gebe
  1. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0

Meclis'te Kürtçe krizi

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, TBMM'deki grup toplantısını Kürtçe gerçekleştirdi. DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, Meclis Grup toplantısının bir bölümünü Kürtçe yaptı. Konuşmasına Türkçe olarak başlayan Türk, 21 Şubat’ın dünya anadili günü olarak kutlandığını belirterek, "çok kültürlülüğü geliştirecek olanın çok dillilik olacağını" söyledi.

Türk, TRT Şeş'te Kürtçe yayın yapılabildiğini ancak bunun yasal güvencesinin olmadığını söyledi. Kürtçe'nin halka yasak, AKP ve devlete serbest olduğunu sözlerine ekledi. Türk bu tavrın iki yüzlülük ve ayrımcılık olduğunu belirtti. "Resmi dilin Türkçe olmasına herhangi bir itirazımız yok" diyen Türk, yerel yönetimler, basın yayın alanı gibi yerlerde Kürtçe üzerinde yasakların kaldırılması gerektiğini ifade etti.

Türk açıklamasının bu noktasında konuşmasının kalanını Kürtçe yapacağını söyledi. Türk'ün bu sözleri DTP grubunda heyecan yaratırken, grup toplantısını izleyenlerce ayakta alkışlandı. Ahmet Türk Kürtçe konuşmaya geçtiği esnada TBMM TV yayını kesti.

BAŞBAKAN KONUŞUYOR, BEN NİYE KONUŞAMIYORUM?

Türk, grup toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlarken “Şimdi birileri çıkacak parlamentoda böyle bir şey olmaz diyecek. Eğer bu ölçü alınırsa o zaman çarşaflıların da gruplara gelmemesi lazım. Ama gelip grupta oturuyorlar” dedi. Türk “Başbakan, başbakan olarak Kürtçe konuşuyor ben niye Kürtçe, insanlarıma seslenmiyorum” diye konuştu.

Türk, konuşmasını Kürtçe yaptığı Meclis grup toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. “Grupta ne söylediniz?” şeklindeki bir soruya Türk “Ben dillerin güzelliği, dillerin kardeşliği, dillerin zenginliğinden söz ettim. Günümüz dünyasında dillerin meşru olması, kaybolmaması, dillerin bir zenginlik olduğu mantığıyla bu dilin yaşatılması konusunda mesaj verdim" diye konuştu.

TRT 3’ün yayını kesmesini ise Türk “Onu tahmin ediyorduk” şeklinde değerlendirdi. Türk, Kürtçe konuşmasıyla ilgili Meclis Başkanlığı'na bilgi vermediklerini de sözlerine ekledi.

Meclis'te Kürtçe krizi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. KEY nihayet Meclis'te

KEY nihayet Meclis'te

KEY ödemelerinde nihai tarih belirsizliğini koruyor. Meclis bugün genel kurulda KEY'i enine boyuna tartışacak! Konut Edindirme Yardımı (KEY) ödemelerini de içeren kamu finansmanı ve borç yönetimini yeniden düzenleyen kanun tasarısı bugün TBMM Genel Kurulunda görüşülecek. Tasarıya göre, TMSF'nin Hazine'ye olan 90 milyar YTL tutarındaki borcu terkin edilecek. Ancak TMSF, yaptığı tahsilatları...
  2. Sicil Affı, Meclis'ten geçti

Sicil Affı, Meclis'ten geçti

adli sicil affı 2009 adli sicil affı öğrenci affi 2010 Kamuoyunda, "sicil affı" olarak bilinen yasa tasarısı TBMM Genel Kurulu’ndan geçerek yasalaştı. Yasa, ödeme tarihi, düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten önce olup da kullandığı nakdi ve gayri nakdi kredinin ödemelerini aksatan gerçek ve tüzel kişilere kolaylıklar getiriyor. Yasaya göre, ödeme tarihi, düzenlemenin yürürlüğe...
  3. CHP'den Kürtçe hutbe açılımı

CHP'den Kürtçe hutbe açılımı

CHP, yerel seçim öncesi Kürt sorunu ve dinî konulardaki açılımlarını sürdürüyor. Son açılım Diyarbakır'dan geldi. Partinin Diyarbakır Büyükşehir Belediye başkan adayı Remzi Sayılan, bazı camilerde hutbelerin Kürtçe okunmasını istedi. Sayılan, Kürtçe mevlide destek veren CHP lideri Deniz Baykal'ın, "Herkes dinini kendi dilinde yaşayabilmeli." şeklindeki çağrısını hatırlatırken,...
  4. Meclis'te tek başına

Meclis'te tek başına

TBMM Genel Kurulu, Başkanlık Divanının oluşmaması nedeniyle toplanamadı. TBMM Başkanvekili Meral Akşener, Genel Kurulu saat 15.00'de açtı. Akşener'in, Başkanlık Divanı oluşamadığı için çalışmalara başlayamayacaklarını dile getirmesi üzerine, Bağımsız Tunceli Milletvekili Kamer Genç, yerinden kalkarak, bu açıklamaya itiraz etti. TBMM Başkanlığının, Meclis çalışmalarını engellediğini iddia...
  5. Kürtçe Çeviri Proğramı

Kürtçe Çeviri Proğramı

Kürçtçeden türkçeye çeviri yapan online bir site yada çeviri proğramı tavsiyeleriniz var mı arkadaşlarım ? Bu dili merak ediyorum bir kaç bişeyine bakmak istiyorum. Teşekkürler

Sayfayı Paylaş