gebe
  1. Misafir

Misafir Forum Okuru

Melekler Yıkadı...

Konu, 'Çöplük' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

Melekler Yıkadı
    Eshâb-ı kirâmdan Hanzala hazretlerinin henüz yeni evlendiği günün gecesiydi. Sevgili Peygamberimiz, eshâbını topla Eshâb-ı kirâmdan Hanzala hazretlerinin henüz yeni evlendiği günün gecesiydi. Sevgili Peygamberimiz, eshâbını topla

yarak islâma saldırmak ve yok etmek için bütün savaş hazırlıklarını tamamlayan Mekkeli müşriklere karşı harp yapılması kararını vermişlerdi. Harbe katılacak sahâbiler tek tek evinden çağırıldı. Harp haberini duyuran haberci, Hanzala'nın evine uğradı. Bu karar ve resûlullah Efendimizin emri ona da ulaştı. Emri duyan Hanzala, boy abdesti alma fırsatını bulmadan Uhud'a gitmek üzere hemen sahâbenin arkasından koşmaya başladı ve eshâbının arasına katıldı.

Harp sona erince Müslümanlar Medine'ye dönmeye başladılar. Harbe iştirak edenlerin yakınları acaba bizden geriye dönen olacak mı heyecanı içerisinde yollara sıralanmışlardı. Bunların arasında henüz bir günlük evli olup, gece yarısı sevgili peygamberimizin emrine uyarak harbe giden ve şehitlik şerbeti içen hazreti Hanzala'nın dul hanımı da vardı.Herkes büyük bir heyecanla harpten dönenlere yakınlarını soruyor, fakat hiç kimse kimseye cevap vermiyordu. Ancak sorulan soruları sevgili peygamberimiz''aleyhisselâm'' cevaplıyordu. En son olarak soru sorma sırası, şehit olan Hanzala'nın hanımına gelmişti. Resûlullah Efendimize yaklaşarak:

- Ey! Allahın Resûlu! Hanzala nerede, demesi üzerine sevgili peygamberimiz cevabında:

- "Hanzala şehit oldu", buyurdu.

Bunun üzerine Hanzala'nın hanımı:

- Yâ Resûlullah, şu anda söyleceğim bir aile sırrıdır. Sizler de biliyorsunuz ki, kocamla daha henüz ilk evlendiğimiz geceydi. Kocam Hanzala, sizin mübârek emrinize uyarak boy abdestini alamadan harbe katıldı. Bildiğiniz gibi şehit oldu. Bu sebeple, emir veriniz de kocamı bulsunlar ve yıkasınlar, dedi. Bunun üzerine sevgili peygamberimiz yarı hüzünlü bir şekilde (sen Hanzala için hiç merak etme! Ben Hanzala'yı rahmet suları ile melekler tarafından yıkanırken gördüm) buyurdu.Bunun üzerine bütün sahâbiler Uhud yolunu tuttu ve herkes Hanzala'yı aramaya başladı. Daha sonra sahâbiler Hanzala'nın henüz vücûdu kurumamış ve ıslak bir şekilde buldular.

Sevgili peygamberimizin müjdesini bizzat gözleriyle gördüler. Bunun için O'na ''Gasilül- melâike'' yani (Meleklerin gusül ettirdiği Hanzala'' denir. Bu evlilikten Eshâbın büyüklerinden hazret-i Abdullah dünyaya geldi

alıntı

2. Ayışık

Ayışık Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Melekler Yıkadı...

emeğine sağlık

Melekler Yıkadı... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Melekler Yıkadı

Melekler Yıkadı

Melekler Yıkadı Eshâb-ı kirâmdan Hanzala hazretlerinin henüz yeni evlendiği günün gecesiydi. Sevgili Peygamberimiz, eshâbını topla Eshâb-ı kirâmdan Hanzala hazretlerinin henüz yeni evlendiği günün gecesiydi. Sevgili Peygamberimiz, eshâbını topla yarak islâma saldırmak ve yok etmek için bütün savaş hazırlıklarını tamamlayan Mekkeli müşriklere karşı harp yapılması kararını vermişlerdi....
  2. SuskunLuklarla yıkadım yüzümü

SuskunLuklarla yıkadım yüzümü

Yüzümü suskunlukla yıkadığım bir zamandı yüreğimi pusuya düşüren yalnızlık. Bir mermi vızıltısı gibi gün biterdi, başlamadan tükenip giderdi aşk’a zamansızlık. Yağmurlu bir sabahın ağırlığında kurgu teorilerine saplanan masum uyanışlar kaplardı havayı. Ve özlem ne anlaşılmaz kalırdı bakamadığım aynaların avuçlarında. Kendimden habersiz bir sevda türküsü sarardı duygularımı. Yalnızlık hep...
  3. Ebru Gündeş - Osmanın Çorabını yıkadım

Ebru Gündeş - Osmanın Çorabını yıkadım

KULİSTE PASTA KESTİLER EBRU GÜNDEŞ 34 YAŞINA BASTIĞI GECCE, SEVGİLİSİ OSMANTAN ERKIR TARAFINDAN HEDİYE YAĞMURUNA TUTULDU. Ebru Gündeş, 34'üncü yaşgününü 'Popstar Alaturka' yarışmasının canlı yayınında kutladı. Sevgilisi Osmantan Erkır'ın hediye yağmuruna tuttuğu Gündeş, sevincinden gözyaşlarına hakim olamadı. Erkır, sevgilisini hediye yağmuruna tutarken, onu ne kadar çok sevdiğini de sık sık...
  4. Gözyaşını Yıkadın mı.."?!

Gözyaşını Yıkadın mı.."?!

Gözyaşını Yıkadın mı.."?! Dün gece kırık aynaların yüzüne düşürdüm öksüzlüğümü. Benim içim hiç şu anki gibi kokmadı. Hep çocukluk aktı damarlarımdan. Geveze yanımı hiç satmadım eskiciye. Benim hiç senin ki gibi ışıklı bir kentim olmadı. İşte bu yüzden hep sancıyan öfkeler bıraktım kendime. Bu şehir de bulamadığım her neyse o sendeydi. Ya sen benim ışıklı kentimdin ya...
  5. Bebeğinizin kıyafetlerini yıkadınız mı?

Bebeğinizin kıyafetlerini yıkadınız mı?

bebek yumuşatıcısı bebek kıyafetleri selam kızlar bildiginiz gibi bebek ciltler çok hassastır ve iyi korunması gerekir bebeğimizin doğum çantasını hazırlarken vede dolaplarına kıyafetlerini asarken mutlaka yıkayarak ve ütülüyerek koymalıyız çünkü yenidoğan mikroplara karşı çok hassas yeni aldığımız kıyaeftlerin bize gelene dek hangi aşamalrdan geçtiğini bilemeyiz mutlaka yıkamalı ve...

Sayfayı Paylaş