gebe
  1. büşra.shid

büşra.shid Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    175
    Ödül Puanları:
    0

mastaba nedir?

Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında büşra.shid tarafından paylaşıldı.

mısır mimarisi antik mısır mastaba piramit basamaklı piramit Antik mısır mimarisi gizemleri ve görsel gücüyle her zaman görenlerin duyanların ilgisine tabi olmuştur.Dünyanın yedi harikalarından olan piramitlerin temeli olan mastabanın ne olduğunu biliyor muydunuz?

Piramitlerin bugünkü gördüğümüz biçimleriyle doğmadığını biliyoruz. Negâde kültürlerinde ölü bir yere gömülür ve üzerine bir tümsek yapılırdı. Bir kimsenin kudretine ve zenginliğine göre bu tümsekler yüksek olurdu. Odalardan başka, bir de kilerin bu mezarlarda bulunduğunu görüyoruz. Bu topraktan tepeler, önce kerpiç ve sonraları da taştan yapılmağa başlanmıştır. Tepelerin ilk biçimleri aynen mezar tümsekleri gibi olmuştur. Bunlara mastaba diyoruz.

İlk piramit, mastabanın üzerine, bundan küçük başka bir mastabanın konulmasıyla gerçekleşmiştir. Bu mastabalar zamanla üst üste arttıkça basamaklı piramit doğmuştur.

BASAMAKLI PİRAMİT

KEOPS PİRAMİDİ

sevgili melekler,insanlığın en devasa ürünlerinden biri olan piramitler mastaba ile başlamış basamaklı piramit halini almış ve şu anda bildiğimiz piramit formuna dönüşmüştür. Bu geçiş tabakalarından her biri antik mısır mimarisine zenginlik ve miras katmıştır.

CeMoŞ bunu beğendi.
mastaba nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Neden?

Neden?

Günün son dersinin sonuna gelinmişti. Öğrenciler çıkmak için sabırsızlanıyordu. Defter ve kitaplarını çantalarına koydular. Zil çalar çalmaz, dışarı çıkmak için hazırdılar. Yalnız, Ali hazırlanmamıştı. Gecikmek için de elinden geleni yapıyordu. Nihayet zil çaldı. Öğrenciler bir anda kapıya yöneldi. Ali, yerinden kalkmadı. Ağır ağır eşyasını topladı. Bir yandan göz ucuyla öğretmenine bakıyor,...
  2. neden?

neden?

bu oyunda hayatımızdaki klişelere bi anlam vermeye çalışacaz alttakide kendince bi cvp verip yeni bi klişe söliyecek... ilk ben baslıyorum neden hep ilk adım erkeklerden beklenir
  3. Neden...!

Neden...!

Bu güzel sitede neden radyo yayını yok ...?
  4. Neyse...

Neyse...

Aldığın her nefesin sana beni hatırlatacak.... Gittiğini sanma yerin bende ebedi kalacak... Gözlerinin baktığı her yerde gözlerim olucak... Adını aşkta bir kez kanatmamış Sevişmelerine hiç duygu katmamış Zalim düş... Yokluğunu çağırıyorum iki ucu yanık kağıtlardan Bitmemişliğin tükenmişliği başladı artık Zaman dudaklarıma bant Ellerime halat bundan böyle. Adını yalan aşklarda dağlayacak...
  5. ne

ne

burçak tarlasının gerçek adı nedir

Sayfayı Paylaş