Manic Street Preachers

Konu, 'Yabancı sanatcı BiyoqrafiLeri' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  34.085
  Beğenilen Mesajlar:
  2.186
  Ödül Puanları:
  113
  Manic Street Preachers; 1991 yılında Gallerden başını çıkarıp kendini gösterdiğinde politik duruşlarının koyu makyajlarıyla birleştiği "Generation Terrorists" yayınlanmış ve oldukça kafaları karıştırmıştı. 1991 yılı trip-hop'un yayılmaya başladığı bir dönemdi ve Manic Street Preachers'ın elinde sıkı sıkı tuttuğu Clash albümlerinden etkilenmezse olmaz dedirtecek tavırları bu yeni türün içinde kendine yer bulamayanlar için eskiye kaçabilmelerine yol gösterecek nitelikteydi.
  James Dean Bradfield, Nicky Wire, Sean Moore ve Flicker aslında grubu 1986 yılında Betty Blue adıyla kurdu. İki yıl sonra Flicker gruptan ayrıldı ve kalan üyeler de isimlerini Manic Street Preachers olarak değiştirdi. 1988 yılında o zamana kadar topluluğun şöförü olan Richey James'in aralarına katılmasıyla da ilk single'ları 'Suicide Alley'i piyasaya sürdüler.

  1990 yılında çıkan 'The New Art Riot' EP'lerini bir sene sonra piyasaya sürdükleri single'lar "Motown Junk" ve "You Love Us" takip etti.

  Grubun başarılı yükselişiyle gelen röportajlardan biri Manic Street Preachers'ın tarihinde önemli bir yere sahip. Bu olay James Dean Bradfield ile NME'den Steve Lamaq arasında geçmişti. Lamaq'ın grubun orjinalliği konusunda yaptıkları yorumların tartışmaya dönüşmesi sonucunda James koluna "4Real" yazısını kazımıştı. Bu davranış elbetteki büyük bir sansasyon yarattı ve bir çok derginin konu başlığı oldu aynı zamanda aynı olay grubun Sony ile kontrat imzalamasına da sebebiyet vermişti. Bir çok insan bunun şov olduğunu savunmuş olsa da bir kaç sene sonra olayın James'in akli değişkenliğinin ilk belirtileri olduğu görülecekti.

  "Stay Beautiful" Manic Street Preachers'ın Sony'den çıkardığı ilk kayıt olacaktı. İngiltere listelerinde 40 numaraya kadar yükselen single'ı yeniden kaydedilen ve 20 numaraya kadar çıkan "You Love Us" takip etti.

  1992 yılının Şubat ayında Manics uzun süredir beklenen albümleri "Generation Terrorists"i piyasaya sürdü. Albümle birlikte artan grubun hayranları sadece icra edilen parçaları dinlemekle kalmayıp topluluk üyelerinin üzerinde durduğu yazarların kitaplarını da okumaya başladı.

  Piyasaya sürdükleri bu ilk albümün ardından dağılacaklarını söyleyen grubun bu iddialarının "Suicide Is Painless (Theme from 'MASH')"in cover versiyonunu piyasaya sürmelerinin ardından doğru olmadığı anlaşıldı. Nitekim parça listelerde 10 numaraya kadar yükseldi.

  Nicky Wire ve Richey James İngiliz basınıyla dalga geçtikleri için kötü bir şöhrete sahip olmuşlardı. Bu sırada grubun ikinci albümü "Gold Against the Soul" 1993 yılında piyasaya çıktı.

  Trip-Hop İngiltere semalarındaki gezintisinde yol arkadaşı olarak suya sabuna daha az dokunan Brit-Pop'u da alıp ilerlerken Manic Street Preachers, şöhretin yolundan kendini uzak tutan bir grup olmayı hedef edinmişti.

