gebe
  1. FiRaRi_MeLeK

FiRaRi_MeLeK Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    201
    Ödül Puanları:
    63
    insanların CENNET benim CEHENNEM dediğim yerde...

Mahşerın 4 atlısı....

Konu, 'Dini sorularınız ve cevapları' kısmında FiRaRi_MeLeK tarafından paylaşıldı.

kuranda mahşerin dört atlısı mahşerin dört atlısı kuran islamda konusu 4 atlı Dün akşam ınternetde bir konu araştırdım...konun ismi ''Maşerın 4 atlısı'' ...araştırdım ve bu bilgileri buldum...
    Mahşerın 4 atlısı İNCİLDE bahsı geçen bır konu...ama bu KURANI-KERIMdede anlatılmış...tek farkı...
    KURANI-KERIMde bu 4 atlı 4 melek olarak açıklanmış...CEBRAYIL,AZRAİL,MİKAIL VE İSRAFIL...
    CEBRAYIL:Meleklerın en büyüyü...Görevi:elçilik yapmak...
    AZRAİL:Ömrü sona yetirme ölüm meleyı..
    MİKAİL: Tabiat olaylarını yanı açlık kıtlık bolluk meleyı..
    İSRAFİL: Kıyamet gününü haber verecek olan melek...

İNCİLDEYSE 4 atlı bunlar..
    Birinci atlı:İSA PEYGAMBER...
    İkinci atlı: savaşı temsil eder...
    Üçüncü atlı: kıtlık ve aclık..
    Dördüncü atlı: ölümü temsil eder...

Bu konuda bulduğum bilgiler beni tam olarak bilgilendirmedi şimdi bu konuda bana bilgi verebilirmisin??Daha çok bu konuda bilgi edinmek istıyorum...

CeMoŞ bunu beğendi.
  2. makber

makber Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    inci habbecim konu başlığını okuyunca şok oldum :)
    ''mahşerin 4 atlısı''bu tamamıyla hıristiyan inancıdır.inanç dediğim aynı hz. adem ile hz.havvanın yediği meyvenin elma olduğunu idda edenlerin uydurduğu bi konudur.bizim dinizde yeri yoktur.ama kuranı kerimde olduğunu söylemişsin benim bu konuda bilgim yok yani daha önce meleklerin bu adla adlandırıldığını duymadım eğer sahihse sure ve ayet ismi verilmiş olmalı.melekler bir çok ayette varlığından ve görevlerinden bahsedilmiştir.illede kuranda ''mahşerin 4 atlısı''var diyosan sure ve ayet numarası verirsen senin için ince bi araştırma yapabilirim..

inş anlatabilmişimdir...

3. seerose

seerose Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    61
    Ödül Puanları:
    48
    Bu konuda benim de bir bilgim yok fakat,incil ve diger kitaplar gereginden fazla degismis ve farkli 4 incil var sanirim,bildigim su ki eger bu kitaplar degisime ugramasaymis icerikleri Kuran gibi olacakmis ve bu kitaplar degistigi icin degismeden kalan yerleri de olabilir,benzerlik gostermesine ben sasirmiyorum,eger bilgim yanlissa duzeltilsin.

4. seerose

seerose Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    61
    Ödül Puanları:
    48
    Ben yurt disinda oldugum icin,bazen ilginc seyler duyuyorum,normalde arastirmam yani,hristiyanlarin da oruc tuttugunu duyunca cok sasirmistim,sonra ogrendim ki kac gun oldugunu vs bilmiyorum ve arastirmadim da fakat bu donemde sadece et ve hayvandan yapilan urunleri yemediklerini biliyorum,bu konular yanlis anlasilmaya cok meilli konular,kisacasi demek istedigim su ki bazi seyler benzerlik gosterebilir benzerlik gosteren konulari ben de merak ediyorum.Bilginin kotusu yanlis bilinen bilgidir diyorum ve bu konuyu da bilene birakiyorum.

5. makber

makber Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    evet dilaranil çok haklısın kuranı kerim hariç bütün kitaplar değişime uğramıştır aralarında kendi hoşlarına giden ayetleri değiştirmemişlerdir.bu sebeple o kitaplardan duyduğumuz sözler garip gelsede direk araştırmadan alay etmek yanlıştır çünkü değiştirmedikleri ve hakikatten ALLAHIN (C.C) kelamı olabilir.kuranı kerim muhakkak bütün kitapların toplamıdır.bir sonra gelen din ve kitap bir öncekinin hükmünü kaldırır.bu sebeple kabul olunan tek din islamdır ve kuranı kerimdir...

