Mark Knopfler

Konu, 'Yabancı sanatcı BiyoqrafiLeri' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  34.085
  Beğenilen Mesajlar:
  2.186
  Ödül Puanları:
  113
  12 ağustos 1949 tarihinde glasgow’da doğdu. okul yıllarında ingilizceye doğal bir yatkınlığı olduğu ortaya çıktı. 1967’de “harlow technical college”’de bir yıl gazetecilik eğitimi aldı ve akabinde “yorkshire evening post” gazetesinde muhabir olarak çalışmaya başladı. iki yıllık muhabirlikten sonra leeds üniversitesinde ingilizce öğrenimine başladı. burada yerel bir blues şarkıcı/gitarcısı olan steve philips’le tanıştı. steve philips’le müzik konusunda bir çok ortak yönleri olduğunu gördüler ve “the duolian string pickers” adlı bir ikili oluşturdular. sonraki beş yıl içinde aralıklı olarak birlikte çaldılar. ortak çalışmalarının bir bölümü, daha sonra steve philips’in 1996’da yayımlanan “just pickin’” albümünde yer aldı. steve philips, bu dönem içerisinde mark knopfler’ı zenci blues gitaristi lonnie johnson’la tanıştırarak gitar tarzının oluşumunda önemli bir etkide bulundu. mark knopfler leeds’de yaşadığı dönemde ilk şarkısını da kaydetti. şarkı pudsey’de stüdyoya dönüştürülmüş bir odada kaydedildi. adı “summer’s comig in my way” di ve steve philips de mark knopfler’a on iki telli gitarla eşlik ediyordu.
  1973’de leeds üniversitesini bitirdikten sonra londra’ya giderek rock müzik sahnesinde yerini almaya karar verdi. burada “brewer’s droop” adlı bir blues grubuyla iki ay kadar çalıştı. gruptan ayrıldıktan sonra essex’deki “loughton college”’de ingilizce dersleri, zaman zaman da “staples road school”’da gitar dersleri verdi. bu dönemde loughton college’deki arkadaşlarıyla “café racers” adlı bir grup kurdu. o sıralarda kardeşi david knopfler birkaç haftalığına kalmak üzere londra’ya uğradı. iki kardeş, dire straits'in temellerini atmakta olduklarının farkında olmadan, günlerce gece geç saatlere kadar gitar çalıp şarkılar söylediler. daha sonra david knopfler da londra’ya yerleşti ve leicester’li bir bas gitarcı olan john illsley’le kalmaya başladı. mark knopfler kardeşinin evinde john illsley’le tanıştı
  1977 yazında bu üç müzisyen kendilerini mark knofler’in yazdığı ve bestelediği şarkıları prova eder ve çalarken buldular. daha sonra mark knofler’in cafe racers’tan tanıdığı davulcu pick withers’ı da aralarına alarak çalışmalarını sürdürdüler. bu arada pick withers’ın arkadaşlarından biri grubun adını dire straits koymalarını önerdi (sürekli olarak parasal sıkıntı çekmelerinden dolayı).
  grup, 27 temmuz 1977’de ilk albümleri dire straits'in omurgasını oluşturacak olan ilk demo bandını kaydetti.
  dire straits’in yayımlanmış albümleri, dire straits (1978), communique, (1979), making movies (1980), love over gold, (1982) twisting by the pool, (ep, 1983), alchemy live (konser, 1984), brothers in arms (1985), money for nothing (derleme, 1988), on every street (1991), live at the bbc (konser, 1995), sultans of swing the very best of dire straits (derleme, 1998).
  1990’da gençlik arkadaşları steve philips ve brendan crocker’la, aralarına dire straits’in klavyecisi guy fletcher’ı da alarak, the notting hillbillies'i oluşturdular ve missing presumed having a good time albümünü çıkardılar. yine aynı yıl efsane gitarist ve çocukluk idolü chet atkins'le neck and neck albümünü çıkardı.
  1996’da solo kariyerine başladı ve ilk solo albümü golden heart'ı çıkardı. bu albümü, sailing to philadelphia (2000), the ragpickers dream (2002) ve shangri la (2004) izledi.
  mark knopfler aynı zamanda film müzikleri de yapmaktadır. local hero (1983), cal ve comfort and joy (1984), princess bride (1987), last exit to booklyn (1989), metroland ve wag the dog (1998) ve a shot at glory (2001).
  bob dylan, van morrison, eric clapton, chet atkins, buddy guy, tina turner, bryan ferry, ben e king, joan armatrading, paul brady, jeff healey, the judds, sting, james taylor gibi bir çok müzisyene eşlik etti.
  üç kez evlendi; ikinci evliliğinden benji ve joseph adlı ikiz oğulları ve üçüncü evliliğinden de isabella ve katya adlı iki kızı vardır


   
 2. Melekler Mekanı

  Melekler Mekanı Tavsiye İçerikler Üye

  Benzer İçeriklerimiz:
   
Mark Knopfler konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Mark Twain

  Mark Twain, (asıl adı Samuel Langhorne Clemens) 1835'te ABD'nin Missouri eyaletine bağlı çok küçük bir köy olan Florida'da doğdu. Dört yaşındayken Clemens ailesi başka bir küçük köye, Mississippi ırmağı kıyısındaki Hannibal'e yerleşti. Esnaflık ve avukatlık yaparken politikaya atılan babası on bir yaşındayken ölünce Samuel okuldan ayrılıp bir matbaada çırak olarak çalışmak zorunda kaldı....
 2. Mark Spencer yemek takımları

  mark spencer, yemek takımı, yemek takımları, 2011 modelleri burada arkadaşlar. Çeyiz dizen Melek'lerimiz için ve yemek takımını yenilemek isteyen misafirlerimiz için, yılın en şık yemek takımlarını Mark Spencer kalitesi ile sunuyoruz.
 3. Mark Twain Facebook Sözleri

  bu konu Mark Twain'den anlamlı ve güzel sözlere yer vermektedir. Sosyal paylaşım ağları arasında en çok popüler olan isimlerin başın da gelen Facebook da sözleri oldukça beğeni toplayıp paylaşılan Mark Twain'ın Asıl adı Samuel Langhorne Clemens'tir, 1835'te ABD'nin Missouri eyaletine bağlı çok küçük bir köy olan Florida'da doğdu. Ünlü bir yazar olan Mark Twain'in en güzel sözlerini sizler...
 4. Mark Knopfler İstanbul'a geliyor

  "Dire Straits"in solisti ve gitaristi Mark Knopfler, 27 Nisan'da Ülker Sports Arena'da hayranlarıyla buluşacak. Rock müzik tarihinin "efsane" ismi olarak anılan, "Walk of Life", "Sultans of Swing" ve "Brothers in Arms" gibi unutulmaz hitleri ile tanınan Mark Knopfler, sekizinci solo albümü "Privateering"in tanıtımı için 8 kişilik...

Sayfayı Paylaş