gebe
  1. Bilge Gökçen

Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0

Marmara Üniversitesi

Konu, 'Üniversiteler' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

Marmara Üniversitesi, 124 yıllık geçmişi, 3.000 civarında seçkin öğretim elemanı ve 60.000'e yaklaşan öğrenci sayısıyla, en büyük kentimiz olan İstanbul'da, Türkiye'nin önde gelen yükseköğretim kurumlarından biridir. Türkçe ve İngilizce eğitim veren, Mühendislik, Tıp ve Diş Hekimliği Fakülteleri ile birlikte, dört dilde öğrenim sunan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'ni bünyesinde toplayan Marmara Üniversitesi, bu özelliği ile Türkiye'nin tek “çok dilli” üniversitesidir. Üniversitemizde eğitim kalitesinin yükseltilmesi ve bilimsel faaliyetlerin etkin bir şekilde yürütülmesi, gerek akademisyenlerimizin gerekse öğrencilerimizin katılımları ve özverili çalışmaları sonucu gerçekleştirilmektedir. Marmara Üniversitesi, birincil görevi olan, çağdaş eğitim ve öğretimle birlikte, Atatürk İlke ve Devrimleri doğrultusunda, demokratik ve katılımcı bir yönetimi amaç edinerek, gençlerimizi geleceğe hazırlamaktadır. Bu hedefler temelinde, akademik kadrolarımızda başarılı hizmetler veren 558 profesör, 234 doçent, 569 yardımcı doçent, 237 öğretim görevlisi, 987 araştırma görevlisi, 172 okutman, 78 uzman, toplam 2839 öğretim elemanı ve 3 çevirmen, 1 eğitim-öğretim plânlamacısı görev yapmakta; 1354 idarî personel ise çeşitli birimlerde istihdam edilmektedir. Yaklaşık 500 öğretim elemanımız, diğer üniversitelerdeki derslere de destek olmakta, bilgi ve tecrübelerini Ülkemiz gençliği ile paylaşmaktadırlar.

Marmara Üniversitesi, 2005–2006 eğitim ve öğretim yılı itibariyle, 51.227 öğrenciye, 2.839 akademik, 1.354 idari personele sahiptir ve bu yapısıyla Türkiye'nin üçüncü büyük üniversitesidir. Üniversitemiz, 13 fakültesi, 9 yüksekokulu, 11 enstitüsü, 31 araştırma merkezi ve çoğu İstanbul'un Anadolu yakasındaki 13 ayrı yerleşimi ile oldukça büyük bir yüksek öğretim kurumudur.

Hemen her alanda dünya standartlarında eğitim veren, yabancı uyruklu öğrencilere kapısını açmış, uzun ve başarılı geçmişinden güç alarak, hızla, geleceğin çağdaş dünya üniversitesi haline gelen Marmara Üniversitemiz, çeşitli bilimsel toplantılara, kültür, sanat, spor etkinliklerine özel önem vermekte; ulusal ve uluslararası etkinliklere katılmakta veya ev sahipliği yapmaktadır. Üniversitemiz; Avrupa Üniversiteler Birliği (EUA)'nin, Türkiye'de değerlendirmeye aldığı az sayıdaki üniversiteden biridir.

Mühendislik ve Teknik Eğitim Fakültemiz, uluslararası ABET çalışmalarını sürdürmektedir. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültemiz ve Sosyal Bilimler Enstitümüz, Avrupa'da işletme ve ekonomi eğitimi akreditasyonu yapan EQUİS değerlendirmesine girme hazırlıkları içindedir. Sosyal Bilimler Enstitümüzün, kısa adı "EFMD" olan Avrupa Yönetim Geliştirme Kurulu (European Foundation for Management Development)'na kurumsal üye olarak kabul edilmiştir.

Fakülteler

Atatürk Eğitim Fakültesi
    Dişhekimliği Fakültesi
    Eczacılık Fakültesi
    Fen-Edebiyat Fakültesi
    Güzel Sanatlar Fakültesi
    Hukuk Fakültesi
    İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
    İlahiyat Fakültesi
    İletişim Fakültesi
    Mühendislik Fakültesi
    Teknik Eğitim Fakültesi
    Tıp Fakültesi
    Sağlık Bilimleri Fakültesi

Enstitüler

Fen Bilimleri Enstitüsü
    Avrupa Birliği Enstitüsü
    Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
    Eğitim Bilimleri Enstitüsü
    Gastroenteroloji Enstitüsü
    Güzel Sanatlar Enstitüsü
    Nörolojik Bilimler Enstitüsü
    Sağlık Bilimleri Enstitüsü
    Sosyal Bilimler Enstitüsü
    Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
    Ortadoğu Araştırmaları Enstitüsü

http://www.marmara.edu.tr/

Marmara Üniversitesi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. İnönü Üniversitesi

İnönü Üniversitesi

Üniversitemiz, 28 Ocak 1975 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclis’inde, 25 Mart 1975 tarihinde de Cumhuriyet Senatosu'nda kabul edilen ve 3 Nisan 1975 tarihli Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe giren yasa ile kurulmuştur. İnönü Üniversitesi, 1976-1977 Eğitim Öğretim Yılı'nda eğitime başlamıştır. 1984 yılına kadar şimdiki Malatya Fen Lisesi’ nde eğitimini sürdüren Üniversitemiz,...
  2. Marmara geriliyor

Marmara geriliyor

Uzmanlar, Marmara Denizi'nde önceki gün meydana gelen 4.2'lik depremin Marmara fay hattındaki hareketliliğin sinyali olduğunu söyledi.. Depremin merkezinin Marmara Denizi’nin batı kısmında Tekirdağ ve Marmara Adası arasındaki Batı Marmara çukuru diye adlandırılan bölgede meydana geldiğini belirten Kandilli Rasathane Müdürü Prof.Dr.Gülay Altay, depremin özellikle Tekirdağ, Şarköy, Marmara...
  3. Cafe Marmara

Cafe Marmara

The Marmara Oteli'nin en az kendisi kadar ünlü cafe'si Marmara, Cafe Marmara Pera adıyla hizmet veriyor. Taksim müdavimlerinin zorluk çekmeyeceği şekilde düzenlenen ve bir marmara klasiği olan hasır sandalyelerle dekore edilen mekanın duvarları, caz konserlerinden fotograf kareleriyle dolu… Menünün üzeride de caz sanatçılarının resimleri yer alıyor. Favorileri ise omletler, sandviçler,...
  4. marmara üniversitesi taban puanları 2011 2012

marmara üniversitesi taban puanları 2011 2012

marmara üniversitesinin 2011 yılı için belirlediği taban puanları gerekmekte yardım lütfen.
  5. 2011-2012 Marmara Üniversitesi Taban Puanları İle İlgili Bilgiler

2011-2012 Marmara Üniversitesi Taban Puanları İle İlgili Bilgiler

2011 2012 marmara üniversitesi taban puanları nedir nelerdir listesi hangi bölüm kaç puan ile ilgili bilgiler burada melekler Daha önce forumumuzda 2011-2012 İstanbul Üniversitesi taban puanları ile ilgili bilgilerimizi paylaşmıştık melekler :) Şimdi de 2011-2012 Marmara Üniversitesi taban puanları hakkında sizleri bilgilendirmek istiyoruz.Önümüzde ki sene İstanbul içi tercih yapmak isteyen...

Sayfayı Paylaş