manda yuva yapmış söğüt dalına

Konu, 'türkülerimiz ve hikayeleri' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi  manda yuva yapmış söğüt dalına sözleri mada yuva yapmış söğüt dalına manda notaları nota notası "Manda Yuva Yapmış Söğüt Dalına" türküsü incelenerek deşifre edildi. Türkü ilk bakışta anlamsız görünse de ozanın ince zekasıyla hiciv sanatının en güzel örneklerinden biri olduğu anlaşıldı. Peki manda söğüt dalına nasıl yuva yaptı?
  Türküler eleştirilmek istendiğinde, sözleri anlamsız bulunduğunda genellikle örnek gösterilen "Manda Yuva Yapmış Söğüt Dalına" adlı türkünün baştan sona doğruları anlatan, ilk bakışta anlamsız gibi görünse de ozanın ince zekasıyla hiciv sanatının çok güzel örneğinin sunulduğu bir eser olduğu bildirildi.
  İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Sanatçı Öğretim Görevlisi İrfan Kurt, "Halk kültüründe hiciv ve ’Manda Yuva Yapmış Söğüt Dalına’ gerçeği" adlı makalesinde bu türkünün anlamını irdeledi.
  Türkünün Kastamonu’nun Tosya ilçesinden derlendiğinin hatırlatıldığı makalede, türküde anlatılmak istenenin ne olduğunun anlaşılabilmesi için, hem türkünün çıkış nedeninin hem de yöresel özelliklerin bilinmesi gerektiği vurgulanıyor.
  "KURU EKMEĞE TEPKİ"Makalede, türkünün hikayesi şöyle anlatılıyor:
  "Dönemin beyi tarafından halk ozanlarının yönetim aleyhine söz söylemeleri yasaklanmıştır. Bu yasağın yanı sıra saz çalıp türkü söyleyen ozana bir eğlencede kendilerine türkü çalması emrivakisi yapılmış, bir kenara da kuru ekmeklerden oluşan yemek konmuştur. Bu ortamda bu türkünün çıktığı söylenmektedir. Ozan da kendisine yapılan bu haksızlığı onlarla dalga geçerek dile getirmiştir."
  MANDA SÖGÜT DALINA NASIL YUVA YAPTI?Bazı kişiler tarafından saçma bulunan ’manda yuva yapmış söğüt dalına’ sözlerinde anlatılmak istenen ise şöyle ifade ediliyor:
  "Tosya bilindiği gibi pirinci ile ünlüdür. Çeltik tarlalarının sürülmesinde kullanılan manda yazın sıcağında göletlere yatarak az kıllı olan derisini hem serinletmek hem sineklerden korumak amacıyla çamura bular. Bunun için de göletlerin ve çeltik tarlalarının kenarlarında bulunan ve dalları da suyun içine kadar uzanan salkım söğütlerin dalları üzerine, gölgesine yatar. İşte mandanın söğüt dalına yuva yapması budur." ’Yavrusunu sinek kapması’ ifadesinin de yavrunun sinek tarafından ısırılması anlamı taşıdığının belirtildiği makalede, çünkü yörede ’kapmak’ sözünün ısırmak anlamında kullanıldığı, bir tür sineğin hayvanların kuyruk altlarına girip ısırmasının hayvanı delirten ve oradan oraya sıçratan bir olay olduğu belirtiliyor.
  TÜRKÜDEKİ SÖZLER VE ANLATILMAK İSTENENLER
  Ardından "gördün mü?" sözcüğü ile türküye devam edip akıl almaz olayların olduğunu vurgulayıp alay etmek amacı taşıdığının kaydedildiği makalede, türkünün anlamı hakkında şu bilgiler veriliyor: -İkinci kıtadaki ’Öküzün torbadan düşmesi’ ise öküzlerin hem yemlenmesi, ekine zarar vermemesi, hem de zaman kazanmak için boyunlarına takılan yem torbasının öküzün boynundan çıkması ve öküzün yemeden içmeden kesilmesi anlamını taşır.
  -Üçüncü kıtadaki müezzinin minareden uçması da erenlere karışması, ermesi anlamındadır.
  -Bağlantı bölümünde de tirit yemeğini emeği karşılığı hak ettiğini anlatıyor.
  TÜRKÜ BAŞTAN SONA DOĞRULARI ANLATIYOR
  Türkünün baştan sona içinde doğruları anlatan fakat ilk bakışta anlamsız gibi görünen bir ifade taşıdığının belirtildiği makalede, türküde ozanın ince zekası ile hiciv sanatının çok güzel bir örneğini sunduğu belirtiliyor.
  Türküde, özellikle farklı anlam taşıyan kelimeler seçildiğinin, kendine yapılan haksızlığa onlarla alay ederek, dalga geçerek cevap verildiğinin anlatıldığı makalede, ayrıca türkünün melodik açıdan da çok zengin ve hoş ritmik bir yapısının bulunduğuna dikkat çekilerek, bu nedenle üç kuşaktır halk müziği sanatçıları tarafından okunduğu vurgulanıyor.
  TÜRKÜNÜN SÖZLERİ
  Manda yuva yapmış söğüt dalına türküsünün sözleri ise şöyle:
  "Manda yuva yapmış söğüt dalına, aman aman/ yavrusunu sinek kapmış gördün mü?/ Amanin yandım/Amanin amanin amanin yandım/Tiridine tiridine tiridine bandım/Bedava mı sandın para verdim aldım/Of-of/ Sabahleyin erken çifte giderken aman aman/ Öküzüm torbadan düştü gördün mü?/Amanin yandım/Of-of/Sabah ezanını okurken-aman aman/Müezzin minareden uçtu gördün mü?/Amanin yandım"


   
manda yuva yapmış söğüt dalına konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Söğüt