6. Münzevi

Münzevi Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    56
    Ödül Puanları:
    28
    Değişime uğramış İncil, fantastik roman tadında çok fazla bilgi içermekte.
    Ben de mahşerin 4 atlısı konusunu merak ettim ve ilk kez duyuyorum makber hocamın dediği gibi sure ve ayet belirtilirse memnun olurum. Teşekkürler...

7. seerose

seerose Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    61
    Ödül Puanları:
    48
    Bu konuyu arastirdim netten bu isimde bir film var karsima o cikiyor arastirma yapinca,filmin konusu da Incil de adi gecen bu dort atli denilen seyden etkilenip cineyet isleyen bir seri katili anlatiyor,baska bir sey bulamadim.

8. seerose

seerose Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    61
    Ödül Puanları:
    48
    Belki de bu dort atli konusu gorevleri bakimindan,Kuran daki dort ana melegin gorevlerine benzedigi icin aralarinda bir baglanti kurulmus olabilir gorev acisindan.Acaba bu konuyu acan arkadasimizin sordugu soru gorev bakimindan benzerlik konusu muydu.Bu kitaplar degisim gecirdigi icin aralarinda benzerlikler olabilir ve olmasi da dogaldir,her ne kadar degisime ugradilarsa da onlar da bir zamanlar Allah in kelamlarini iceriyorlardi.Makber hocamizin da dedigi gibi,artik onlarin hukmu kalmadi.Yine de benzer noktalari olabilir.
    Benim gordugum bazi yasli hristiyan kadinlari kapali,bunun gibi benzerlikler iste.

9. FiRaRi_MeLeK

FiRaRi_MeLeK Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    201
    Ödül Puanları:
    63
    insanların CENNET benim CEHENNEM dediğim yerde...
    makber hocam ben bu konuyu açarken merak ettıyım konu şuydu..Eyer KURANI KERIM bu güne kadar yazılan bütün dini kitapların bir toplamıysa ve bu doğru KURANI KERIMDE bütün dınler hakkında bilgi var...o zaman mahşerın 4 atlısı hakkındada bir bilgi olmalıdır dedım araştırdım....İNCİLDEKİ anlatımlarla KURANI KERIMDEKİ melekler hakkındaki anlatımlar uyum sağlıyor..buda benim çok ilgimi çekti ve bu konuda daha fazla bilgi edınmek istıyorum...

10. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

hz.kuran i kerim her kitaptan ustundur milyonlarca insan o kitap icin KI ALLAH IN kelamiyla dolu ici onun icin olume hazirdir benzetmelerden kacinin kalbinize fesatlik hasitlik atmalarina musaade etmeyin eminmi olmak istiyorsunuz ayet adi yada numarasi aramayin elinize turkce aciklamali saglam kaynaktan alin ve okuyunki en azindan kuran i kerimide okumus olursunuz merak ettiginiz konuyu arastirirken Allah in sevabina sefeat ine mashar olursunuz kardeslerim bu konuyu tek kelimeyle analatirim ama anlatmamdan pek bisey cikaramaya bilirsiniz ve soru sorma gereksiminde kala bilirsiniz onun icin Allah rizasi icin eslestirme ve benzetmelerden kacininiz lutfen Allah a emanet olun her duydugunuza ve ekrandan gordugunuz her seye inanmayiniz ;ayrica Allah in selameti uzerinizden eksik olmasin ALLAH DOGMAMIS ve DOGRULMAMISTIR ONDAN BASKA TAPILACAK ILAH ve MABUD YOKTUR HZ.MUHAMMED SALLALAHI VE SELLEM EFENDIMIZ ONUN KULU VE ELCISIDIR LA ILAHE ILLALLAH MUHAMMEDEN RESULULLAH;BUNU OKUMANIZA SOYLEMENIZE VESILE OLURSAM ALLAH IN DEVABINI SIZLERDE BENDE KAZANMIS OLURUM INSALLAH DIYE YAZDIM KARDESLERIM ...

11. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

yanlışlık

cebrayil değil CEBRAİL

12. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

Peygamber Efendimiz (S.A.V.)'in bir hadisi vardı;'Size Ehl-i Kitap birşey söylediğinde, ne doğrulayın, ne yalanlayın.' Bu konu Kuranda geçmiyorsa ne yalanlayalım ne de doğrulayalım.

13. ßeLeN

ßeLeN Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1.316
    Ödül Puanları:
    113
    öyle değiştirdiler ki İncili insan düşünürken bile maazallah dinden çıkmaktan korkuyor. Hiç bir fikrim yok benimde bu konuda ama dedim ya fikir bile yürütemiyorum.

