gebe
  1. SaBıR MeLeĞi

SaBıR MeLeĞi Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    47
    Ödül Puanları:
    28

MAR'SINDA DÜNYAYA BENZEERLİĞİ Hayret verici

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında SaBıR MeLeĞi tarafından paylaşıldı.

Kanyonlar, vadiler tıpkı dünya MARS'IN DÜNYA'YLA BENZERLİĞİ HAYRET VERİCİ! Mars'ta çekilen fotoğraflar incelendikçe Kızıl gezegendeki bazı oluşumların dünyayla büyük benzerlik içinde olduğu ortaya çıkıyor. Gezegende bir zamanlar su olduğu fikri giderek güçleniyor. Avrupa Uzay Araştırmaları merkezi, 2003 yılından beri gözlem altında tuttukları Mars'ın yüzeyine ilişkin araştırma ve incelemelerde bazı sonuçlara varmaya başladı. Daily Mail'de yer alan haber ve resimlerde, Mars'taki bazı yüzey oluşumlarının dünya ile büyük benzerlik gösterdiği anlatılıyor. Beş yılı aşkın bir süredir elde edilen görüntülerde, bazı plato ve kanyonların oluşumunda suyun izlerinin olması ağırlık kazanıyor.
    Mars'ın kuzeyindeki Echus Chasma adı verilen büyük vadi 62 mil uzunluğunda, 6 mil genişliğinde. Kanyondaki kayalıkların boyu 4 bin metreyi buluyor. NASA tarafından bu vadi, gezegenin en büyük su kaynağı olarak görülüyor. Vadinin, ABD'deki Büyük Kanyon'u andırması, buradaki yarıkların büyük bir şelale tarafından yapıldığı fikrini güçlendiriyor.

Muhtemelen bir göktaşının çarpması sonucu, bazı kraterlerde kayaların 5 kilometreye varan derinliğe yuvarlanarak oluşturduğu sivri tepecikler de inceleme altına alındı. Buralardan elde edilen veriler Mars'ta çok uzak geçmişte suyun varlığına tanıklık edecek mineralleri gün ışığına çıkardı.
    Erimiş kayalar ise Mars'ta volkan patlamalarının yaşandığını gösteriyor.
    NASA kısa süre önce, Phoenix uzay aracının bilimsel incelemelerinin, Mars'ın kutup bölgesinde buzun varlığını ortaya koyduğunu açıklamıştı. H2

2. MEÇHUL

MEÇHUL Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    66
    Ödül Puanları:
    48
    Cevap: MAR'SINDA DÜNYAYA BENZEERLİĞİ Hayret verici
    tuıhafff olsun okadarda:Demeğine sağlıkk

3. mislinay

mislinay Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    39
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: MAR'SINDA DÜNYAYA BENZEERLİĞİ Hayret verici

emeğine sağlık canım

MAR'SINDA DÜNYAYA BENZEERLİĞİ Hayret verici konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Hayret etmek

Hayret etmek

Rüyada beklemediginiz bir söz veya bir durum karsisinda hayret etmeniz, hayatta karsilasacaginiz zor durumlardan cesaretle kurtulacaginiza delalet eder.
  2. Utanç verici...

Utanç verici...

Arkadaşlarım birazdan sizlere birilerin dikkatini çekmesini umduğum bir utanç tablosu paylayacağım lütfen yorumsuz bırakmayınız
  3. Özgün -Hayret

Özgün -Hayret

Seyret beni şimdi uzaktan Belki olur da çok seversin Pardon yanlış mı biliyorum Kıskanmam mı derdin Sen ki yaramaz Aşka hiç inanmaz Güçlü, kariyer sahibiydin Benle sıradan bir ilişki Bağlanmam mı derdin Utanmadan bi de soruyor musun Sevgilin kim diye Seni biraz ezik gördüm Bir de eskimiş hal ile Hayret ettim hayret Görünce şaşırdın Hayret kızardın daraldın Ha gayret anlaşırsın tatlım Aşkın ne...
  4. hayretler içindeyim

hayretler içindeyim

adminim meleğim bana gelen bildirimleri ve açtığım konulara yazılan yorumları göremiyorum ne oldu acaba yalnış birşey mi yaptım acil yardım lütfeeeeeeennnnn.. gerçi cevap yazsanızda göremiyorum nedenini anlamadım çok mutsuzum ben bu konuda nasıl bilgi alıcam şimdi:cry::cry::cry:

Sayfayı Paylaş