  Eş ve çocuklarına bir menfaati olmaksızın onları sadece seven; kendisi ile hoş geçinen kimseye muhalefet ettiği halde, kendisine düşmanlık edene yaklaşan kimseye delalet eder.Arkadaşlarınızın iyi insanlar olmadığını, onlarla arkadaşlık etmenin size zararı dokunacağını belirtir. Arkadaşlarınızın iyi insanlar olmadığını, onlarla arkadaşlık etmenin size zararı dokunacağını belirtir. İyi niyetli,...
 2. Söğüt Ağacı

  Rüyada sögüt agaci, kendisinin aile ve çocuklarina bir menfaati olmaksizin onlan seven ve kendisi ile hos geçinen kimseye muhalefette bulunup kendisine düsmanlik edene yaklasan kimseye isarettir.
 3. Manda

  Gözüpek, heybetli ve tahammüllü bid'at reisine, hırslı ve saldırgan kimseye, Kadının manda baynuzu gibi boynuzları olduğunu görmesi, eğer ehil ise velayete yahut melik ve yönetici yakınları ile evlenmesine; ehil değilse, velisinin yönetici olmasına, Çifttçinin ziraatte kullandığı manda ihtiyaç ve yoksulluğa delalet eder. (Manda sığır cinsinden olduğundan, ayrıca Bakınız; Sığır.)Başınız...
 4. Bendeniz aşk yuva yapmış konmuş dalıma

  aşk yuva yapmış konmuş dalıma bendeniz aşk yuva yapmış ben zora açan arsız gonca sen bana yol ver ömrün boyunca gel yanıma yat boylu boyunca hey güzeller güzeli hey cöme ön shake your body hey hey you sexy bunny eşşah mı yanı
 5. Türkiye'de Manda Varlığı Azalıyor

  manda çeşitleri manda yetiştiriciliği ırkları türkiyede yetiştiriciliği Türkiye'deki tarım uygulamalarında entansif üretime (küçük bir alandan daha çok verim alınmasına yönelik faaliyet) geçilmesiyle birlikte manda sayısında da azalma olduğu bildirildi. Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü öğretim üyelerince “Türkiye'deki manda varlığı” konulu bir araştırma...
 6. Söğüt Kelebeklerinin Sırrı

  Her sene Adapazarı'nda Sakarya Köprüsü üzerinde sanki kar fırtınası varmışçasına bembeyaz görüntüler meydana getiren kelebeklerin sırrı açıklandı. Muazzam ve çok etkileyici bir manzara meydana getiren beyaz kelebeklerin toplu halde kar yağıyormuş gibi uçmaları ilginç görüntülere sahne oluyordu. Bu söğüt kelebeklerinin isminin Birgün Sineği olduğu açıklandı. Adapazarı’nda Sakarya Köprüsü...
 7. manda yuva yapmış söğüt dalına sözleri burada :)

  manda yuva yapmış söğüt dalına mada yuva yapmış söğüt dalına manda yuva yapmış söğüt dalınnnaa....yavrusunu sinek gapmış...:-)))))
 8. Manda Yuva Yaptı Sonunda Sögüt Dalına

  Uzun zamandır yapılan araştırmalar ,bulunan deliller,dinlenen tanıklar sonucunda Manda yuva yapmış sögüt dalınaa ammmann ammann yavrusunu sinek kapmış gördün mü anını yandım tiridine tiridine tiridine bandım bedeva mı sandın para virdim aldım .Türküsündeki o meşhur mandamızın sögüt dalına yuva yaptığını bulmuş olduk her ne kadar sinek yavrusunu kacırmamış olsa da daha ilerki zamanlarda onunda...
 9. Söğüt ve Kullanım Alanları

  Söğütün Vücudumuza Faydaları Söğüt Hangi Hastalığa İyi Gelir Söğütün Kullanım Şekli ve Miktarı Sevgili melekler, bu yazımızda su kenarlarında yetişen bir ağaç olan söğütten ve faydalarından bahsedeceğiz sizlere :) Söğütgiller familyasındandır; genellikle su kenarlarında yetişen boylu ya da bodur bir ağaçtır. Kışın yaprak döker. Yaprak dökmeyenlerine nadir rastlanır. Meyveleri kapsül...
 10. Salkım Söğüt Kitabının Yazarı Kimdir

  Salkım Söğüt Kitabının Yazarı Kimdir arkadaşlar bana acil olarak bu kitabın yazarının ismini yazın.

Sayfayı Paylaş

Meleklermekani.Com misafirleri bu sayfayı şunları arayarak geldiler :

 1. tiridine bandım notaları do re