis olmanin utangacligini hissetiren yüz ifadesiyle,hakime yöneldi. Tane tane konustu:
-Askerligimi Reisi Cumhur köskünde bahcivan olarak yaptim.O bahcenin görkemli görünümünü kaybetmemesi icin emeklerimi verdim.Fadime´mi de orada tanidim. Sedef ciceklerin de.... Ona en güzel ciceklerden buketler verdim.Ilk evlendigimiz günlerin birinde, boyun agrisindan onu doktura götürdüm. Doktur cok uzun süre uyanmadan yatarsa boynunda kirec sertlesir, kötülesir, dedi.Her gece uykusunu bölüp uyansin dedi.Doktoru pek dinlemedi bizim hatun...Lafim gecmedi...Ogünlerde tesadüf bu cicek kurumaya yüz tuttu. Ben de ona :"Gece cicek sularsan ,gecer dedim.Adak dilettim...Her gece onu uyandirdim.O sevdigim kadini yavrusu bildigi cicekleri sularken seyrettim."dedi adam.O yastaki bir adamdan beklenmeyecek ifadelerle.... -Ben her gece o yattikitan sonra uyandim.Saksidaki suyu bosalttim.Sedef gece sulanmayi sevmez,hakim bey....Gecen gece de ... yaslilik... Ben de uyanamadim.Hanimi da uyandiramadim... Cicek susuz kalsa da bir sey olmazdi ama ben bunlari anlatsam kadinim geceleri uyanmayi birakir ve boynu yine azabilirdi.Suclandim...Yine de sesimi cikartamadim.... O anda gazeteciler dahil, mahkeme salonundaki herkes agliyordu...
[/FONT]

Geri