  Topluluk albümleri ve verdikleri konserlerle adlarından bahsettirirken olaylar daha karmaşık bir hal almaya başladı. Nitekim 1994 yılında piyasaya sürdükleri "Holy Bible" albümlerinden bir yıl sonra 1 Şubat 1995'de Cardiff'teki apartmanına uğrayıp kredi kartlarını ve pasaportunu bırakan Richey Edwards'dan bir daha hiç haber alınamadı. Bir hafta sonra kayıp olarak kayıtlara geçen Edwards'ın arabası ise Bristol'un dışındaki Severen Köprüsünde bulundu. Aynı yılın yazında polis artık Richey Edwards'ın ölü olduğunu kabul etti.

  Manic Street Preachers müzik hayatlarına 'Libraries gave us power' sözleriyle İngiliz refah sistemine gönderme yapan single'ları 'A Design For Life'la üç kişi olarak geri döndü. Single İngiltere listelerinde 2 numaraya kadar yükseldi.


  1995 yılında Manic Street Preachers Stone Roses'ın ön grubu olarak sahne aldı. 1996 yılının Mayıs'ında "Everything Must Go" yayınlandı. Albümde listelerde iki numaraya kadar çıkan 'A Design For Life' yer alıyordu. 1996 yılını turnede geçiren grubun karışık geçmişini açığa vurur nitelikte olan dördüncü albüm "Everything Must Go" albümü İngiliz basını tarafından yılın albümü seçildi aynı zamanda iki de platin albüm ödülünü aldı. Albüm 1996 yılının Ağustos'unda ise gecikmeli olarak Amerika'da yayınlandı ardından da Manic Street Preachers, Oasis'in alt grubu olarak Amerika'da turneye çıktı. Gallagher kardeşler arasında yaşanan anlaşmazlık sonucu turneyi iptal eden Oasis'in bıraktığı meydan ise Manic Street Preachers'a kaldı.

  1998 yılının Ağustos'unda grubun "This is My truth Tell Me Yours" albümü yayınlandı. Nitekim bu albümde Avrupa, İngiltere ve Asya'da çok büyük başarılara imza attı. Virgin'la anlaşan grubun "This is My Truth, Tell Me Yours" albümü Amerika'da 1999 yılının Ağustos ayında yayınlandı.

  2001 yılında ise grubun altıncı ve şimdilik son albümü olan "Know Your Enemy" piyasaya çıktı. İçinde; Let Robeson Sing, Ocean Spray ve So Why So Sad gibi başarılı parçaların yer aldığı albümü ise bu sene piyasaya çıkan "Forever Delayed" takip etti. Manic Street Preachers'ın günümüze kadar yayınlamış olduğu altı albümünden seçilen single'ların yer aldığı Forver Delayed; Massive Attack ve Chemical Brothers gibi sanatçıların grubun bazı parçalarına yapmış olduğu remixlerin yer aldığı ikinci bir cd'yle destekleniyor.


   
 2. Melekler Mekanı

  Melekler Mekanı Tavsiye İçerikler Üye

  Benzer İçeriklerimiz:
   
Manic Street Preachers konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Wall Street

  Wall Street, New York’un dar caddelerinden biridir. Broadway ile East River arasındadır. Dünyanın bir numaralı finans merkezidir. Wall Street’in simgelediği finans merkezindeki kurumlardan birçoğunun binaları, çok uzun olmayan bu caddede veya yakın noklardadır. Bunlar arasında New York Menkul Kıymetler Borsası, bankalar, Amerikan Menkul Kıymetler Borsası, ticaret borsaları, stock broker...
 2. Street Shooter oyunu

  http://www.oyuncinim.com/veri/streetshooter.swf
 3. Manic Street Preachers - Journal For Plague Lovers 2009

  İngiliz punk-rock’ın en önemli gruplarından biri olan Manic Street Preachers yepyeni albümleri “Journal For Plague Lovers” ile yeniden müzikseverlerin karşısında! Geçtiğimiz yıllarda ülkemizde de konser veren, sevilen grup Manic Street Preachers’ın 9. stüdyo albümü olan albümün çıkış parçası “Jackie Collins Existential Question Time” oldu. Manic Street Preachers’ın yepyeni albümü “Journal...
 4. Street Fighter Sevenlere

  seçilen oyun Hepimizin atarilerden bildiği street fighter şimdi pcmizde :)Hadi bakalım adulketlere hazırlanalım ...

Sayfayı Paylaş