Mavi Gözlülerin Nazarı Değer mi?

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Mavi Gözlülerin Nazarı Değer mi?
kimlerin nazarı değer, mavi gözlerin nazarı, nazar hakkında

Halk arasında mavi gözlü kimselerin nazarının değdiği söylenir ve bu inanış oldukça yaygındır. Bilimsel araştırmaların da bunun doğruluğunu söylüyor. Haber ile ilgili detaylar ise şöyle;
nazar.jpg

Nazar üzerine yazılmış şarkılar, şiirler, zamanında yaşanmışlıklarla dilimize girmiş atasözleri saymakla bitmez. Nazar göz değmesi desek de nazarla ilgili oluşan duruma sadece gözün etkisi olduğunu söylemek eksik olur. Göz, nazarın bir aracı aslında. Asıl tesir eden ruh ve nefistir. İnsanın dışa açılan penceresi olan gözün görevi çevredeki varlıkları olayları beyne iletmektir. Bu süreçte oluşan kötü düşünce ya da kötü hisler gözler aracılığıyla yayılır. Aslında kem olan bir şey varsa bu göz değil kem nefistir.

Göz renkleri içinde mavi gözün daha çok nazar değdirdiğine inanılır. Bu aslında bilimsel olarak da doğrulanmıştır. Çünkü parlak olan nesneler kendine çarpan ışığı çok iyi yansıtır. Yapılan deneylerde de mavi gözlülerin nazar konusunda etkili oldukları kabul görmüştür. Göz renginin farklılığı nazar üzerinde tek başına etkili değildir ancak yine de bağlantılıdır.

bence değer
mavi gözlüyüm ama kötü niyetli bi insan olmadım hiç
sevmediğim insan için bile kötülülk düşünemem:18:
ama bişeye dikkatli baksam kırılır
birisine baksam dikkatli ayağı falan takılır:oops:

Bende mavi gözlüyüm ama nazarım dediğini görmedim aksine genelde bana nazar değer:D:DElemtere fiş kem gözlere şiş hahaha

Girdiğim ortamda yolda yürürken bile ışığını hemen belli edenlerdenim bir bayan olarak zaten bakışlardanda bunu hissediyorsun. Eğer o gün haddinden fazla ilgi çekip bakılıp hatta yorum yapılmışsa özellikle baş ağrısından duramıyorum. Ayetelkürsi, nas, felak okurum sürekli kendime, evime çocuklarıma eşime elimden geldiğinde duaları boş bırakmıyorum.

Geri