gebe
  1. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0

Mamutların yok oluşunda insanın suçu yok

Konu, 'Çöplük' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

Paris (AA) - İnsanoğlunun, mamutların neslinin tükenmesinden sorumlu olmadığı anlaşıldı.

Nature dergisinin son sayısında yayımlanan araştırma, mamutları, vahşi atları ve tüylü gergedanları yok etmekle suçlanan tarih öncesi insanı büyük ölçüde aklıyor. Araştırma, buzul çağının sonunda bu hayvanların neslinin tükenmesine iklim değişikliğinin yol açtığını gösteriyor.

Alaska üniversitesinden Dale Guthrie tarafından kaleme alınan araştırma sonuçlarına göre, Alaska ve Kanada'nın Yukon bölgesinde bulunan hayvan, bitki ve insan fosillerinin yeni baştan tarihlendirilmesi, insanın Kuzey Amerika'ya gelişiyle mamut ve bazı hayvan türlerinin ortadan yok olması arasında bağlantı bulunmadığını gösterdi. İnsanlar, Bering boğazını kullanarak bölgeye ilkin 12 bin 300 yıl önce ulaştı. Radyokarbon yöntemiyle yapılan analizler ise o tarihlerde bazı türlerin zaten yok olmuş olduğunu, tüylü mamut neslinin de gerilemekte olduğunu ortaya çıkardı.

Dale Guthrie, mamutların ve diğer hayvan türlerinin yok oluşunun sebeplerini, aşırı avlanmadan ziyade iklim değişiklikleri sonucu bitki örtüsünün değişmesinde aramak gerektiğini belirtti.

Mamutların yok oluşunda insanın suçu yok konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. neden insanların kuyruğu yok?

neden insanların kuyruğu yok?

Şekil ve yapısı ne olursa olsun hemen hemen bütün omurgalılarda kuyruk vardır ve hepsinde de kuyruk aynı biçimde oluşmuştur. Sayıları 3 ile 49 arasında değişen kuyruk omurlarının üstü yağla kaplanmış ve böylece kuyruk ortaya çıkmıştır. Kuyruk canlı türüne göre değişik fonksiyonlara sahiptir ve kesinlikle bir süs değildir. Kuyruk omurganın devamıdır. Timsah, kertenkele gibi hayvanlarda...
  2. İstanbul Lalesinin yok oluş öyküsü

İstanbul Lalesinin yok oluş öyküsü

Merhabalar degerli misafirimiz, sitemizde toplu bir temizlik yapmak zorunda kaldik. Su anda gormek istediginiz konuyu maalesef sizlere sunamiyoruz. ilgili sayfamizin google siralamalarindan dusmesi icin gerekli algoritmik degerleri sitemize verdik. Verdigimiz rahatsizlik icin sizlerden ozur dileriz. Dilerseniz yukaridan sitemizin logosuna tiklayarak anasayfamiza gidebilir, Ya da ust sag...
  3. insanın niçin kuyruğu yok?.

insanın niçin kuyruğu yok?.

. Şekil ve yapısı ne olursa olsun hemen hemen bütün omurgalılarda kuyruk vardır ve hepsinde de kuyruk aynı biçimde oluşmuştur. Sayıları 3 ile 49 arasında değişen kuyruk omurlarının üstü yağla kaplanmış ve böylece kuyruk ortaya çıkmıştır. Kuyruk canlı türüne göre değişik fonksiyonlara sahiptir ve kesinlikle bir süs değildir. Kuyruk omurganın devamıdır. Timsah, kertenkele gibi hayvanlarda...
  4. ÖLÜM bir yok oluş degil YENiDEN DOGUSTUR...!

ÖLÜM bir yok oluş degil YENiDEN DOGUSTUR...!

ölüm bir yok oluş mudur Dedim: Çok yalnızım. Dedin: ... فَإِنِّي قَرِيبٌ Ben ki sana çok yakınım. Bakara-186 Dedim: Evet biliyorum sen bana yakınsın ama ben senden uzağım, keşke ben de sana yakın olabilseydim. Dedin: وَاذْكُر رَّبَّكَ فِي نَفْسِكَ تَضَرُّعاً وَخِيفَةً وَ دُونَ الْجَهْرِ مِنَ الْقَوْلِ بِالْغُدُوِّ وَالآصَالِ Rabbini sabah akşam, yüksek olmayan bir sesle, kendi kendine,...

Sayfayı Paylaş