14. büşra.shid

büşra.shid Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    175
    Ödül Puanları:
    0
    mahşerin dört atlısı aynen açıklandığı gibi 4 meleği simgeliyor ama ben kuran-ı kerim'de mahşerin dört atlısı diye geçmiyor diye biliyorum..ayrıyeten film var bu adda bu dört atlının simgelediği kavramları kendine felsefe edinip intihar eden 4 genci anlatıyor,tavsiye ederim güzel film ;)

15. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

Ya bu nasıl bir cahilliktir ben anlamıyorum. Mahşerin 4 atlısı melekler değildir arkadaşlar bari sallamadan önce İncil okuyun. Mahşerin 4 atlısı hesap gününde Hz.İsa ve yanında dünyayı sona sürükleyen 3 büyük olayın(ölüm hastalık kıtlık, savaş ve açlık) sembolleştirilmiş halidir.Melekler ile uzaktan yakından alakası yoktur ve bu 3 konu(savaş, ölüm, açlık) Kuranda da geçmektedir tabiki mesela savaş ile ilgili Fil suresi örnek verilebilir. İncil inanışına göre 4. atlı Hz.İsa'nın kendisidir. Yani biz hesap gününde peygamberimiz Hz.Muhammed(S.A.V)'nin dirileceğine inanıyoruz, onlarda Hz.İsa'nın dirilip 4.atlı olarak yargılamaya geleceğine inanıyorlar.
    Bir diğer bilgi : Kutsa kitaplar içerisinde sadece Kuran Allah'ın sözlerini içermektedir. İncil Hz.İsa'nın doğumunu, peygamberliğini ve ölümünü anlatır. İçerisinde AYET YOKTUR. Sadece Hz.İsa'ya indirilmiş vahilerin bir kısmı ve babası(üvey) Yusuf'un Cebrail(Gabriel)'den almış olduğu direktifler yer almaktadır. Orjinal İncil'in çarpıtılma sebebi Hz.İsa'nın karısının ve çocuklarının saklanmak istenmesi ve onu Allah'ın oğlu olarak gösterilmek istenmesindendir.
    Lütfen okumadan yorum yapmayınız bilinçli bir müslüman, Hz.Muhammed(S.A.V)'ye gelen ilk vahiyi unutmamalıdır : "OKU"...

Mahşerın 4 atlısı.... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. MahŞer...

MahŞer...

mahşerde ilahi adalet terazisi ilahi adalet terazisi Yüce Allah buyuruyor: "O gün dünya, başka bir dünyaya dönüştürülecek ve gökler de (başka düzene dönüşecek)." (İbrahim, 48) Yerlerin ve göklerin yeni düzenlenmesinde, dünya ile güneş birbirine çok yakın olacak ve güneş sürekli mahşer yerinin bulunduğu bölge üzerinde bulunacak. Mahşer günü zorlu bir gün olacak!...
  2. Mahşer

Mahşer

Mahşer yerini görmek sırları gizlemeye, yoksulluktan sonra zenginliğe, sözünü yerine getirmeye, korku ve üzüntüden kurtulmaya; Mahşeri görmek bazen hidayet ve tövbeye, geliri az ama şerefli ve önemli bir göreve, güzel ve bekar kadına delalet eder.
  3. Doğuş - Mahşerde

Doğuş - Mahşerde

Bu dünyadan göçtüm ise Kalbimi sana bıraktım Bilinmeyen yerdeyim Senin hayalindeyim Kıymetini bilemedim Sana bir defa dokunmak için Ömrümü veririm Bin defa yıkılmadan mahşerde Bu sensiz kaçıncı sabah bilmiyorum Yağmur olup şehre düşüyorum Bazen bir cama bazen bir yaprağa Bazen gözyaşın oluyorum
  4. Emirkan - Mahşere Kadar

Emirkan - Mahşere Kadar

İster hüzünlü ister kederli Yada boynu bükük yüreği dertli Sabahlar olmadan umudu kırmadan halledelim bunu dertliyim Dertli Kıralım zincirleri ve kötü günleri Unutalım artık derdi kederi Vakit geçirmeden halletmeli Boşverin herşeyi dinleyin beni Bu akşam eğlenelim sabaha kadar Bizim dostluğumuz ölene kadar X 2 Bu dertler kederler nereye kadar Aşkımız sevgimiz mahşere kadar...

Sayfayı Paylaş